Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela! Z písně Františka Halase
Brněnský Zetor Tractors propustil 160 ze zbývajících 300 zaměstnaců. Vlastník firmy, bratislavský HTC Investments, ukončí v Brně výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Zdroj: ZDE
Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis do konce příštího roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců. Výrobu eskalátorů přesune americký vlastník do čínské továrny, výrobu a modernizace výtahů rozdělí mezi továrny ve Španělsku a ve Francii. Eskalátory firma dodávala i do Londýna a Stockholmu. Zdroj: ZDE
Celkem jde o 360 zaměstnanců, jejichž práce se přestala zahraničním vlastníkům vyplácet.
Šéfa odborů brněnské firmy mrzí propouštění zejména kvůli lidem, kteří mají pár let do důchodu: „Jsou to srdcaři. Pracovali tady desítky let a ve firmě vydrželi i přes všechny turbulence, nešli si hledat práci jinam. A teď už budou mít problém si práci najít,“ konstatoval Kazelle. Jeho starost je zbytečná, protože podle odborníků Jurečkova typu víme, že jde o positivní proces na jehož konci čeká propuštěné přeškolení, nová kariéra, víc peněz a spokojenosti. A tak je to správné. Politici žvaní o nových příležitostech, změnách na trhu práce a žonglují s demografickými předikcemi pro léta padesátá. Jakýsi Hurvínek dokonce zmínil, že ani predikce pro rok 2090 nevypadá růžově. Buď nebudou lidi a nebo jich bude moc. Jisté je že na jejiho slova dojde. Jenže my žijeme teď a propuštění potřebují práci. Malá čísla se sčítají a sčítají, ale výsledek politiky nezajímá.
Tak Otis stěhuje výrobu do Číny? A copak bude dělat, až nějakého hyperaktivního blbce v Kongresu USA napadne, že „čínské výtahy sledují obyvatele USA“?
Američtí „odstraňovači obchodních bariér“ se totiž do protekcionistických sankcí přímo bláznivě zamilovali a jak můžou zakázat něco, co nevyrobili v Americe, hned se té možnosti nadšeně chopí. Samozřejmě z národněbezpečnostních důvodů.