K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý. Pod žádostí o svolání schůze jsou podepsáni také poslanci opozičních hnutí ANO a SPD, poslanci Pirátů nikoli. Novelu, která je na programu, podepsali zástupci většiny sněmovních stran kromě Pirátů. Původně podepsaný předseda klubu Pirátů Jakub Michálek podle sněmovního webu svůj podpis vzal dodatečně zpět.
S digitalizovanými systémy stavebního řízení mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění 1. července. Bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dříve uváděl, že systémy dá do pořádku, nakonec ho ale začátkem září premiér Petr Fiala (ODS) odvolal. Piráti poté opustili vládu.
Navrhovaná novela umožní využívat souběžně nové i původní systémy stavebního řízení. "Návrh zákona je reakcí na aktuální problémy, které jsou spojeny se zajištěním digitalizace stavebního řízení a cílí na zmírnění potenciálních hrozících škod, které by v případě nefunkčnosti nebo nespolehlivosti informačních systémů stavební správy mohly dosáhnout řádově stovek milionů korun," stojí v důvodové zprávě.
Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení. Od 1. ledna 2028 má pak podle záměru vlády začít fungovat zcela nový systém. Úředníci stavebních úřadů budou moci v přechodném období vyřizovat žádosti jak v informačním systému stavebního řízení, tak pracovat se systémy, se kterými pracovali do 30. června 2024.
Předkládající poslanci navrhují, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení. Pokud ji Sněmovna schválí, dostane ji k projednání Senát. Účinnosti má změna zákona nabýt hned druhý den po vyhlášení ve sbírce.
Jsem dalek toho, abych obhajoval Piráty a nebo Bartoše. Problém je v tom, že DSŘ byla důležitým bodem vládního programu a za krach tedy nese odpovědnost celá vláda, která ignorovala informace, že "Bartošův" systém není hotový a nemůže být použit od 1.7. 2024 kdy vstoupil v platnost nový zákon. Otázka je zda se zmíněný zákon vůbec dá "zdigitalizovat" a zda se s vyvíjením DSŘ nemělo začít až po tomto datu. Jsem laik, ale očekával bych, že vláda musela souhlasit se zadáním projektu a vytvořit mechanismus, který by zahrnoval kontrolní body, hodnotil výsledky testů a vedl k nápravě evidentních chyb. Je směšné, když Fiala podložil Bartošův vyhazov tvrzením, že mu dal měsíc nebo dokonce dva, aby chyby odstranil. Dokázal…