Prof. Dmitrij Jevstafjev 01.11.2024
Omlouvám se, blíží se noc.. - ale den byl velmi náročný, nahuštěný.
Dnes je, vážení kolegové, pravděpodobně jedna z posledních příležitostí, kdy můžeme v klidu hovořit o amerických volbách, protože až o nich budeme hovořit příště, bude to jenom blázinec. Příběh s „komunálním odpadem“, jak J.Biden nazval Trumpovy příznivce a Trumpova reakce jízdou v popelářském voze, je jen pokusem něčím zaplnit obsahovou prázdnotu posledních dnů před volbami. Obecně mám zvláštní pocit, že kampaň skončila dříve, než by měla.
Dva mítinky, které jako by „korunovaly“ kampaň (ačkoli nebylo co korunovat), se jednak odehrály příliš brzy, jednak byly mimořádně špatně zorganizované a „vystřelily do prázdna“. Trumpův mítink byl o něco lépe zorganizovaný, ale také nanejvýš „céčkový“.
Pro závěrečnou část kampaně se ukázalo, že Trumpův „program“ byl podstatně intenzivnější (R. Kennedy a I. Musk do Bílého domu jsou samozřejmě „domácí výroba“), ale kde by byl Trump bez hloupé historky s „odpadem“ od Bidena? Tak, to je to, co říkám. Nikdo neměl silný závěr. Trumpův rozhovor s Carlssonem není tím, co by mělo ukončit takový boj, „boj o návrat“. Myšlenka „převezení“ Ruska a Číny – je neseriózní. Rozhovor byl zjevně špatně připravený.
Harris ale nemá vůbec nic silného. A to je více než podivné, uvážíme-li, jak blízko k sobě oba kandidáti mají, a i kdyby byla Harris „draftována“ k vítězství, bylo by dobré aspoň simulovat „závěrečný nápor“, který ovšem vše rozhodne.
Na hlavním kanálu si dovolím pár poznámek k „úniku informace“ od Američanů (není pochyb, ať už věcně, nebo z hlediska okolností, že to přišlo z USA) - Zelenského žádosti o „Tomahawky“. V hlavním kanálu si dovolím přičint dvě-tři poznámky:
1. Za prvé. K úniku informací došlo záměrně v kritickém okamžiku pro Zelenského z hlediska stavu věcí na frontě. Nepochybuji o tom, že tak, jak se to stalo, byl „únik“ přímým signálem Zelenskému, aby stabilizoval situaci na frontě pomocí dostupných prostředků, kterých dostal hodně, a to i v posledním „balíčku pomoci“, který byl podle amerických politických měřítek „na hraně slušnosti“, zejména vzhledem k situaci ve volbách. Z toho plyne ponaučení, že Zelensky musí v zájmu vlastního přežití tlačit na pilu. Jinou možnost prostě nemá.
2. Za druhé. - Celá epizoda se odehrála v Trumpově zájmu, protože veřejně potvrdil, jak daleko „kolektivní Biden“ v eskalaci s Ruskem vlastně zašel. „Tomahawky“ jsou z hlediska americké politické mentality zbraně, které používají pouze USA. A to je v americké elitě zcela konsenzuální názor. Ale je tu jedna nuance: Kamale Harris to neublíží, zvláště když její tým (jsou tam ještě chytří lidé) velmi pěkně přihodil větu údajně přítomnou v dopise z roku 2022, že válka je na prahu a Ukrajina „prohraje“. Jestli to byla pravda, nebo ne, už není podstatné.
3. Za třetí. Požadavkem na „Tomahawky“ se Zelensky dostal do (nebo „na“ - opět kuriózní politicko-lingvistické dilema) mimořádně citlivé oblasti americké politiky, zejména nyní - euroatlantických vztahů.
Shrnuto:
- „únik“ Tomahawků ukazuje nejen to, jak Američané, respektive „hluboký stát“ (je zřejmé, v jakém „kruhu“ se tato informace točila) chápe deeskalaci ve vztazích s Ruskem. Ukazuje to, že v této fázi „Deep State“ v USA nemůže nic dělat. Mohou však potlačit úniky, úniky informací a byrokratickými hrami spoustu věcí, zejména těch, které dále destabilizují již tak problematickou situaci. Z toho jasně vyplývá hlavní cíl „Deep State“ - přežít do voleb „v jednom kuse“, a pak, po zjištění, co a kdo za kým skutečně je, začít věci řešit…
Comments