top of page
Obrázek autoraBavor V.

První výsledky úsilí ČKAIT o nápravu digitalizace stavebního řízení

ČKAIT byla první organizací, která požadovala zavedení přechodného období pro užívání Portálu stavebníka. Tento požadavek byl jedním z osmi hlavních problémů, které Komora popsala 24.7.2024 v prvním otevřeném dopise ministrovi Bartošovi a poté akcentovala ve druhém dopise z 14.8. i v rámci společného prohlášení organizací SIA a řady dalších. Ministr Bartoš sice naše požadavky zamítl, ale nově pověřený ministr Kupka v tomto smyslu připravuje novelu nového stavebního zákona. Vláda by ji měla projednat již v polovině října. Nyní to vypadá, že po určitou dobu přechodného období bude opět možné paralelně podávat žádosti včetně projektové dokumentace i v listinné podobě nebo datovou schránkou.

Ve středu 25. září, tedy krátce poté, co premiér Petr Fiala oznámil záměr navrhnout odvolání ministra Ivana Bartoše z vedení Ministerstva pro místní rozvoj ČR a pověřil ministra Martina Kupku nápravou digitalizace stavebního řízení, se předseda ČKAIT Ing. Robert Špalek zúčastnil schůzky na Ministerstvu dopravy. Jednání se účastnili i zástupci ČKA, Hospodářské komory, Svaz průmyslu a obchodu, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Svaz podnikatelů ve stavebnictví nebo Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. Ministr Martin Kupka svolal tuto první schůzku, na kterou pozval všechny zástupce profesních organizací, kteří průběžně MMR upozorňovali na řadu nedostatků v systému Portálu stavebníka, aby definoval potřeby pro nápravu současného neutěšeného stavu. 

Na setkání bylo přislíbeno, že paralelně k Portálu stavebníka půjde podávat po určitou dobu žádosti včetně projektové dokumentace i v listinné podobě, resp. datovou schránkou. To by mělo poskytnout pro všechny strany procesu výstavby právní jistotu, která autorizovaným osobám chyběla, a současně umožnit zprovoznění systému. Další plán, jak bude Kupka v digitalizaci postupovat, předloží vládě do 16. října. Potřebná legislativní úprava by se podle něj měla načíst při projednávání zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE)  v rámci sněmovního tisku 656/2. Kupka zároveň vytvořil tři skupiny, které budou na digitalizaci pracovat.

  • První povede vrchní ředitel sekce informačních technologií na Ministerstvu práce a sociálních věcí Karel Trpkoš a bude se zabývat spoluprací s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a technickým stavem systému.

  • V čele druhé pracovní skupiny bude ředitel Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ) Martin Kozák a bude se zabývat komunikací s úřady a úředníky.

  • Pro vedení třetí skupiny zaměřené na legislativu by Kupka rád oslovil ředitelku legislativně-právního odboru na Ministerstvu pro místní rozvoj Marii Kotrlou.

ČKAIT se bude i nadále zapojovat do pomoci při odstraňování nedostatků a budeme spolupracovat s pověřenými osobami v týmu pana ministra Kupky. V našem zájmu je, aby systém fungoval. Komora si připravuje analýzu těch legislativních úprav, které je nutné přijmout co nejrychleji tak, aby jejich účinnost mohla být, pokud možno, okamžitá. Jedná se především o přechodná ustanovení. Naším cílem je, aby v přechodném období bylo možno dokončit všechny stavební záměry, jejichž příprava byla zahájena před 1.7.2024, podle předchozí právní úpravy. To uklidní situaci, ukončí současnou paralýzu celého oboru stavebnictví a vytvoří prostor pro dotažení a nápravu problémů spojených s novým stavebním zákonem. Problémem totiž není jen digitalizace. Komora upozorňuje i na další vážné problémy, například s kolaudací nebo s vyhláškou o projektové dokumentaci, které je také třeba neprodleně řešit.

Detailní analýza skutečného stavu digitalizace stavebního řízení (DSŘ) se ještě připravuje, proto ji nelze komentovat. Máme informace na úrovni uživatelů – stavebníků, částečně stavebních úřadů. Tedy chybí nám podstatná data o skutečném stavu na úrovni programování, potažmo developmentu celého systému, respektive všech dotčených systémů. Předpokládáme, že jako součást týmu budeme o všech skutečnostech v následujících dnech a týdnech informováni.

ČKAIT je nejsilnější profesní organizací ve stavebnictví, sdružuje více než 32 tisíc autorizovaných odborníků, kteří stojí na všech stranách výstavby. Projektanti připravují a navrhují stavby, stavitelé a stavbyvedoucí je realizují, technický dozor stavebníka chrání zájmy stavebníka další autorizované osoby pracují na stavebních úřadech. I díky tomu musíme být nestranní a v souladu se zákonným pověřením musíme dbát na ochranu veřejného zájmu a budeme i nadále usilovat nápravu současného stavu.

Přehled kroků, které ČKAIT udělala ve snaze o nápravu aneb co předcházelo návrhu na odvolání místopředseda vlády ČR pro digitalizaci Ivana Bartoše.

Digitalizaci stavebního řízení věnujeme v posledním vydání časopisu Z+i 4/2024, které vyšlo 13.9.2024. Zde zveřejňujeme jen stručný přehled událostí.

  • Na úvod je dobré připomenout, že první výběrové řízení na dodání uceleného systému digitalizovaného stavebního řízení pod vedením bývalé ministryně Kláry Dostálové (ANO) MMR vypsalo v létě 2021, hned po schválení nového stavebního zákona. Výběr ukončilo již v září 2021, tedy těsně před koncem minulého volebního období. Nejvhodnější nabídka tehdy měla činit 1,9 miliardy korun. Tehdy nový ministr Ivan Bartoš toto výběrové řízení zrušil a vypsal nové veřejné zakázky nikoliv na celek, ale na jednotlivé části. 

  • Opakovaně, v podstatě od léta 2023, ČKAIT panu ministrovi a jeho týmu pro digitalizaci doporučovala nespojovat plnou účinnost nového stavebního zákona se spuštěním digitalizace k 1.7.2024. A to i s ohledem na problematické zadávání veřejné zakázky na zpracovatele tohoto IT systému. U té nejpodstatnější části, Portálu stavebníka (ISSŘ), ÚOHS zakázal plnění. U Národního geoportálu územního plánování, který je významnou součástí digitalizace stavebního řízení, ÚOHS povolil plnění jen dva měsíce před spuštěním.

  • Naše komora s očekáváním sledovala první představení Portálu stavebníka na brněnském veletrhu v dubnu 2024, kdy ministr Bartoš popisoval jeho plánované funkcionality a kdy byla zástupcům ČKAIT přislíbena možnost prvního náhledu do modelu budoucího systému. Ta nastala až v červnu, avšak off-line, tedy bez možnosti vyzkoušet propojení a funkcionality. Zástupci ČKAIT (a ani ČKA) nebyli přizváni nejen k definování zadání, ale ani ke kontrolním dnům při zpracování tohoto systému digitalizace povolovacího řízení staveb či vyzkoušení funkcionalit.

  • Profesní komory tedy neměly žádnou možnost upozornit zpracovatele na možné nedostatky. Totéž by se dalo říci i o tzv. formulářové vyhlášce, která sice prošla připomínkovým řízením, ale její výsledná podoba vydaná ve Sbírce zákonů se od té připomínkované významně liší. Naprostou většinu problémů bylo možné analyzovat až s ostrým spuštěním portálu.

  • Prováděcí vyhlášky k novému stavebnímu zákonu včetně digitalizace vyšly ve Sbírce zákonů těsně před prázdninami. Za těchto okolností je klíčovým nedostatkem Portálu stavebníka to, že nebyl odzkoušen a přesto byl spuštěn v ostrém provozu, navíc bez přechodného období pro jeho zavádění. Od 1. 7. 2024 jsme se tak ocitli v situaci, kdy dosavadní postupy podání žádosti o stavební povolení byly zrušeny a nové jsou funkční jen zčásti. To má na stavebnictví velmi negativní dopady.

  • Od 1. 7. byla i na základě podnětů členů komory zřízena pracovní skupinu pod vedením místopředsedy ČKAIT Ing. Loukoty, která nedostatky shromažďovala, analyzovala a sdílela s MMR. V téměř denním režimu. Během srpna a září proběhlo také několik osobních jednání. Určitý posun nastal, ale v kombinaci s dalšími problémy, na které dlouhodobě upozorňujeme, není podstatný.

  • Za Představenstvo ČKAIT se Portálu stavebníka celé léto aktivně věnovali Ing. Robert Špalek a Ing. Radim Loukota. Situaci průběžně sledovali od jeho spuštění 1. července, sdíleli a analyzovali vlastní zkušenosti i připomínky autorizovaných osob, účastnili se jednání na MMR a odpovídali na četné dotazy médií.

  • Už na konci srpna 2024 bylo zpracováno společné stanovisko několika inženýrských organizací, v němž jsme požadovali novelu přechodných ustanovení k novému stavebnímu zákonu. Ta by se měla stát bypassem pro překlenutí současné právní nejistoty. Shodli jsme se, že zákonná úprava přechodných ustanovení by měla umožnit podávat žádosti o povolení stavby v listinné podobě (listinnou podobou je v tomto případě i podávání pomocí datových schránek) v rozsahu i obsahu jako před 1. červencem 2024, kdy nastala plná účinnost NSZ. To by tehdy jistě mohlo nynější situaci aspoň částečně zachránit. 

Pan ministr Bartoš, jenž by měl ve své funkci skončit k 30. září, si zaslouží uznání, že se rozhodl balvan digitalizace, který na MMR a potažmo celém stavebnictví leží dobrých deset let, odvalit. Bohužel neodhadl jeho váhu – a tedy ani potřebné fyzické síly nebo využití technologií.  A je také škoda, že on ani jeho tým nenaslouchali odborné veřejnosti. Ani v posledních měsících, kdy bylo jasné, že problém nejde vyřešit v krátkém časovém horizontu, nebyli ochotni akceptovat nejen námi navrhovaná řešení.

83 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tu naozaj pomôže len vojna!

Prepokladám,že vo vojne ako prví "uhynú" debili a idioti! Pretože sú debili a idioti. https://news.sky.com/story/banana-duct-taped-to-a-w...

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
oh
Oct 04

Něco ošklivého spadlo do digitálního septiku a v Seznamžumpě to bouří.. 🤔


Ve fialová digitalizaci nedrhne jen stavební řízení, i když to drhlo fakt fest..

Edited
Like
bottom of page