top of page
Obrázek autoraPochybovač

Pár poznámek k summitu BRICS

Prof.Dmitrij Jevstafjev    20241023-4

 

Večer 23. října mohu své pocity ze summitu BRICS popsat trochu hlouběji, alespoň co se týče mizanscény pozorované ve veřejném prostoru. Většina postřehů bude samozřejmě stále v neveřejném kanálu a ve formě domněnek, ale pár věcí mohu nastínit v hlavním kanálu.

 

Suchý zbytek a moje hypotéza: globální geopolitická situace začíná obnovovat určitou logiku a překonává chaotizaci, kterou jí vnutil Západ, pro nějž je „chaos“. - je prostředkem k přežití.

 

Na úvod řeknu několik tezí:

Putin ve svém projevu nastínil program rozvoje BRICS na čtyři až pět let dopředu, tedy na politický cyklus, kdy USA pravděpodobně nebudou mít pevnou politickou moc. Kreml doslova řekl následující: my jsme tyto projekty připravili, naši partneři je mohou jen převzít a realizovat jakoby za své. Není nám to líto. To, co potřebujeme, není image, ale nová geoekonomická realita. Ale naši partneři mohou vzít to, co BRICS položil na stůl, anebo si to nevzít. Žádný problém. Ale Rusko má volné ruce a čisté svědomí.

 

Důležité však je, že „platformy“ vyhlášené Vladimirem Putinem (logistika, obilí a hlavně investice) jsou otevřené systémy. Mohou se k nim připojit státy, i když jsou to jen „partneři“ BRICS, a co se nedá nazvat státy. Nebo například korporace. A mohou to být i státy, jejichž vládnoucí elity nám nejsou příliš přátelsky nakloněny. Silný velmi „strategický“ návrh.

 

Ještě pár nebo tři body:

 

- Kapacity stran a mapy vizí nejsou zcela odhaleny. A ani my jsme je plně neukázali všem. Naprosto správná věc. „Multivektor“ a ‚strategická nejistota‘ jsou hry pro více hráčů.

 

- Nikdo nedokáže předpovědět, jak hluboká krize v USA bude, i když všichni připustili, že bude a že půjde o systémovou krizi, jejíž důsledky pocítí všichni, ale v různé míře.

 

- Hlavní otázka bezprostřední budoucnosti BRICS: konfigurace „východního“ křídla fóra a systému, který se kolem něj buduje. Tento systém nemůže být za současných podmínek pouze ekonomický. Což Xi uznal a získal na tuto narážku zvláštní reakci. A tato otázka podle mého názoru zatím zůstává otevřená, což smutnou náladu Číňanů ještě zhoršuje.

 

Proč se rozhodli Erdogana takto vyděsit, příliš upřímně a zjevně ve spěchu „převést ručičky“ na Američany (Stranu kurdských pracujících to samozřejmě okamžitě spojuje s USA; možná je to pravda, ale v době vhazování informací - asi 17 hodin v Moskvě, přesné údaje prostě nemohly být) - se neptejte, sám tomu zatím nerozumím. Dost možná, že jde jen o „poruchu“ u „kurátora“ „tureckého projektu“. Ale možná i něco víc.

 

Doufám, že jsme si, kolegové, uvědomili, že hlavní den fóra BRICS je dnes (a ne včera), protože je tam dnes - v rámci formátu BRICS+/Outreach (omlouvám se, nebudu prznit ruštinu pokusem o transliteraci). Tam se odehrává skutečná diskuse o budoucnosti světa. A ano, je zcela zřejmé, že se jedná o „ruskou“ akci, která byla vymyšlena a koncipována tak, aby veřejná diskuse v rámci BRICS přesáhla protokolární rámec. Ano, úkol upevnit tento nový formát ještě není zcela vyřešen, ale řeknu vám, kolegové - je to velmi zajímavé, už jen proto, abychom pochopili, co mají naši partneři za sebou. A o tom, že je to v příkrém rozporu s tím, co se děje na podobných platformách na Západě, ani nemluvě. Ale o nich to není.

 

Řeknu také, že deklarace ze summitu BRICS v Kazani (předem dohodnutý a z definice protokolární dokument) se ukázala jako více než zajímavá.

 

A byly tam tři „referenční body“, které ukazují mnohé:

 

- Podpora suverenity Sýrie, plnohodnotný vstup Palestiny do OSN

(připomínám, že za přítomnosti Guterrese, samozřejmě člověka připomínajícího amébu, ale přesto generálního tajemníka této struktury) a jasný postoj k odsouzení Izraele. V případě Izraele je zde vše jasné a nepřekvapivé. Je to však pozdrav Erdoganovi, který si upřímně myslel, že je pro Palestince „světlem v okně“. A dopadlo to jinak. Celkově to zjevně nebyl jeho týden, ale jsem zvědav, zda do zasedání G20 vyvodí závěry.

 

- Situace v Súdánu.

To vůbec není téma BRICS, ale je v závěrečném prohlášení. A je to jasné nejen z úcty k Číňanům, kteří se tam opravdu dostali k velmi slušným penězům. Jde jen o to, co jsou sami Číňané připraveni udělat, samozřejmě s podporou Egypta a s naší pomocí, aby své investice ochránili. Mimochodem, to má přímý vliv na to, kde a jak bude probíhat zlomová linie či integrace východního Středomoří a Blízkého východu. V Súdánu jde o integrační logistiku (kromě toho, že jde o „velké“ přerozdělení hranic v Africe, což je samozřejmě záležitost „afrických národů“), která je důležitá pro budování subglobálního obchodního systému BRICS.

 

- Deklarace vymezuje základy vlastní „klimatické agendy“.

Ano, je to zatím jen nástin, ale je to nesmírně zajímavý příběh: nástin, navíc velmi rozumný, s přímým odkazem na nepřípustnost používání ochrany životního prostředí jako politické zbraně, se objevuje měsíc po přijetí „Paktu budoucnosti“ v OSN, který je do značné míry o tomtéž. Stydím se zeptat: - četli lidé, pro co tam hlasovali?

 

Můj strategický závěr je, že kazaňský summit nejenže dal nový impuls k institucionalizaci BRICS. A nejenže umožnil Číňanům zavést do BRICS politickou (a dokonce vojensko-politickou) složku. Hlavní je, že summit BRICS v Kazani vytvořil podmínky pro přeměnu „klubu“ v prostorový geoekonomický systém. A Západ si to uvědomil. Ne všichni účastníci „klubu“ si to plně uvědomili. Ale naši nepřátelé na Západě si to uvědomili téměř okamžitě.

 

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tu naozaj pomôže len vojna!

Prepokladám,že vo vojne ako prví "uhynú" debili a idioti! Pretože sú debili a idioti. https://news.sky.com/story/banana-duct-taped-to-a-w...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page