top of page
Vyhledat

Severní varianta …

Prof.Dmitrij Jevstafjev    16.07.2025

„Déšť v dubovém lese“ 1891 – Ivan Šiškin

 

Milý čtenáři, rozhodl jsem se, že „všední“, vesměs negativplné denní překládky, občas ozvláštním něčím krásným. Využiji toho, že profesor měl podobný nápad a každý den na svůj tg-kanál umísťuje po třech obrázcích od slavných ruských i světových malířů. No, a protože ruskou metropoli v  minulých dnech zaplavily doslova katastrofální lijáky, podívejme se na déšť, na bouřky a přeháňky očima mistrů štětce:(překl.)

 

Kolegové, dnešní příspěvek je poměrně krátký a již zcela „prázdninový“, ale přesto je co říct. Vystavím ho podle vzoru svých tradičních „korálků“, i když to nejsou úplně ony.

 

Ze všeho, co Trump dosud udělal, mě nejvíce překvapuje, že se nezvýšil míru konfrontace s Ruskem. Po včerejších prohlášeních měl Trump k tomu určitý prostor. Zatím ho nevyužil, ba co víc, pokusil se o „verbální deeskalaci“, když prostřednictvím kontrolovaných platforem zveřejnil prohlášení, že požadoval od Zelenského, aby neútočil na Moskvu. A poté to osobně potvrdil.

 

Ve skutečnosti se objevila informace, že Trump  zvažoval dodávky „Tomahawků“ Kyjevu, ale to nepožadoval. Trump však považoval za velmi žádoucí osobně se „odstřihnout“ od vzniklého problému. A k tomu má své důvody.

 

Zde upozorním pouze na to, že informace, které otevřeně pocházejí od jeho protivníků v liberálně-globalistickém táboře (mimochodem, je překvapivé, že se ani nepokusili vytvořit minimální „krycí operaci“; i zde bude doslova jedna „perlička“  vedle druhé), měly jediný cíl: spojit Trumpa s novou vlnou eskalace. A něco mi říká, že se ji určitě pokusí zkonstruovat.

 

Nápověda: - kdo, kromě USA, je ještě operátorem systému „Tomahawk“, nebo platforem pro jejich odpalování?

 

„Po dešti“ 1879 – Vincent v. Gogh

 

Takže, „korálek 1“. Odpověď na otázku/konstatování několika mých přátel z Arménie, kteří v minulém příspěvku zdůraznili, že Ukrajina je pro Trumpa v zásadě „předposlední prioritou“ a zjevně ne první ve vztazích s Moskvou. Musím s kolegy bezpodmínečně souhlasit (i když se naše názory obvykle neshodují) a dodat, že situace kolem Arménie (nejen Zangezurský koridor, ale i něco širšího) je pro dnešní rozložení sil u Trumpa důležitější. Zde je důležitý detail: Trumpa samozřejmě velmi znepokojuje možnost zahájení nové fáze konfliktu na Blízkém východě, ve východním Středomoří, kde Britové začali podněcovat situaci ze všech stran, přičemž si vybrali prostor, který je historicky velmi citlivý pro všechny hráče kolem Sýrie. Drúzové jsou velmi závažná záležitost a pád režimu B. Asada vlastně začal právě přechodem drúzů z neutrálních pozic na pozice jemu nepřátelské.

 

 

Ale je tu jedna nuance: vlastně Trumpovi vyhovuje „severní varianta“ destabilizace, která předpokládá nejen hlubokou chaotizaci Íránu, ale i přesun těžiště nestability do oblasti Kaspického moře. Nemá tam žádné skutečné zájmy, pokud tam někdo jako Keith Kellogg nevzal "nějaký melouch“. Kromě toho to ale velmi silně zasáhne všechny „alternativní“ dodávky uhlovodíků do Evropy. Je to maličkost, ale přispěje to do pokladničky. Arménští kolegové tedy mají pravdu. Ale zase ne úplně – omezit prostor eskalace bude velmi obtížné…

 

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Svět ruskýma očima 835

Dohoda Británie a Francie o migrantech hrozí být největší politickou chybou roku. Vliv výhrůžek Trumpa na akciový trh RF byl krátkodobý  ...

 
 
 
Do voleb zasahuje modrá krev

Známý šlechtic Jiří Lobkowicz : „Může dosáhnout mnohem víc, může vyvolat národní katastrofu“. zdroj : https://x.com/jirilobkowicz1/status...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page