Donald Trump již dostává gratulace, ale hlasy se ještě budou nějakou dobu sčítat. budou se ještě sčítat Pravděpodobně se nebude opakovat obrat, který posledně přinesl vítězství Bidenovi. Po sečtení hlasů z volebních místností Trump nad Bidenem vedl. Jenže neuvěřitelné se stalo skutkem a stejný elektorát hlasoval korespondenčně zcela jinak a Biden vyhrál.
Politologové a ekonomové teď budou teoretizovat, k čemu změna v USA vlastně povede. Důležité je, zda se vzpamatují evropští politici. V nedávné minulosti nalítli na americké geopolitické zájmy, které docela dobře shrnula studie thinktanku RAND. Ta obsahuje odhad, že USA neprodělají, když se EU nebude ekonomicky dařit a některá výroba se i s mozky přesune za Atlantik.
I my jsme s jásotem oslavovali osvobození od závislosti na Putinových surovinách. Tedy kromě těch, pro které se v houšti sankcí našla potřebná výjimka. Putin přece až určitě má v Kremlu kohouty od všech potrubí a bude s nimi machrovat, kdykoli se vzbouří jeho po carech zděděné imperiální geny. Domácí ani zahraniční političtí slouhové se nezmohli na otázku, proč by to dělal, když mu opačným směrem tečou peníze. Veřejnosti se dlouho tajilo, že ruská ropa stále putuje na Západa a to dokonce i přes Ukrajinu. Kšeft je kšeft. Energetická nejistota Evropu tíží, zvlášť v kombinaci se zeleným údělem. Celkem dobře to ukazuje momentální situace automobilky VW.
Vše podpořila představa, že když nebudeme zbrojit, Rus, respektive Putin, potáhne na Západ. To když se vznikne skulinka v odhodlání chránit „náš“ světový pořádek, a dávno neexistující hodnoty a demokracii. Rusové se z veřejných drojů jistě dozvěděli, že Američané opustili možnost vojenského obsazování cizích zemí a navrátili se k osvědčené britské koloniální technice rozvracení států zevnitř pomocí disidentů nebo využíváním rozporů mezi tam či onde vládnoucími klikami. V tom přece byla cena Navalného a jiných ruských disidentů. Proto jsou tak pečlivě sledovány a kritizovány volby v zájmových územích, aby dopadly, jak si přejeme.
Dovolím si tvrdit, že nenávist k Putinovi není dána tím jestli je taový nebo makový diktátor. Odvíjí se od toho, že odsunul Jelcina, který málem předal Rusko Západu jako na stříbrném podnosu. V geopolitice totiž o lidi nikdy nešlo a nejde. A vůbec ne o lidská práva, demokracii ani „naše“ hodnoty všech druhů. Komunisti kteří se ocitli na naší straně, jsou přijatelní. Proto máme jednoho bývalého na Hradě a proto jel Biden před několika lety do Hanoje navazovat strategické partnerství s vrahy amerických vojáků. Ti tam táhli do války, když tam jeli bojovat ve válce, která měla zlikvidovat smrtelné nebezpečí hrozící světu. Vývoj posledních let vedl k válkám, odstraňování „nepřátelských“ režimů a co je nejhorčí k rozpoutání nenávisti mezi různými národy a etnickými skupinami. Nenávisti, která se stala součástí naší vládní politiky a uspěšně pronikla až do rodin a sociálních sítí. Proto se na veřejnosti objevují primitivní plukovníci, kteří zatím pro lidské svině nenavrhujj konečné řešení, ale jen hluboké příkopy. Proto se předvádí celebrita odsuzující NHL, protože tam hrají Rusové.
Jsme v situaci, kdy je zapotřebí ukončit války a přestat celosvětově vyhazovat peníze na další zbraně. Jako laik nemohu posoudit, co by se muselo stát, aby se zbrojní průmysl vzdal svých zisků. To je otázka pro ekonomy. V případě ČR hrozí nebezpečí, že si naši politici budou chtít koupit pozvání do Oválné pracovny ještě ochotnějším nákupem amerických zbraní.
V mediích se objevila Neveřejná zpráva, nabízející pět priorit, na které by se Česko mělo zaměřit, kdyby byl Trump presidentem. Zmiňuje navýšení obranných výdajů až ke třem procentům HDP. Na druhém místě je posilování vztahů České republiky s Tchaj-wanem. Spolek Evropské hodnoty je výrazně financován právě z Tchaj-wanu a dokonce tam otevřel svou pobočku. Důležité je mapování ekonomických vazeb na Čínu a zbavování se závislosti na tomto ekonomickém gigantovi. „Kritická budou rozhodnutí týkající se čínských elektroaut, solárních panelů, závislosti v léčivech nebo TikToku,“ píše se v textu. Zpráva rozebírá očekávané priority případné Trumpovy vlády. Připouští také, že by v Evropě již nebylo hlavním americkým spojencem Polsko, nýbrž Maďarsko. Autoři Evropských hodnot si však neodpustili hodnoticí soud a tvrzení, že Orbán prý své konzervativní založení jen hraje.
„Neveřejnost“ zmíněné zprávy je trik přitahující pozornost k dávno opakovaným frázím.
Pokud jde o Trumpa, přejme si, aby se pokusil spasit svět bez použití síly. Určitá naděje spočívá v tom, že není politik, ale obchodník, který se může dohodnout s každým. Putin, i když má na triku jen Rusko, by mu mohl vysvětlít, jaké to je být spasitelem.
Najednou to vypadá, že zazvonil budíček a všichni naši vrcholní politici hovoří o tom, jak se musí Evropa vzpamatovat. Akorát že z Ursulou von der Pfizer und Leyno to asi moc nepůjde. Najednou i Signalista I. Fialenko zjišťuje, že migrace je zlo a musíme jednat, omezení spalováků je zlo a musíme jednat, povolenky jsou zlo a proto je hodíme na další vládu etc. Prostě všechno co počínaje hlupaňou Hubáčkovou přes preVíta Dozimetra tahle vláda odkývala se musí změnit.
https://www.novarepublika.cz/2024/11/vidlak-rok-mrtvych-vlku