Podle Vladimira Putina je jedním ze základních úkolů kazaňského summitu BRICS přijetí nového statusu partnerských zemí
Bělorusko pojmenovalo příčinu vystřízlivění západních oponentů
Rusko otevřelo novou stránku historie BRICS
Konstantin Prochorov, 13. září 2024
Tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Sergej Šojgu oznámil jednotu zemí BRICS v boji s hegemonií USA.
V období předsednictví Ruska v BRICS proběhla pro organizaci řada důležitých událostí. Několik zemí, včetně Turecka a Ázerbájdžánu, podalo přihlášku ke vstupu a o tomtéž hovořil malajsijský premiér Anwar Ibrahim. Dne 10. červa byla první Rada ministrů zahraničních věcí BRICS po jeho založení. Účastnili se jí i zástupci spřátelených zemí organizace.
Summit BRICS o bezpečnosti
Bude probíhat 22. až 24. října v Kazani. K další důležité akci došlo v Petrohradě. Jednalo se o setkání vysoko postavených specialistů v oboru bezpečnosti zemí BRICS. Za Rusko s nimi jednal tajemník Rady bezpečnosti RF Šojgu. Byli v Konstantinovském paláci přijati i prezidentem RF Putinem. Tam byla poprvé vyslovena myšlenka BRICS. Tehdy se sdružily tři země, a to Rusko, Čína a Indie. Nyní je ve sdružení 34 států různých formátů. Putin o tom promluvil. Na summitu v Kazani budou oddělená jednání šéfů zemí BRICS a BRICS+.
Podle Vladimira Putina je jedním ze základních úkolů kazaňského summitu přijetí nového statusu partnerských zemí. Řekl: "K dnešnímu dni vyjádřilo přání připojit se k našemu sdružení 34 států. Proto bylo spuštěno aktivní posouzení se všemi účastníky BRICS o modalitách nové kategorie - států partnerů, což čeká na potvrzení v Kazani. Také se bude uvažovat kolem možných kandidátů na získání tohoto statusu“.
Prezident řekl, že předsednickému státu byl určen důležitý úkol, a to podpora a harmonické včlenění nových členských států do různých mechanismů BRICS.
Předsednictví Ruska v BRICS
Probíhá velice dobře. Ukazuje to nejen vzrůstající zájem o organizaci ze strany dalších zemí, ale i kooperace v kybernetické bezpečnosti a boji s terorismem. Ruský prezident například upozornil na existenci speciálního elektronického registru pro výměnu údajů o kybernetických útocích a incidentech.
Kom toho se brzy objeví Rada BRICS pro boj proti praní špinavých peněz využívaných pro financování terorismu. Z iniciativy Moskvy se také připravuje rámec dohod pro boj s korupcí a s drogovou zločinností. Bude to zahrnovat kontrolu plateb v kryptoměnách.
V průběhu jednání BRICS jednali Putin a Šojgu odděleně s představiteli Číny, Indie a Íránu. Ruský prezident si potvrdil porozumění s Čínou a Indií prostřednictvím čínského ministra zahraničí, indického poradce premiéra pro národní bezpečnost a tajemníka íránské Rady pro národní bezpečnost. Čínský ministr zahraničí Wang potvrdil, že Si Ťin-pching přijede na summit BRICS do Kazaně, kde bude hlubší jednání o strategických otázkách.
Zprostředkování zemí BRICS v ukrajinském konfliktu
Čína a Indie vystupují v roli potenciálního zprostředkovatele řešení ukrajinské krize. Putin zmínil obě země na světovém ekonomickém fóru, ale na otevřené části setkání v Petrohradě se ani on, ani zástupci Číny a Íránu Ukrajiny nedotkli. Mluvil o ní jen hinduista Doval, zástupce Indie. Řekl: "Jak sdělil předseda vlády v telefonickém hovoru, je připraven vám říci o návštěvě Ukrajiny i setkáních se Zelenským. Chtěl, abych osobně přijel a řekl vám o proběhlých jednáních. Byla uzavřená, přítomni byli dva vůdci, já jsem byl s premiérem a byl jsem svědkem jednání."
Koncem srpna navštívil Módí poprvé Kyjev a tam řekl o nezbytnosti dialogu a diplomacie k řešení konfliktu. Nato telefonoval s Putinem, ale podle slov Peskova prezidentovi od Zelenského žádný vzkaz nepřinesl.
Šojgu v Petrohradě mluvil o společném pohledu zúčastněných zemí na multipolární svět a o odmítání hegemonie některých zemí, myslel tím USA.
Novináři se zajímali jak útok ukrajinských dronů znepokojuje organizátora schůzky BRICS. Peskov odpověděl, že plány na přemístění schůzky do jiného města nejsou.
Partnerství Ruska a Íránu
Ještě jedním důležitým tématem na proběhlém setkání na úrovni bezpečnosti byl Írán. Moskva a Írán už dlouho připravují podpisy dohody o všestranném partnerství. Podle slov náměstka ministra zahraničí Ruské federace Andeje Ruděnka se v červnu obě strany dohodly na textu. Nově zvolený prezident Íránu Masúd Pezeskian řekl, že chce dohodu podepsat na summitu BRICS v Kazani. Šojgu v Petrohradě potvrdil, že RF dokončuje procedury příprav podpisu na nejvyšší úrovni.
Sbližování Íránu s Ruskem mimořádně znepokojuje Západ. Když dne 5. srpna navštívil Šojgu Teherán, psala západní sdělovadla, že se strany dohodly na dodávkách ruských systémů PVO Íráncům a ti prý předají Rusku balistické rakety. Írán údajně potřebuje obranu proti útokům Izraele a případně USA a Moskva využije rakety na Donbasu. USA pohrozily, že kvůli tomu uvalí na Írán sankce. Kreml i Teherán tvrdí, že zprávy o předání raket neodpovídají pravdě.
***
Západní odpůrce Běloruska vystřízlivěla přítomnost jaderných zbraní v republice
Revenko: 9. září 2024
Asistent vedoucího ministerstva obrany pro mezinárodní vojenskou spolupráci Valerij Revenko je toho názoru, že západní odpůrce dovedla k vystřízlivění přítomnost jaderných zbraní. Zásluhou toho se posílily vyjednávací možnosti.
Revenko upřesnil, že ruské taktické jaderné zbraně, které v zemi jsou, vedou ke konstruktivnějšímu jednání. Řekl: "Dříve si Západ myslel, že je hodně silný a může ovlivnit cokoli a podle Západu nebylo Bělorusko skutečným oponentem."
Loni v květnu podepsali vedoucí bezpečnostních orgánů Ruska a Běloruska dokumenty o podmínkách skladování ruských jaderných zbraní na území Běloruska.
Překlad: zajoch
Comments