top of page
Obrázek autoraPochybovač

Svět ruskýma očima 789

  • ·Milionáři a miliardáři se chystají utéci do bunkrů na Novém Zélandu,

    dojde-li k jaderné válce;

  • ·V posledních dnech se cena ropy zvedla o více než  9% a růst pokračuje;

 

Survival media resoures: milionáři kolektivně připravují bunkry pro případ jaderné války

Oleg Volodin,  30. září 2024

 

Velcí investoři se připravují k evakuaci do bunkrů na Novém Zélandu dříve než vojska NATO překročí ukrajinskou hranici a než dojde k prvnímu jadernému výbuchu. Bunkry si urychleně připravují a údajně obnovují jejich výstavbu od roku 2024.

 

Jedná se o "ostrovy přežití", o nichž se veřejnost dozvěděla v roce 2015.

 

Bunkry budou opatřeny vším, co je potřeba pro život: pitná voda, kyslík a systémy na filtraci, palivo, trvanlivé potraviny, umělecké předměty, archiv s modernímu technologiemi a také malé továrny, zásoby zlata a historické dokumenty.

 

Každý ostrov má plánovanou vlastní vzletovou a přistávací dráhu pro soukromá letadla, což umožňuje operativní dopravu lidí do bezpečného místa.

 

***

 

Proč ropa zdražuje v důsledku konfliktů s Izraelem?

Jekatěrina Vinniková,  5. října 2024

 

V posledních dnech se cena ropy zvedla o více než  9% a růst pokračuje. Tolik se cena nezvýšila od srpna a odborníci tvrdí, že náklady na ropné benchmarky (referenční ropa) mohou vyrůst až do tříciferných hodnot.

 

Co stojí ropa nyní?

Americký benchmark ropy stojí ke 4. říjnu s kontraktem na listopad 74,2 dolaru za barel a značková ropa Brent ze Severního moře k listopadu je 78,37 dolaru za barel. Ceny obou druhů ropy se za jeden den zvýšily skoro o 1 %. Bude-li růst na trzích pokračovat, potom přijde od 30.září do 4. října rekord za poslední dva roky.

 

Proč se cena ropy zvyšuje?

Analytici a odborníci na Blízkém východě očekávají, že dojde k rozsáhlému konfliktu a k výpadkům v dodávkách ropy. V reakci na raketový útok Íránu na Izrael po smrti vůdce Hisballáhu Nasralláha  zaútočil dne 1. října Írán na Izrael. V odpovědi Izrael pohrozil Íránu útoky na ropné objekty republiky. Od té doby se trh s ropou prudce vyvíjí.

 

Kolik ropy Írán má?

Írán má čtvrté největší zásoby ropy na světě, to je 9,5%  a 13 % zásob OPEC. Kapacita těžby ropy Íránu je 5,7 milionů barelů za den, jenomže v důsledku dlouhodobých amerických sankcí je v zemi produkce ropy omezená. Dnes Írán produkuje 3 až 3,5 milionů barelů ropy za den, a to je 3 % světového množství.

 

Kde Írán ropu dobývá?

Těží 70 % na souši a 30 % na šelfu Perského zálivu. Devadesát procent ropy se v Íránu zpracovává v terminálu na ostrově Kharq na jihu země. Na Blízkém východě je íránský rafinérský sektor nejvýkonnější, hlavní rafinérie jsou v Isfahánu, Abakánu a Bandar Abbásu.

 

Kam Írán ropu prodává?

Podle minulého ministra ropného průmyslu prodává ropu do sedmnácti zemí světa, a to i do evropských. Hlavní odběratel je Čína i přes americké sankce. Přesně se neví kolik, ale odhaduje se, že 1 až 1,3 milionu barelů denně.

 

Může Izrael na Írán zaútočit?

Izrael je svými raketovými možnostmi schopen útoků na íránské terminály. Podle náčelníka generálního štábu izraelské armády má země zdroje, které mohou jakýkoliv bod na Blízkém Východě zasáhnout, což "brzy všichni naši nepřátelé uvidí". Po íránském útoku Netanjahu zdůraznil, že Islámská republika "učinila velkou chybu a za ni zaplatí".

 

Co bude s ropou, jestliže Izrael zaútočí na Írán?

Hlavní důvod růstu cen ropy je asi možný izraelský útok na ropné objekty Íránu. Pokud se Tel Aviv rozhodne své výhrůžky splnit bude cena ropy na světovém trhu stoupat. Podle analytiků by mohly v příštím roce narůstat ceny hlavních benchmarků o 20 dolarů a dosáhnout trojciferných hodnot.

 

Írán vyváží jen o něco víc než milion barelů denně, takže by se mohly íránské objemy lehce vyrovnat zvýšením produkce Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Tyto země dodržují omezení produkce v rámci dohody OPEC+ a v krátké době by mohly produkci zvýšit na 4,5 milionu barelů denně.

 

Rozsáhlý konflikt

Jestliže by došlo k útoku Izraele na Írán a poté se rozhořel na Blízkém Východě celoplošný konflikt se zasažením Hormuzského průlivu, byla by situace horší. Hormuzským průlivem projde denně více než 20 milionů barelů ropy, to je asi třetina světové potřeby ropy.

 

Co bude s ropou v nejbližší době?

I přes tvrdou rétoriku není příliš pravděpodobný v brzké době konflikt Íránu s Izraelem. Spočívá to v tom, že je přerušení dodávek ropy, které by mohly nastat po vyprovokování velkého konfliktu, velmi nevýhodné pro USA a stejně tak zvýšení ceny ropy. USA jsou totiž po Číně největším dovozcem a zvýšení výdajů na nákup uhlovodíků před volbami, které by jistě vedlo ke zvýšení cen benzinu pro obyčejné spotřebitele, by bylo velice nevýhodné pro demokratický tábor, který je dnes u kormidla ve Washington

 

 Překlad: Zajoch

146 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Tu naozaj pomôže len vojna!

Prepokladám,že vo vojne ako prví "uhynú" debili a idioti! Pretože sú debili a idioti. https://news.sky.com/story/banana-duct-taped-to-a-w...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page