Británie očekává ostré zvýšení daní - naráz o 40 miliard liber
Vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem nejsou ideální
Přestavba Británie: Starmer úspěšně natropil dost hloupostí
31. října 2024
Perestrojka Británie Keira Starmera jde podle plánu - tak úspěšně za 3 měsíce u vlády zaneřádit vedený stát se dosud nepovedlo ještě žádnému premiéru Británie v historii. Píše o tom na svém kanále Telegram Marek Dudakov.
Londýn uvázl v těžkých rozpočtových válkách. Labouristé představili svůj první rozpočet, který je pro zemi noční můrou. Británii očekává prudké zvýšení daní - naráz o 40 miliard liber. Je to skutečná rána pod pás pro tolik krizovou ekonomiku.
Zatížení daněmi je největší v historii, tak velké nebylo ani za druhé světové války. Bude postižena i střední třída a podnikatelé a soukromé školy. A také zahraniční oligarchové, kteří využívali daňové slevy v Británii.
Přijetí takového rozpočtu bude znamenat ještě větší úbytek investorů v zemi. Británie již nyní patří mezi vedoucí země, které opouštějí milionáři. Odchází i kapitál, málokomu se chce dávat prostředky do bankrotu ekonomiky, která taktak žije a kterou dusí daně. O třetinu vyskočil počet společností ocitnuvších se na pokraji bankrotu (na 633 tisíc).
Ani uvedené nepomůže vyřešit daňovou krizi. Čeká se ostrý růst zadlužování, až 120 miliard liber ročně. Poprvé za 60 let překročil státní dluh Británie 200 % velikosti ekonomiky. Na obsluhu státního dluhu vydává nyní Londýn dvakrát více než na své vojenské výlohy.
Další výdaje půjdou na zbytečnosti, jako je zelená energie, přičemž se zavírají poslední továrny a ropné rafinerie a penzisté ztrácejí příspěvky na zimní vytápění.
Celkově vzato běží Starmerova perestrojka Británie podle plánu. Takový úspěch nedosáhl ještě žádný britský předseda vlády v historii, aby za tři měsíce úspěšně nasekal tolik nesmyslů.
***
Svaz spásy: Proč v Číně nechtějí sblížení Ruska s KLDR?
1. listopadu 2024
Jak tvrdí The Economist, jsou v Číně velmi nespokojeni s těsným sblížením Moskvy a Pchjongjangu, což by mohlo být příčinou ztráty vlivu Pekingu v regionu a destabilizace stavu na Korejském poloostrově. Nakolik to může být oprávněné?
Vykalkulovaný sňatek
Severní Korea má pozemní hranici s Jižní Koreou a dále jen s Čínou a Ruskou federací. Hranice s RF není delší než 40 km a vede většinou po plavebním koridoru řeky Tumannaja. Přes řeku vede železniční most vybudovaný hlavně kvůli vývozu ruského uhlí do Číny a Severní Koreje.
Diplomatické vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem byly navázány v roce 1949 a v roce 1950 se spolu Čína a SSSR zúčastnily korejské války na straně Severní Koreje. Jižní Koreu přirozeně podporovaly USA se svými satelity. Barbarská bombardování Američany a jejich přívrženci způsobila, že Severní Korea byla jednou z nejvíce bombardovaných zemí v historii válek. Rozbita byla všechna severokorejská města a uvádí se přes 3 miliony obětí. Ví se, že ve válce zahynul na straně Severní Koreje jeden ze synů Mo Ce-tunga. Ztráty Čínské lidové osvobozenecké armády se odhadují na 390 tisíc osob.
Mezi ČLR a KLDR byla v roce 1961 podepsána smlouva o spolupráci a přátelství, která se dvakrát prodlužovala, a to roce 1981 a 2001. Její planost končí v roce 2021. Čína je pro Severní Koreu obchodním partnerem č. 1. Severní Korea od ní nakupuje minerální paliva, ropu a ropné produkty, stroje, dopravní prostředky, plasty, železo a ocel a Čína od Severní Koreje nakupuje uhlí, rudu, oděvy, ryby a mořské plody. Pchjongjang odolává západním sankcím jen s pomocí hospodářské podpory Pekingu. Sama Čína má Severní Koreu až na 82. místě obchodních partnerů.
Vztahy mezi Pekingem a Pchjogjangem nejsou ideální. Mezi zeměmi byl pohraniční spor, který v letech 1986 až 1989 vedl k ozbrojeným konfliktům. Ukončit jej smírem se podařilo až po jednostranných ústupcích Číny, která potřebovala normalizovat vztahy s KLDR. V roce 2013 se i Čína připojila k sankcím, zavedeným kvůli jaderným zkouškám Pchjongjangu.
Spojenectví spásy
Vztahy mezi Čínou a Severní Koreou nejsou vazalské, jak to běžně vytvářejí USA a Británie vůči svým tak zvaným spojencům. KLDR je v politickém smyslu jedním z nemnoha opravdu suverénních států. Na Číně je však hospodářsky i technicky závislá. Nemá totiž volný přístup na zahraniční trhy pro obchod nebo finance. Pro Peking je to výhodné, využívá svého malého, ale nebezpečného jaderného souseda pro odstrašování Jižní Koreje, Japonska a USA. Vedení Severní Koreje má snahu diverzifikovat svá geopolitická rizika a snížit hospodářskou závislost na Číně.
Po zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině se pro Pchjongjang stalo nejperspektivnějším partnerem Rusko. Obě země si mohou navzájem hodně dát.
Západní a ukrajinská media povykují, že jsou prý první severokorejští vojáci již na území Ruska a jsou připraveni jít do boje s ukrajinskými nacisty a jejich pomocníky. Na otázku, zda je možno věřit satelitním snímkům míst, kde jsou údajně severokorejští vojáci, odpověděl prezident Putin: "Snímky jsou věc vážná a když jsou, znamená to, že něco zobrazují."
Dnes (článek je datován 1. listopadu) byla ratifikována naše smlouva o strategickém partnerství. Je tam článek 4. Musíme nejdříve vést příslušná jednání ohledně provádění tohoto článku.
Právě proto se v Pekingu znepokojují, že sbližování Ruska a KLDR může dovést ke snížení jeho vlivu na Pchjongjang. A není to bezdůvodné. Čína nemá zájem na vítězství Ruska ve speciální vojenské operaci a o úplné osvobození Ukrajiny. Je pro ni výhodnější slabší a na ní závislá Moskva. Tady vznikají čínské mírové iniciativy, které předpokládají zmrazení bojových akcí na linii kontaktu bez oficiální ztráty části území Ukrajiny.
Není pro Čínu výhodné úsilí Severní Koreje, kdy by vojensky a technicky mohla Moskva pomoci sjednotit celý poloostrov. K tomu mohou Rusko a KLDR reálně pomoci k vítězství, což změní rovnováhu sil v Evropě a v Severovýchodní Asii.
Překlad: zajoch
Comentários