Svět ruskýma očima 821
- Pochybovač
- před 1 dnem
- Minut čtení: 2

23. dubna 2025
Co zvýšilo neohroženost ruských dronů, které v několika posledních hodinách dost masivně útočily
Odborníci objasnili proč ruské údery bezpilotními letadly na vojenské objekty na Ukrajině jsou dnes možné i ve dne
Velikonoční příměří je u konce a ruské vojsko obnovilo mohutné útoky vysoce přesnými prostředky na objekty nepřítele na území kontrolovaném Kyjevem. Dnešní nálet dronů Kamikadze ve dne vojskem Ruské federace je možné označit buď jako výjimečné, nebo jako počátek užití nové taktiky a vynikajících zbraní ruské armády.
Dříve „Muškáty“ a poté i „Gerbery“ se používaly především v noci, aby se snížilo jejich odhalení a zničení. V určité chvíli se drony kvůli tomu, aby nebyly viditelné, začaly barvit na černo.
Co zvýšilo neohroženost ruských dronů, které v několika posledních hodinách dost masivně útočily a zničily cíle v Charkově, Ukrajinou v okupovaném Chersonu a Ukrajinci obsazeném Záporoží? Dá se to objasnit různě.
Za prvé ukrajinská protivzdušná obrana silně prořídla. Pro zabezpečení velkých měst a strategicky důležitých objektů nedostačují raketové komplexy a rakety. Západ se nijak netrápí s novými dodávkami, Trump to Zelenskému kategoricky odmítl.
Za druhé ruští vojenští inženýři pokud nevyvinuli nové útočné drony, modernizovali současné. Očití svědci dnešních nočních úderů bezpilotníků na Oděsu pozorují, že ruské drony létají rychleji a mají vyšší zvuk.
Informací o vylepšení ruských bezpilotníků Kamikadze moc není, protože vědomosti o nich, jakožto zbraních, by mohly být k užitku nepříteli.
Se změněným zvukem je to tak, že byla užita nová taktika - let střemhlav z výšky 2000 až 2500 metrů velkou rychlostí. Tak se lze vyhnout palbě PVO ukrajinské armády.
Nové bezpilotníky, které mají vyměněné nebo vylepšené motory, potom v závěrečné fázi letu mají o 20 až 25 procent vyšší rychlost, než měly ty před nimi.
Tak je pravděpodobnější úspěšnost zásahu cíle. Ukrajinští protiletadloví ostřelovači odrážejí útoky dronů hlavně ručními zbraněmi, v lepším případě protiletadlovými děly. Rychle letící objekt je potom ale těžké zasáhnout.
Rusko zahájilo výrobu dronů Geraň (Muškát)-3 s proudovými nebo turbovrtulovými motory - nový zvuk. Stroj má rozpětí křídel 2,5 metru a délku 3,5 metru. Jeho cestovní rychlost je 600 km/h a při střemhlavém letu až 700 km/h. Může nést pětkrát více výbušniny než Geraň-2.
Nový bezpilotník je málo zachytitelný radary, pro orientaci a sledování trasy využívá satelitní navigaci a při navedení bezprostředně na cíl optoelektronický modul.
Změna taktiky při útocích bezpilotníky. Nad Oděsou kroužil hodinu průzkumný dron, pravděpodobně bez bojové hlavice a se speciálními senzory pro průzkum a korigování tras hlavního úderu. Zároveň se útočné drony formovaly nad Černým mořem.
Ruské vojenské síly začaly používat taktiku útoků "roji dronů". Průzkum umožňuje přesně určit cíle. První vlna bezpilotníků fungovala na odvedení pozornosti nepřítele. Potom zaútočily bojové drony. Nyní už není denní světlo pro ruské útočné drony překážkou.
Comments