Svět ruskýma očima 834
- Pochybovač
- před 23 hodinami
- Minut čtení: 3
Západ reagoval podrážděně na poslední shromáždění BRICS v Rio de Janeiru

Strach z BRICS. Západ se bojí zdravé alternativy své hegemonie. K výsledkům shromáždění v Rio de Janeiru
Alexej Bělov, 9. července 2025
Summit BRICS, který proběhl o minulém víkendu v Brazílii, nebyl v tomto společenství nějakou mimořádnou událostí, až na to, že se ho poprvé, jakožto plnoprávný člen, zúčastnila Indonésie. Přímo osobně na něj nemohli přijet Vladimir Putin a Si Ťin-pching.
Na summit Západ podrážděně reagoval. Například britský The Guardian nad nepřítomností zmíněných státníků přemýšlel a podle něho je to "svědectvím, že se význam bloku snižuje". Píše: "Rychlé rozšiřování bloku snížilo jeho ideologický význam pro jeho zakladatele - vůdce Ruska a Číny. BRICS často popisovaný jako alternativa rozvojových zemí ke G7, se v poslední době rychle šíří, ale v tomto procesu se ztrácí jeho soudržnost jako organizace, která skýtá ideologickou alternativu západnímu kapitalistickému modelu."
Portál Semafor učinil závěr, že uvnitř BRICS narůstají rozpory kvůli prudkému růstu počtu členů sdružení. Oznámil: "Summit BRICS, o kterém je zde řeč, ukázal zvyšující se vnitřní rozpory v bloku rozvojových zemí. Ač se BRICS za poslední 2 roky rozrostl z pěti na jedenáct zemí, přinesli noví členové také nové rozpory a možná i oslabili vliv bloku. Možná se, podle analytiků, delegáti vyhýbali mnohým sporným tématům, která by mohla vyvolat hněv Washingtonu. Ve společné deklaraci, která odsuzuje zavedení cel, neukázaly země BRICS na Trumpa a jen jednou se dotkly Ukrajiny. Naproti tomu při loňském summitu v Rusku trval Kreml na alternativních finančních systémech k těm, které ovládají USA."
Pozoruhodné je, že oba zdroje používají pro účastníky BRICS termín "rozvojové země". Západní tisk obvykle dává do protikladu jen rozvojové (nezápadní) země a rozvinuté (západní). V tom je jen propaganda. Čína je již dost dlouho po ekonomické stránce na prvním místě ve světě. Vytěsnila odtud USA, které se topí v dluzích. Tak jak je to s tou "rozvojovou" Čínou?
Prapodivná byla reakce na summit Donalda Trumpa. Pohrozil potrestáním každého, kdo se odváží následovat BRICS a uvedl tak v pochybnost prestiž amerického dolaru. Napsal, že na každou takovou zemi nasadí desetiprocentní obchodní clo.
Vladimir Putin ve svém uvítání účastníků, učiněném prostřednictvím videokonference řekl, že podíl rublu a národních měn spřátelených zemí při zúčtování se zeměmi BRICS činil v roce 2024 90%.
Mezi spřátelené země patří 11 členů BRICS a několik zemí se statusem oficiální partneři BRICS, což jsou Bělorusko, Bolívie, Kuba, Kazachstán, Nigérie, Malajsie, Thajsko, Vietnam, Uganda a Uzbekistán.
Jak by mohly být země Západu nepodrážděné, když země BRICS znamenají 40% světové ekonomiky a jejich společný HDP je 77 bilionů dolarů. V paritě kupní síly to hodně převyšuje země G7.
BRICS je nebezpečný i bez otevřeného střetu s G7 pro západní hegemonii už jen tím, že existuje a ukazuje světu zdravou alternativu vývoje mezinárodních vztahů, což je opakem proslulého "řádu, založeného na pravidlech" stvořeného jen ve prospěch Západu.
Skutečnost mluví ve prospěch BRICS. Příkladem jsou ruské podniky vyrábějící hnojiva. Ty zvýšily dodávky svých výrobků do zemí BRICS o více než 60%, což je informace z podnikatelského fóra BRICS.
Na země BRICS připadá podíl polovičky ruského vývozu hnojiv. Třetina agrochemikálií dovážených do těchto zemí je vyrobena v Rusku. V první polovině roku 2025 jim zvýšilo Rusko dodávky o dalších 25%. Na summitu bylo přijato rozhodnutí o založení Rady BRICS pro vesmír. Je to velmi aktuální rozhodnutí, zájem o vesmír totiž stoupá a kosmický prostor se stále více využívá geopolitickými činiteli.
Je ještě řada důležitých úspěchů. Z nich se jako nejvýznamnější jeví demonstrace faktické nemohoucnosti Západu odvrátit, nebo dokonce znemožnit změny ve starém světovém řádu, čehož iniciátorem je BRICS. To lze považovat za hlavní úspěch posledního summitu.
Překlad: zajoch
Comentarios