Autor této glosy nebyl nikdy žádnou institucí požádán o podání informace. Výjimkou je „ANO“ pronesené ve svatební síni.
Tajné služby si vydržuje má každá moc za příčinou vlastní ochrany kamuflované jako obrana státu. Za Protektorátu to bylo Gestapo. Mělo svoje informátory, ale pracovalo i s udáními od prostého lidu. V roce 1968 se objevil dokument, podle kterého bylo Gestapo takovými udáními zavaleno a nestíhalo. Lid holt toužil po klidu a pořádku.
30.6. 1945 vznikla Státní bezpečnost, tedy StB. Byla to jedna z neuniformovaných složek Sboru národní bezpečnosti (SNB), což byl inovovaný název dřívější policie.
Tajné služby hledají nepřítele, aby zamezily protidemokratickým nebo protikomunistickým rejdům a nebezpečenstvím. To jak kdy a kde.
Tajné služby pracují s tajnými informacemi, které získávají od vlastních příslušníků rozmístěných v terénu a od bdělých občanů, které za podíl na „komunistické hrůzovládě“ let 1948-89 označujeme za agenty a udavače. Tehdy byla v rozpuku studená válka a tak se předmětem zvláštního zájmu staly kontakty mezi emigranty a těmi, kteří zůstali doma a novému režimu rovněž nebyli nakloněni. Z doslechu vím, že cestovní zpráva požadovaná po služební cestě na Západ obsahovala otázku o styku s emigranty. Sám jsem byl jednou služebně v SSSR a na fakultě žádnou zprávu nechtěli. Možná kvůli tomu, že tam žádní emigranti z ČSSR nebyli. Po návratu z pobytu na kanadské universitě taky nic. Mohu uvést několik jmen z naší skupiny nestraníků kolem geologie: Petr, Zdeněk, Rudolf, Honza, Miloš, Jirka I, Jirka II, Magda a Vašek. Ti všichni měli za sebou dlouhodobou stáž na některé západní universitě nebo výzkumné instituci. Jeden z nich byl před odjezdem předvolán na pohovor s nějakými soudruhy sídlícími v Bartolomějské ulici. Už nevím který to byl. Možná slíbil, že se bude „venku“ chovat spořádaně a případné rejdy emigrantů oznámí. Už se o tom dál nemluvilo. Nechci konání StB bagatelizovat, nemám totiž rád žádné tajné služby. Vzhledem k technickému pokroku šlo o čučkaře, kteří by mohli jen závidět možnosti svých následovníků. K minulé době lze dodat, že Josef Pavel podnikl během Pražského jara dvě akce, jimiž ohrozil společnost: Zrušil censuru (podle Jana Wericha jako jediný ministr vnitra v historii lidstva) a oznámil, že MV bude házet anonymní dopisy (čti: udání) do koše.
Po Listopadu se tyto chyby podařilo alespoň částečně napravit. Chtělo to kus odvahy a jazykové zdatnosti, aby to nevypadalo blbě. Mně jakýsi Tým seznamu odvážně zabanoval tři odkazy na seriózní americké zdroje. Týkaly se nálady v Kongresu, analýzy skupiny RAND o možných plusech a minusech oslabování Evropy na situaci v USA a presentaci Stratforu (instituce známé jako veřejná kancelář CIA). Udání, moderněji oznámení, je za případem Čapí hnízdo a nebo za požadavkem, aby jakási občanka podala vysvětlení, protože se její text jevil protivládně.
Odkudsi se vynořilo slovo dezinformace. Se svobodou slova se totiž musí zacházet opatrně, aby se nestala zbraní lidských sviní. Podle ředitele ÚSTR Ladislava Kučery bude současným tempem trvat ještě sto let než budou zpracovány zbývající záznamy StB. Řekl to na ČRo Plus, když si stěžoval na nedostatek prostor a možné stěhování. V balících jsou jména udavačů a profesionálních agentů, ale co dál? Babiš a Nohavica jsou dva nejvýznamnější terče. Koho a jak poškodili nevíme. Jsme toliko svědky komedie přihřívání jejich případů na zadní plotýnce sporáku. Dnes měla být ve Sněmovně interpelace na vládu. Je 35 let po Sametu a celá vláda již dopoledne vyslala signál, že sere na demokratický proces. Neobjevil se ani jeden ministr a Sněmovna nebyla schopna usnášení. To je nástup nové totality? Bude se jí ÚSTR zabývat?
Comments