Julian Assange přijede 1. října do Štrasburku, aby vypovídal před Výborem pro právní záležitosti a lidská práva Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), který bude zasedat od 8.30 do 10.00 v Paláci Evropy.
Stane se tak po zveřejnění vyšetřovací zprávy PACE o Assangeově případu, kterou sepsala zpravodajka Thórhildur Sunna Ævarsdóttir. Zpráva se zaměřuje na dopad jeho zadržení a širší důsledky pro lidská práva, zejména svobodu žurnalistiky. Zpráva potvrzuje, že Assange by měl být klasifikován jako vězeň svědomí, a vyzývá Spojené království, aby provedlo nezávislé vyšetřování, které by určilo, zda byl vystaven nelidskému nebo ponižujícímu zacházení.
Sunna Ævarsdóttir je generální zpravodajkou pro politické vězně a předsedkyní podvýboru pro umělou inteligenci a lidská práva ve Výboru pro právní záležitosti PACE. Zdůrazňuje, že Assangeův případ je vynikajícím příkladem nadnárodní represe. Zpráva pojednává o tom, jak vlády využívají legální i extralegální opatření k potlačování disentu přes hranice, což představuje významnou hrozbu pro svobodu tisku a lidská práva.
Julian Assange se po propuštění z vězení v červnu 2024 stále zotavuje. Tohoto zasedání se účastní osobně, protože jde o výjimečné pozvání a o ocenění podpory, které se mu od PACE a jeho delegátů v uplynulých letech dostalo. PACE má mandát chránit lidská práva a opakovaně vyzýval k propuštění Juliana Assange, když byl ve vězení.
Bude svědčit před výborem, který se bude zabývat také zjištěním, že jeho uvěznění bylo politicky motivované.
Slyšení bude prvním oficiálním svědectvím Assange k jeho případu od jeho uvěznění v roce 2019 a jeho vystoupení před nejvýznamnějším evropským orgánem pro lidská práva a tvorbu smluv podtrhuje dalekosáhlé důsledky jeho případu.
👉 Výbor vyjadřuje hluboké znepokojení nad tvrdým zacházením s Julianem Assangem a varuje před mrazivým dopadem na tisk
Comments