To mění úplně všechno!
- Pochybovač
- před 13 hodinami
- Minut čtení: 3

K úvahám o odchodu USA z NATO …
Prof.Dmitrij Jevstafjev 16.07.2025
Já bych, například, tak neomezoval Trumpův potenciál jen na nobelovku míru za Blízký Východ. A co nobelovka za ekonomiku? A za literaturu? Churchill přece obdržel nobelovku za Literaturu za soubor memoárů „Jak jsem spláchl do záchodu britské impérium“ – ne? A Trump může klidně vydat ve zlaté vazbě svoje znamenité posty v sociálních sítích…
Když jsem se podíval n a poslední summit NATO, tak jsem došel k závěru, že mu nobelovský výbor neodmítne udělit cenu za literaturu – docela vážně.
On z konfliktu na Ukrajině neuteče minimálně proto, že v tom případě by vše, co vykonal ve věci tzv. surovinového kontraktu na Ukrajině, byla naprosto zbytečná práce. To bude třeba ještě vysvětlit, ačkoli chápu, že Trump, s ohledem na svou důstojnost, nikomu v Americe nic nevysvětluje. Toto by ale vysvětlit musel.
Ale situace je tam naprosto jednoduchá: - takový odchod by totiž připustil nepřípustné. Pozorně mě poslouchejte:
-USA si myjí ruce a říkají: - „Odcházíme z ukrajinského konfliktu“. Co bude dál? V čích rukou se ocitne docela slušný vojenský potenciál, jaderné elektrárny (JE), aktiva formálně i neformálně patřící americkým investorům a aktiva spojenců USA? Je třeba chápat, že Ukrajina je pro evropské spojence USA největší geopolitický projekt, na který oni ale nemají - pod čímž se vlastně už podepsali. A v tom momentě že USA odejdou? Počítejme na prstech:
Ekonomická aktiva se ztrácejí tak, že dokonce ani nepřechází do Ruska, ale jednoduše se rozkradou v duchu nejoblíbenější ukrajinské metody „machnovštiny“. A, mimochodem, co pak dělat s vlastnickými právy? - To dokonce ani americký právní systém nechápe.
Bezpečnost ukrajinských JE: - oni stále pobíhali kolem Záporožské JE a organizovali provokace, aby dokázali, že je tam nutná mezinárodní bezpečnostní zóna. Zrovna tou dobou ukrajinské vedení skrývalo jiný incident (kterých na Ukrajině bylo víc) na Jihoukrajinské JE - incident s porušením aktivní zóny reaktoru. To a další věci teprve vyplavou.
Obrovský vojenský potenciál, který samozřejmě bude zprivatizován, který ale samozřejmě nepůjde směrem k Rusku. Půjde tam, kde je silové vakuum, tedy nikoli do Polska, které disponuje dost velkými vojenskými silami a párat s tím nebude. Ale ve směru Maďarska (kde už je na hranicích nestabilita), Rakouska, Rumunska a dál, tedy do dunajské zóny. A co pak bude s plněním veřejných i neveřejných vzájemných závazků v oblasti obrany mezi evropskými zeměmi?
Pokud by k tomu došlo, pak Američané mohou po zbytek života zapomenout na to, že by mohli od Evropanů cokoli vyžadovat. Jestliže odejdete ze systému, ztrácíte možnost jeho ovlivňování. Pokud Trump odejde z hlavního článku tohoto systému, z konfliktu kolem Ukrajiny, zbavuje se velmi rychle možnosti vlivu na systém evropské bezpečnosti.
A nyní oprávněná otázka: - Co je základem evropského bezpečnostního systému?
Správně! Je jím NATO a jiný základ tam není, nebyl, a domnívám se, že nebude. Všechny pokusy o předstírání něčeho podobného evropské armádě… - a já to sleduji od roku 1996 – končí s neměnným úspěchem, tedy publikací jakési zprávy, prezentace, osvojení rozpočtu, a tím to končí.
Může se tedy Trump vzdát NATO?
Nemůže! Protože podíváte-li se na to, jak si počínal v konfliktu na Blízkém Východě, zjistíte s překvapením, že otevřeně využíval infrastrukturu NATO (jeho východního křídla). Hlavní dodávky zbraní a munice, umístění hlavní skupiny, která zachycovala lví podíl iránských raket, které do Izraele nedoletěly, to vše je v rámci infrastruktury NATO – od námořnictva, letišť, po přístavy, zásobování, atd.
Takže: pokud si myslíte, že Trump odejde z Ukrajiny, pak z NATO a pak z Grónska,
pak příliš předbíháte událostem!
https://www.youtube.com/watch?v=VEzHH60I5ck 01:00 až 07:35 min.
Commentaires