Trump spěchá – proč? …
- Pochybovač
- před 4 dny
- Minut čtení: 2
Prof.Dmitrij Jevstafjev 04.07.2025
Začnu komentářem k telefonickému rozhovoru D. Trumpa a V. V. Putina.
Soudě podle oznámené délky jednání, pak kromě „zdvořilostních frází“ a blahopřání ke Dni nezávislosti USA, mohlo být projednáno maximálně jedno a půl tématu. A vůbec nepochybuji, že ruská interpretace témat je správná: mluvili o situaci na Blízkém východě (a zjevně nejen o tom, co se děje kolem Íránu) a pak o něčem dalším – to jest o tom, co je teprve na začátku… Co se týče nespokojenosti Trumpa s V. V. Putinem, nemyslím si, že je to předstírané. Je to zcela přirozená reakce: velmi by se chtělo říct něco drsného na adresu Kremlu a přistoupit k prudkému zhoršení situace na Ukrajině, ale ono to nejde. V sázce je něco víc než Kyjev, a dokonce i víc než image „císaře vesmíru“.
Podruhé za sebou musím odpovídat na otázky dobrých lidí ohledně toho, kam Trump hodlá odvést „toxická aktiva“, která již značně zatěžují americkou ekonomiku. A s blížící se reálnou fází ekonomické krize jich bude ještě více. Vyslovil jsem myšlenku, že skutečný „Trumpův plán“ spočívá v provedení jakési „kolektivizace“ v nejnižším cenovém segmentu amerického nemovitostního trhu. Nejprve „zabít“ tento segment a poté jej oživit v jakési nové kvalitě a podle zcela jiných principů. Moje hypotéza vyvolala u čtenářů pochybnosti a otázky.
Odpovídám:
1. Za prvé, netvrdím, že tento „manévr“ vyjde. Ačkoli příliš mnoho lidí v USA se domnívá, že do vody „hypoteční“ krize (ve skutečnosti strukturální krize celé investiční sféry) lze vstoupit dvakrát. V tom se samozřejmě katastrofálně mýlí, protože i strukturálně se situace v investiční sféře kolosálně změnila.
2. Za druhé, moje hypotéza má metodologicky „politický“ charakter. Vycházím prostě z politické konstrukce, která se podle mého názoru částečně vědomě, částečně v důsledku objektivních okolností, vytvořila v USA.
3. Za třetí: pokud začneme „protiútok“ z finančního sektoru, bude nakonec v zásadě nemožné tento „požár“ zastavit.
A to, že se Trump na krizi připravuje, je jasné alespoň z Velkého krásného zákona „BBB“ – pokusu nalít peníze do americké ekonomiky ne až po začátku kolapsu, ale před ním. Kdy může být alespoň nějaký výsledek.
Přitom všichni dobře chápou, jak riskantní věc Trump podnikl. A ještě něco: mám opět politický (a ne ekonomický) pocit, že klíčoví hráči světové ekonomiky (a Trump v první řadě) se rozhodli spojit začátek plnohodnotné finanční krize s druhou vlnou války na Blízkém východě. Myslím, že vše se může vyvíjet mnohem rychleji, než si dokážeme představit.
A takové zrychlení událostí je samozřejmě výsledkem vnějšího stimulu. Proto Trump spěchá a dělá z „návrhu zákona“ ne symbol integrace různých Amerik, ale symbol fixace rozkolu (viz výsledky hlasování v komorách – „s odřenýma ušima“). A to je v této fázi více než důležité.
Je zřejmé, že všichni rozumní lidé, dokonce i ti, kteří nemají moc, ale jsou hráči, se snaží oddálit novou fázi války na Blízkém východě, ale to nemění můj názor, že absence systematické koordinované reakce na situaci ve vztazích mezi Moskvou a Baku s sebou nese vážná rizika, která daleko přesahují rámec „image“.
Zdůrazňuji však, že si plně uvědomuji složitost a mnohovrstevnatost vztahů mezi Ruskem a Ázerbájdžánem. Znepokojují mě dvě věci:
ignorování vnitropolitického aspektu a
rostoucí nesoulad v komunikaci.
Otázkou, jak vidím strategickou linii Baku, se budu zabývat později.
Comments