top of page
Vyhledat

Zdá se, že ostatním zemím se cla líbí. Proč jsou tedy lidé proti Trumpovým clům?

Victor Davis Hanson | April 04, 2025


Poznámka redakce: Toto je lehce upravený přepis dnešního videa od Victora Davise Hansona, vedoucího spolupracovníka Daily Signal. Chcete-li vidět další jeho videa, přihlaste se k odběru našeho kanálu YouTube.

Dobrý den, tady Victor Davis Hanson pro The Daily Signal. Prezident Donald Trump vyhlásil 3. duben za „Den osvobození“. A myslel tím, že budeme osvobozeni od asymetrických cel posledních 50 let. A měl být zahájen nový, jak on sám říkal, „zlatý věk“ obchodní parity, větších investic ve Spojených státech, ale hlavně větších pracovních příležitostí a lépe placených pracovních míst pro Američany.

A přesto se zdálo, že svět vybuchl hněvem. Bylo to velmi zvláštní. Dokonce i lidé na libertariánské pravici a samozřejmě i na levici byli velmi rozzlobení. Wall Street Journal pranýřoval Donalda Trumpa.

Ale já se ptám. Čína má prohibitivní cla, Vietnam také, Mexiko také, Evropa také. Stejně jako mnoho dalších zemí. Stejně tak Indie. Ale pokud jsou cla pro jejich ekonomiky tak destruktivní, proč Čína vzkvétá? Jak se Indie stala ekonomickou velmocí, když má tak přemrštěná cla na americký dovoz? Jak se Vietnam stal tak odlišnou zemí, přestože má tato prohibitivní cla? Proč není Německo, před svými energetickými problémy, proč z něj nebyla troska? Má cla téměř na všechno, co jim posíláme. Jak vůbec funguje EU s těmito cly?

Myslel jsem, že cla ničí ekonomiku, ale zdá se, že se jim líbí. A zlobí se, že už nejsou asymetrická. Lidé, kteří nás zatěžují cly, si zřejmě myslí, že cla zlepšují jejich ekonomiku. Možná mají pravdu. Já nevím.

Druhá věc je, proč se zlobíte na člověka, který reaguje na asymetrická cla, a ne na lidi, kteří cla zavedli?

Proč se na nás Kanada zlobí, když má přebytek 63 miliard dolarů a na některé americké výrobky uplatňuje cla ve výši 250 %. Nezdá se vám, že by se měli provinit lidé, kteří tuto asymetrickou - mohu-li použít toto slovo - obchodní válku zahájili, a ne lidé, kteří na ni neochotně reagují?

Něco jako Ukrajina a Rusko. Rusko napadlo Ukrajinu. Viníme Ukrajinu z toho, že se brání a snaží se odpovědět? Ne, neobviňujeme. Neviníme Ameriku, protože se konečně probudila a řekla si: „Ať si nás tarifují, jak chtějí, my je budeme tarifovat.“ To není pravda. Což vyvolává další otázku: Jsou naše cla skutečně cla?

To znamená, že byla preventivní? Byla uvalena na země, které vůči nám žádná cla neměly? Byly to sankce? Ne. Jsou uplatňována téměř na autopilota. Na cokoli nám určitá země uvalí clo, to my oplatíme a jen zrcadlově převrátíme. A spustí se vždy, když daná země řekne: "Byla to chyba. Omlouváme se. Jste spojenec. Jste neutrální. Nebudeme na tento americký výrobek uvalovat cla." A my řekneme: „Dobře.“ Pak se autopilot zastaví a automatické clo skončí. Jinými slovy, je to jejich volba, ne naše. My jen reagujeme na to, co udělali oni, ne na to, co jsme udělali my.

Pár dalších otázek, které mě napadly. Přebytek obchodní bilance jsme neměli od roku 1975 - 50 let. Nebylo to tedy tak, že bychom se najednou probudili a řekli si: "Je to nespravedlivé. Chceme obchodní spravedlnost." Ne. Sledovali jsme, jak se to děje. Děje se to už 50 let. A žádný prezident, žádná administrativa, žádný Kongres s tím v minulosti nic neudělal. Udělal co? Uvalení cel na naše výrobky, která my na jejich výrobky neuvalujeme.

To vše bylo založeno na poválečném období. Byli jsme tak bohatí, tak mocní - Evropa, Čína a Rusko byly v rozkladu - že jsme museli převzít břemeno oživení ekonomiky tím, že jsme přijali velké obchodní deficity. O padesát let později jsme byli deindustrializováni. A země, které nám to těmito nespravedlivými a asymetrickými cly způsobily, se nerozpadly. Nezničily se samy. Zřejmě si myslely, že je to v jejich vlastním zájmu. A pokud někdo kalibruje nedávný růst hrubého domácího produktu Indie, Tchaj-wanu, Jižní Koreje nebo Japonska, zdá se, že to má nějakou logiku.

Je tu poslední ironie. Lidé, kteří nás před tímto clem nejostřeji varují, citují Smoot-Hawleyho zákon z roku 1930. Ale něco si uvědomte, ten přišel až po nástupu postkrize. V roce 1929 se zhroutil akciový trh. Tento zákon byl přijat až v roce 1930. Ve skutečnosti byla jeho platnost posílena až v roce '31.

A tady je další věc, kterou jim, příhodně, nikdo nepřipomněl: V té době jsme měli přebytek. To byla z naší strany preventivní trestní cla proti jiným zemím. Měli jsme obchodní přebytek. A nebyl to přebytek 10 % nebo 20 %. Některá cla činila 40 % a 50 %. A opět se tak stalo po zhroucení akciového trhu.

Závěrem: Nepřipadá vám velmi ironické, že Wall Street obviňuje Trumpova cla z toho, že nás směřují do recese, ne-li deprese, když jedinou velkou depresi, kterou jsme kdy měli, nezpůsobila cla, ale Wall Street?

Zveřejňujeme různé pohledy. Nic z toho, co je zde napsáno, nelze vykládat jako vyjádření názorů The Daily Signal.

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Trump „ highballing“

Je to tvrdá taktika. Když chce Trump s někým uzavřít novou dohodu, ujistí se, že má páku, a tak mu pohrozí ekonomickými kroky...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page