Aspoň káva 118 aneb Co je euro a proč ho nechtít.
- Bavor V.

- 10. 6.
- Minut čtení: 2
V současné době se často skloňuje slovo euro a vyjmenovávají se zástupné důvody, proč jej přijmout i jako naši měnu. Jenže euro je nejenže měna umělá, ale je to vlastně kompromis mezi markou a frankem. Asi by nikdo v Errorunii nepřenesl přes srdce, kdyby se měla marka stát evropským platidlem, protože by si všichni vzpomněli na marku třetí říše a ty konotace by byly evidentní. A Němci by zase nesnesli, aby tuto roli převzal frank, protože zase oni by to považovali za urážku. Proto se zvolil název neutrální a tím je právě to euro. Proti tomuto pojmenování nelze nic namítat.
Jenže vynálezci eura buďto omylem, nebo spíš úmyslně přehlédli skutečnost, že i v době, kdy se euro zavádělo, měly různé státy různou ekonomickou výkonnost. Sice jim, a později i nám optimisticky tvrdili, že právě euro srovná tu ekonomickou výkonnost na stejnou, tedy německou úroveň, což se pochopitelně nestalo. Naopak nastala situace, která by nenastala bez eura, a tím byl skoro státní bankrot Řecka. V případě, že by Řecko stále mělo svou drachmu, jednak by nedošlo k podcenění ekonomických souvislostí, jednak by řecká vláda mohla reagovat vlastní fiskální politikou. Například devalvací drachmy. Což podřízení měny Evropské centrální bance neumožňuje.
Občas je i snaha porovnávat euro s dolarem. Jenže to je něco naprosto jiného. Dolar byl jedinou měnou na území jednotlivých států a jak postupovala kolonizace území, tak postupoval dolar. Žádná jiná měna se na daném území nevyskytovala. Takže pochopitelně i ekonomika se odvíjela od jednoho jediného dolaru.
Často se ozývá argumentace tím, že při cestách do zahraničí musíme měnit koruna za eura a jak je to nevýhodné. Což zejména v dnešní době, kdy se všude propaguje bezhotovostní platba, je poněkud trapná výmluva. Každý, kdo jede kamkoli mimo hranice naší země, může při jakékoli platbě použít svou platební kartu. A banky dokonce radí, jakým způsobem je lepší tu jejich kartu pro placení použít. Kromě toho existuje účet přímo pro zahraniční platby. Nevím, neznám, nemohu posoudit, ale i zde jsou od lidí, kteří jej již využívají, jen kladné ohlasy.
V současnosti se objevil jakýsi výpočet, podle kterého každá rodina přichází ročně o deset tisíc čtyři sta korun tím, že nemáme euro. Je to krásné číslo, měsíčně to je skoro devět stovek, ale ti, kdož se tímhle číslem ohánějí, ještě nevysvětlili, jak k němu došli. Zejména v době, kdy koruna posiluje a euro oslabuje. Na rozdíl od státního dluhu jedna celá dva biliony korun, který tu zanechala vláda právě podobných expertů pod vedením jistého Stanjury.
Takže je jasné, že euro je nešťastná volba jak pro ty, kteří uvěřili, že jim společná měna pomůže k lepšímu ekonomickému výsledku, tak i pro ty, kteří si mysleli, že ty slabší země budou moci využívat jako stále levný zdroj svých zisků.
A pokud si uvědomíme, že v současné době se euro stává stále zadluženější měnou, která ovšem nemá sílu zadluženého dolaru, je nejlepší volba pro správnou měnovou politiku našeho státu vyhýbat se euru hodně z daleka. A zůstat mezi těmi zeměmi, které si stále drží měnu národní. Polský zlotý, dánská koruna, rumunská lei, maďarský forint…
A za českou korunu si raději koupím dobrou kávu.


Komentáře