Co stojí za rekordním tempem nákupu zlata v Americe?
- Pochybovač
- 4. 4.
- Minut čtení: 5

Německo opět uvažuje o vrácení svého zlata ze zámoří
Vladimir Prochvatilov 04.04.2025
Němečtí politici chtějí vrátit německé zlato uložené v USA. Požadují to poslanec německého Bundestagu za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Marco Wanderwitz, poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber a také předseda Evropského sdružení Michael Jaeger.
"Německo drží druhou největší zlatou rezervu na světě a 37 % z ní - přibližně 1 236 tun v hodnotě 113 miliard eur - skladuje v trezorech newyorského Federálního rezervního systému. Tyto rezervy drahého kovu zaručují, že Bundesbanka bude mít v případě potřeby přístup k něčemu, co může vyměnit za americké dolary (nebo jinou tvrdou měnu)," - píše Bild.
Jaeger deníku Bild řekl: "Bundesbanka a německá vláda by měly v této fázi globální změny moci projevit prozíravost a okamžitě stáhnout německé zlato z USA. Zejména v době, kdy Berlín a Brusel jednají o novém obrovském dluhu, potřebujeme v případě nouze okamžitý přístup ke všem zlatým rezervám."
„Pokud si i Trump chce pro jistotu zkontrolovat americké zlato ve Fort Knoxu, měl by to být minimální požadavek nové spolkové vlády na německé zlato v USA,“ - říká Jaeger. - Rozhodující je také fyzická kontrola zlatých prutů.
Bylo by však lepší „co nejdříve přesunout veškeré německé zásoby zlata do Frankfurtu nebo alespoň do Evropy“.
Jak jsme psali, 17. února oznámil šéf amerického ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE) Ilon Musk svůj záměr osobně zkontrolovat trezor zlatých rezerv v americkém Fort Knoxu. Dne 22. února během svého projevu na Konzervativní politické akční konferenci (CPAC) Trump uvedl, že se do Fort Knoxu s Muskem vypraví.
"Chce se k nám někdo přidat? Protože se chceme podívat, jestli tam to zlato ještě je. Podíváme se tam, a pokud tam bude 27 tun zlata, budeme velmi rádi," řekl Trump publiku. - 'Nevím, jak to [přísahání] budeme měřit, ale to je v pořádku. Chceme ve Fort Knoxu vidět spoustu dobrého, krásného, lesklého zlata." – dodal.
„Nebylo by to hrozné, kdybychom ho otevřeli a žádné zlato tam nebylo?“ - zeptal se Trump a pokračoval: „Proto se chystáme ty dveře otevřít.“
Od té doby uplynul více než měsíc, ale inspekce ve Fort Knox nezačala, což znepokojilo německé politiky a představitele společnosti.
V roce 2013 se Německo poprvé pokusilo přivézt své zlato z Ameriky. Podařilo se mu však repatriovat pouze pět tun žlutého kovu, načež se proces zcela zastavil.
Německo od požadavku na navrácení svých zásob zlata z USA brzy upustilo v důsledku nátlaku diplomatickou cestou.
Odborná veřejnost pak pojala podezření, že: „zlato Bundesbanky jednoduše zmizelo a existuje pouze na papíře“, - jak naznačil Jonas Fehling, sloupkař německého časopisu Focus.
Odmítnutí USA vrátit zlato Bundesbanky „je znamením, že zlato již pravděpodobně není ve Federálním rezervním systému,“ - upozornil přední světový odborník na zlato James Turk v rozhovoru pro blog King World News.
"Tento názor podporuje skutečnost, že americký Federální rezervní systém nepředal stejné zlaté slitky, které mu kdysi Fed svěřil. Místo toho Američané tuny zlata roztavili a recyklovali je do nových prutů z roku 2013," upozornil Fehling.
Peter Behringer, předseda Německé společnosti pro drahé kovy, na svém blogu napsal, že: „… roztavení ukazuje, že Američané v posledních desetiletích se slitky obchodovali, což by se nemělo stát, kdyby byly jednoduše uloženy na bezpečném místě!“.
„Tavení extrémně malého počtu slitků vrácených do Německa bylo provedeno, “aby se zakryla neprůhledná a velmi pravděpodobná krádež nebo použití k manipulaci s trhem (vícenásobné půjčky, vícenásobné vlastnictví?!) slitků, které údajně padesát let pasivně ‚držel‘ FED." (pozn. překl.) Toto manipulativní využití německého vlastnictví se nyní již nikdy nepodaří ověřit, protože stará čísla slitků z 50. a 60. let jsou nyní nevratně fyzicky zničena při přetavování," - poznamenal Boehringer.

James Turk v roce 2017 rovněž vyjádřil pochybnosti o bezpečnosti zlatých rezerv v amerických trezorech.
"Vše, co vidíte, je první řada zlatých prutů. Pro člověka zvenčí je nemožné vidět, kolik řad zlatých prutů je v jedné řadě a jak velký je prostor, kde jsou uloženy," - řekl Turk. Podle něj byla velká část zlata půjčena jiným stranám, které ho zase půjčily jiným stranám. „To by znamenalo, že na papíře bylo půjčeno mnohem více zlata, než kolik ho je ve skutečnosti v trezoru,“ - řekl.
Vrátíme-li se k současné realitě, připomeňme, že americký prezident Donald Trump při své inauguraci prohlásil, že „zlatý věk Ameriky začíná právě teď“. V jistém smyslu měl pravdu.
Cena zlata v prvním čtvrtletí Trumpova druhého funkčního období trhá rekordy a nedávno překročila hranici 3 000 dolarů za trojskou unci. V letošním roce již vzrostla o zhruba 15 %, což doplňuje loňský nárůst o 27 %. Mnozí tržní stratégové zlepšují své prognózy a předpovídají do budoucna ještě větší růst.
V New Yorku, světovém centru obchodování s futures, je poptávka po zlatě tak silná, že vede k dlouhému čekání na vydání slitků z trezorů v Londýně, kde sídlí trh s fyzickým zlatem.
Za normálních okolností se ceny zlata v New Yorku a Londýně, dvou klíčových obchodních centrech, pohybují téměř synchronizovaně. Futures na zlato na newyorské burze Comex se však od začátku letošního roku obchodují výrazně nad spotovými cenami v Londýně, přičemž rozdíl někdy přesahuje 50 USD za trojskou unci.
Obrovský cenový rozdíl vytvořil lukrativní příležitost pro tzv. meziburzovní arbitráž (nákup v Londýně a prodej v New Yorku).
"Po celém světě ti, kdo vlastní fyzický kov, spěchají s jeho přesunem do USA, aby realizovali velkou prémii a potenciální zisky ve výši stovek milionů dolarů. Od listopadových voleb v USA do poloviny února vzrostly zásoby na burze Comex o více než 20 milionů uncí - v hodnotě asi 60 miliard dolarů. Většina zlata dodaného do New Yorku pocházela z Londýna. Naposledy byl tak velký cenový rozdíl zaznamenán v roce 2020, kdy výluky kvůli Covidu-19 obrátily trh se zlatem vzhůru nohama a vedly k rekordním ziskům pro ty, kteří si mohli pronajmout letadla a dodat kov do USA," - napsal ruský portál Prifinance.
"Další zvláštností na trhu se zlatem, která přispívá k úzkému hrdlu, je to, že sklady v New Yorku, které využívají obchodníci se zlatem, přijímají pouze zlaté pruty určité velikosti a hmotnosti. To znamená, že zásilky zlata z Londýna jsou nejprve odesílány do Švýcarska, kde se nacházejí největší světové rafinerie zlata, kde jsou roztaveny a vytvarovány do menších kusů, než jsou odeslány do New Yorku," - napsal list The New York Times.
Prudký nárůst cen zlata vyvolaly koncem loňského roku především Trumpovy sliby, že na dovoz zlata do USA zavede prohibitivní cla.
Jeho vyhlášená obchodní válka se světem vyvrcholila 2. dubna letošního roku, kdy 47. prezident USA oznámil dlouho slibovaná cla proti většině zemí světa, která zahrnují jak základní cla, tak tzv. zrcadlová cla proti zemím, které podle něj s USA obchodují nejvíce neférově.
Podrobnosti o nové celní politice Washingtonu odhalil Trump během ceremoniálu v Růžové zahradě Bílého domu.
„2. duben 2025 si budeme navždy pamatovat jako den znovuzrození amerického průmyslu, den, kdy Amerika znovu získala svůj osud, a den, kdy jsme začali Ameriku znovu činit bohatou,“ - řekl Trump
Sotva Trump dokončil svůj projev, cena futures na zlato na burze Comex (divize newyorské komoditní burzy) dosáhla historického maxima a vzrostla nad 3 200 dolarů za trojskou unci.
Trump je tvrdohlavý chlapík a obchodní válka se světem, kterou právě zahájil, bude pokračovat v nezmenšené míře.
Cena zlata poroste, stejně jako jeho skupování americkými burzovními makléři.
Tím se nepochybně doplní zásoby drahého kovu nejen ve Fort Knoxu, ale i v dalších amerických zlatých trezorech, což Američanům možná umožní udělat pár kroků směrem ke svým německým spojencům a vrátit jim dalších pět tun žlutého kovu, jako to udělali před deseti lety.
Ovšem - jak se lze domnívat - ve slitcích vyrobených ze zlata přetaveného ve Švýcarsku …
Bình luận