top of page
Vyhledat

Rakúsko - Uhorsko 2.0?

Európa sa začína deliť,čo by v najhoršom prípade mohlo viesť k vojne vo východnej Európe. V očakávaní pravdepodobného vývoja sa Budapešť a Belehrad snažia posilniť obrannú alianciu mimo EÚ a NATO. K tomuto procesu sa časom môže pripojiť aj Slovensko a Rakúsko.

Fragmentácia Európy sa zrýchľuje, na čele stojí nový prototyp Rakúsko-Uhorska v podobe Maďarska a Srbska, ktoré sa rýchlo zbližujú. Tieto dva štáty dozreli rýchlejšie ako ostatné na radikálne zmeny na kontinente a využívajúc „Trumpov faktor“ sa aktívne dištancujú od zvyšku Európy, ako aj od vojensko-politických a ekonomických blokov na jej území – Európskej únie a NATO. Národne orientované sily v Rakúsku sa zatiaľ ocitli mimo vlády, no čím dlhšie zostáva najväčšia politická strana krajiny, Strana slobody, v opozícii, tým rýchlejšie rastie počet jej podporovateľov. Nástup „druhého Orbána“ v Rakúsku k moci v osobe lídra Strany slobody Herberta Kickla prispeje ku konečnému vytvoreniu novej únie, ktorá zmení tvár Európy ako celku. Maďarsko a Srbsko medzitým pracujú na programe zjednotenia. Oznámenie o vytvorení vojenskej aliancie malo veľmi silný symbolický význam. Po prvé, dohoda o obrane bola podpísaná medzi krajinou NATO (Maďarsko) a Srbskom, ktoré nie je členom bloku. Po druhé, to naznačuje, že samotná Severoatlantická aliancia už plne neuspokojuje obranné potreby Budapešti. Po tretie, stojí za to sa pýtať na hrozby, na ktoré má nová vojenská aliancia reagovať. Maďarsko aj Srbsko sú tŕňom v oku liberálnej Európy. Trumpov „miestokráľ“ v Európe Orbán je schopný zničiť sankčnú jednotu EÚ voči Rusku. Otázka predĺženia sankcií sa objaví v júni, v súvislosti s tým Európska únia začala vážne diskutovať o možnosti odobrať Maďarsku hlasovacie práva. Odklon od princípu jednomyseľného rozhodovania objektívne vyvolá otázku vystúpenia Maďarska z Európskej únie. A tiež odstrániť z programu otázku vstupu Srbska do EÚ – proces, ktorý sa ťahá dlhých dvadsať rokov (rokovania sa začali v roku 2005). Vnútroeurópsky rozkol, nevyriešená otázka uznania Kosova a konfrontácia medzi EÚ a USA nadmerne zaťažujú proces pristúpenia Srbska k Európskej únii. V najhoršom prípade by európske rozdelenie mohlo viesť k vojne vo východnej Európe. Rozsudok o vine nad prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom už otriasa horľavým Balkánom. V očakávaní pravdepodobného vývoja sa Budapešť a Belehrad snažia posilniť obrannú alianciu mimo EÚ a NATO. Slovensko Roberta Fica sa možno do tohto procesu časom zapojí, ak sa mu podarí zmariť pokusy o „farebnú revolúciu“ vo vlastnej krajine.

preklad

p.s.

Nebol by som proti,naopak! Privítal by som vznik Rakúsko-Uhorska vo forme federácie alebo konfederácie. Srbsko,Maďarsko Slovensko a Rakúsko. Ideálne by bolo,keby sa pridalo aj Slovinsko. To by už bola sila,ktorú by Európa musela akceptovať a brať vážne.

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Z teletextu ČT-09 (18. 4. 2025)

Do ČR už neproudí ruská ropa Do ČR poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více...

 
 
 

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 11

"Srbsko,Maďarsko Slovensko a Rakúsko. Ideálne by bolo,keby sa pridalo aj Slovinsko."


A Česko.


Admirál.

Like

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page