top of page
Vyhledat

Hra na kočku a myš v pohoří ZAGROS

Hornatý terén Íránu není jen malebnou krajinou, ale také impozantním obranným mechanismem, který aktivně chrání jeho kontroverzní jaderné operace.

Stručný přehled

  • Írán strategicky umístil své nejcitlivější jaderné zařízení hluboko do horských oblastí.

  • Zařízení jako Fordo a Natanz jsou postavena pod stovkami metrů skály, díky čemuž jsou téměř neproniknutelná pro konvenční letecké údery.

  • Jedinečná geologie země, která je výsledkem srážky euroasijské a arabské tektonické desky, poskytuje přirozený štít.

  • Zatímco tato obranná pozice komplikuje vojenské možnosti, eskalující konflikt s Izraelem dostal tato zařízení do hledáčku.

  • Írán pokračuje v rozvoji svého jaderného programu v těchto opevněných zařízeních, což vyvolává obavy o globální bezpečnost.

Horská geografie jako přirozený štít

Rozhodnutí Íránu umístit své jaderné zařízení hluboko v horách je záměrnou a vysoce strategickou volbou. Jak podrobně popisuje zpráva The Daily Galaxy , zařízení jako Fordo a Natanz jsou skryta pod vrstvami tvrdé skály. Tato geologická provincie je činí téměř neproniknutelnými pro konvenční vojenské útoky, včetně vysoce přesných bomb „bunker-buster“.

Satelitní snímky odhalily rozsáhlé bezpečnostní perimetry a nové stavby kolem těchto lokalit, které dále komplikují přístup. Přírodní útvary slouží dvojímu účelu: poskytují silnou fyzickou obranu a vytvářejí symbol vzdoru proti mezinárodní kontrole.

Historie utajování a eskalace

Sázky v této geopolitické šachové partii s vysokými důsledky se v poslední době zvýšily, když Izrael zaútočil na podezřelé jaderné lokality a Írán reagoval raketovými útoky. Podle historického přehledu organizace Iran Watch  je Írán, původní signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), již řadu let obviňován z porušování svých závazků.

Po odstoupení USA od jaderné dohody JCPOA z roku 2015 Teherán zintenzivnil své obohacovací aktivity v těchto opevněných lokalitách, čímž přivedl region do varu.

Nepřekonatelná pevnost?

Írán využívá své geografické polohy k ochraně celé své vojenské infrastruktury. Od raketových sil až po velitelská zařízení nabízí přírodní členitost terénu, jako jsou pohoří Zagros a Elburz, neocenitelné strategické výhody. Jak informovala média jako The Mirror , v těchto přírodních záhybech a štěrbinách se nacházejí zařízení, která je obtížné detekovat a téměř nemožné zneškodnit konvenčními zbraněmi.

Zatímco někteří analytici zpochybňují, zda je tato ochrana absolutní, íránský vrstevnatý obranný systém, kombinující moderní technologii s přírodními konturami, nadále redefinuje, co skutečně znamenají „těžké cíle“. To komplikuje pokusy jakéhokoli protivníka o jejich neutralizaci bez podstoupení významného rizika a potenciálního eskalování konfliktu na novou, nebezpečnější úroveň.

Translated with DeepL.com  (free version)


 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Počasie vo svete

https://rutube.ru/video/523784d9096ad948aa9aa5d40c1ff1f7/?r=plemwd

 
 
 

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page