Jak Ježíš proměnil vodu ve víno na svatbě v Káni?
VODA VE VÍNO
Michael R. Burch
Abychom pochopili, „jak“ Ježíš na svatbě v Káně proměnil vodu ve víno, musíme nejprve pochopit, jak vznikaly texty, které se staly Novým zákonem.
Janovo evangelium je jediným evangeliem, kde je údajný první Ježíšův „zázrak“ zmíněn. Je zvláštní, že žádný z ostatních autorů Nového zákona se neobtěžoval zmínit úžasný první zázrak, který Ježíše ohlásil jako Mesiáše a činitele zázraků: proměnu vody ve víno.
Proč?
Proč se všichni ostatní autoři Nového zákona, kteří se snažili přesvědčit svět, že Ježíš je nejen Mesiáš, ale i vtělený Bůh, nezmínili o zázraku, který světu oznámil jeho božství?
Protože se nikdy nestal.
Janovo evangelium bylo napsáno až po ostatních evangeliích a dlouho poté, co se lhaní o Ježíšových „zázracích“ stalo běžnou záležitostí.
Proč se takové „zázraky“ vymýšlely, tak lehkovážně a směšně?
Protože první křesťané soupeřili s jinými „bohy“, jejichž kulty o sobě tvrdily, že konají zázraky.
Byl to závod o to, který kult předčí ostatní.
Staří Řekové tvrdili, že bůh Dionýsos proměnil vodu ve víno, a tak křesťané považovali za nutné, aby Ježíš proměnil vodu ve víno.
Ale jde to ještě hlouběji, ke křesťanům, kteří při přijímání pijí Ježíšovu krev.
Dionýsos prý proměňoval vodu ve víno, včetně každoročního zázraku, který se odehrával pátého ledna, kdy z pramene v Dionýsově chrámu začalo téct víno. Tomuto dni se říkalo „Den Božího daru“. V Bakchách, příběhu o Dionýsovi, který napsal Eurípidés v roce 405 př. n. l., se víno nazývá „Dionýsova krev“ a pití jeho krve prý vede k nesmrtelnosti.
Mezi Dionýsem a Ježíšem existuje mnoho dalších paralel:
Justin Mučedník viděl mezi Ježíšem a Dionýsem tolik a tak silných paralel, že tvrdil, že démoni napodobovali Ježíše ještě před jeho narozením!
Mark Stibbe v knize Jan jako vypravěč podrobně popisuje obzvlášť těsné paralely mezi Eurípidovými Bakchiemi a Janovým evangeliem. Occamova břitva zde říká, že řecký autor Janova evangelia záměrně vytvořil svůj text podle Bakchických příběhů. Například Ježíšův první zázrak, kterým je proměna vody ve víno, je vynález, který se nikde jinde v Novém zákoně neobjevuje.
Dionýsos byl stejně jako Ježíš synem nejvyššího boha Dia.
Podle Nonna zplodil Zeus Dionýsa se smrtelnou pannou Semelou. Zeus pak požehnané Semelé řekl, aby byla šťastná: „Porodíš syna, který nezemře, a tebe nazvu nesmrtelným. Šťastná žena! Počala jsi syna, jenž smrtelníkům dá zapomenout na jejich starosti, zplodíš radost bohům i lidem.“ Sémela se usmála a řekla: “Ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne. (Dionýsika 7, Nonnus).
Paralela s Marií, která byla požehnána porodem Ježíše, je nepřehlédnutelná.
Tacitus, Plútarchos, Lydus a Cornelius Labeo se zmiňují o tom, že Dionýsos je spojován s Jahvem, nejvyšším Bohem starých Hebrejců, Izraelitů a Židů.
Stejně jako Ježíš byl Dionýsos členem trojice s Diem a Hádem. (Orfická tradice)
Zeus poslal svého syna Dionýsa, aby smrtelníky naučil vyrábět víno [Ježíšův první zázrak spočíval v proměně vody ve víno], aby jim ulehčil námahu a utrpení [Ježíš „nesl jejich rány“ na kříži] a ukončil válku [Ježíš byl nazýván Knížetem míru]. Zeus předvídal, že Dionýsos bude na zemi bojovat, ale bude přijat „jasným horním nebem, aby zářil vedle Dia a sdílel běhy hvězd“. (Dionýsika 7, Nonnus).
Zní vám to povědomě?
Stejně jako Ježíš i Dionýsos přišel jako bůh v lidské podobě. (Orfická tradice)
Ježíš byl rabín, Dionýsos kněz. (Bakchy, Eurípidés)
Stejně jako Ježíš i Dionýsos představil novou formu náboženství. (Bakchy, Eurípidés)
Stejně jako Ježíš, i Dionýsovo božství odmítli členové jeho vlastní rodiny („jeho vlastní ho nepřijali“). Ježíšova rodina ho považovala za blázna. (Bakchy, Eurípidés)
Přemýšleli jste někdy o tom, proč by Marie pochybovala o Ježíšovi a považovala ho za blázna, když jí anděl řekl, že je Boží syn, a porodila ho jako panna? To samozřejmě nedává smysl. Ale důvod vidíme u autora Jana, který čerpá své vyprávění z mýtu o Dionýsovi.
Stejně jako Ježíš i Dionýsos konal zázraky. (Bakchy, Eurípidés)
Král Pentheus byl vůči Dionýsovi prudce nepřátelský, podobně jako král Herodes vůči Ježíšovi. (Bakchy, Eurípidés)
Stejně jako Ježíš čelil Dionýsos nepřátelství a nedůvěře vládnoucí moci, ale byl přijat pokornými a poníženými. (Bakchy, Eurípidés)
Ježíš říká Pilátovi, že jeho moc pochází od Boha; to je ozvěna Dionýsa, který říká Pentheovi, že vězení a trest jsou zbytečné, protože Bůh ho osvobodí, kdykoli si bude přát. V každém případě má vězeň navrch a věznitel nad ním nemá skutečnou kontrolu.
Stejně jako Ježíš, i Dionýsos jako vězeň odpovídá na Pentheovy otázky studijně záhadným způsobem, takže je to tazatel, kdo je ve skutečnosti souzen. Vidíme zde přímý vliv Eurípida na autora Janova evangelia? (Bakchy, Eurípidés)
Dionýsův útěk z vězení prostřednictvím zázračného zemětřesení je velmi podobný „útěku z vězení“ Pavla a Silase ve Filipech (Sk 16,25-30). Žalářník ve Filipech vpadne dovnitř s taseným mečem a zhroutí se, stejně jako Pentheus. Stoupenci Dionýsa zpívají chvalozpěvy svému bohu, když dojde k prozření, stejně jako Pavel a Silas. Po osvobození Dionýsos ujišťuje Penthea, že neuteče, stejně jako Pavel ujišťuje žalářníka, že vězni neutekli. (Bakchy, Eurípidés)
Když později Pavel vypráví o této události před Agrippou, říká o božském hlase „těžko kopat proti kozlům“ (Sk 26,14): tento výraz, v Novém zákoně ojedinělý, je ozvěnou Dionýsova nabádání, aby Pentheus „nekopl proti kozlům“ (Ba 795).
Dionýsos byl zabit Titány, ale povstal k novému životu. (Filodémos)
Dionýsos se narodil z panny 25. prosince a jako svaté dítě byl uložen do jeslí.
V dionýské ikonografii je důležitý vinný kmen; Ježíš řekl: „Já jsem ten pravý vinný kmen.“ V ikonografii Dionýsia se objevuje vinná réva. (Jan 15,1).
Dionýsos nechal pít svou krev a jíst své tělo při eucharistickém rituálu. V Bakchách se hovoří o chlebu a vínu, jak se vztahují k bohům. Paradox, že Dionýsos je při bohoslužbě vyléván jako víno, nám připomíná svaté přijímání a Ježíšova slova při Poslední večeři: „Toto je má krev nové smlouvy.“ (Mk 14,24). (Bakchy, Eurípidés)
Dionýsos jel na oslu v triumfálním průvodu.
O Velikonocích Dionýsos vstal z mrtvých.
Dionýsův obětní titul „Dendrites“ nebo „Mladík ze stromu“ naznačuje, že byl pověšen na strom nebo ukřižován.
Stejně jako Ježíš byl Dionýsos nazýván „Králem králů“, „Bohem bohů“, „Jednorozeným synem“, „Spasitelem“, „Vykupitelem“, „Nositelem hříchu“, Pomazaným“ a ‚Alfou a Omegou‘.
Ve snaze oklamat důvěřivce si autoři Nového zákona „vypůjčili“ další mýtické „zázraky“, které vykonali jiní mýtičtí „spasitelé“. Kersey Graves identifikoval 30 takových starověkých spasitelů, z nichž někteří byli mnohem starší než Ježíš. Mezi takové „spasitele“ patří mimo jiné...
Thulis z Egypta sestoupil z nebe, aby prospíval lidstvu, a byl prý plný milosti a pravdy. Thulis podstoupil násilnou smrt na kříži, byl pohřben, vzkříšen a poté vystoupil na nebesa, kde se stal soudcem mrtvých. To bylo asi 1700 let př. n. l., tedy téměř dvě tisíciletí před Ježíšem.
Romulus, zakladatel Říma, je obzvláště zajímavý, protože po zničení Jeruzaléma v roce 70 n. l. se raně křesťanská církev znovu soustředila v Římě a právě tam se vyvinula katolická církev. Ježíš jako bůh či polobůh by tedy soupeřil s Romulem, zakladatelem Říma.
Podobnost Ježíšova mýtu s mýtem o Romulovi je nápadná a uvádí ji Plútarchos a/nebo Livius:
Plútarchos uvedl, že podle legendy byla Romulova matka panna, kterou bůh Mars záhadně oplodnil, když byla zavřená (právě proto, aby nemohla otěhotnět).
Podle Plútarcha došlo k pokusu zabít Romula jako dítě, ale byl zachráněn.
Romulus byl vychován v chudé rodině a stal se z něj pokorný pastýř.
Navzdory svým skromným začátkům byl Romulus mezi lidmi oblíbený.
Romulus byl oslavován jako král, aby byl nakonec zabit spiknutím senátu, stejně jako byl Ježíš zavražděn spiknutím sanhedrinu (židovské obdoby římského senátu).
Když Romulus zemřel, slunce se setmělo (stejně jako když zemřel Ježíš).
Romulovo tělo zmizelo (stejně jako Ježíšovo).
Lidé chtěli Romula hledat, ale senát jim řekl, aby to nedělali, „protože vstal a připojil se k bohům“ (podobně jako tajemný mladík ženám v Markově evangeliu).
Většina lidí doufala v dobré věci od svého nového boha, ale „někteří pochybovali“ (zní to jako „pochybující Tomáš“ a Matouš 28,17; Lukáš 24,11; Jan 20,24-25; Marek 16,8).
Romulus vstal z mrtvých a pak se zjevil příteli Prokulovi na cestě mezi Římem a blízkým městem (Ježíš se zjevil dvěma přátelům na cestě do Emauz).
Romulus vysvětlil, že byl celou dobu bohem, ale sestoupil na zem a vtělil se, aby založil velké království, a nyní se musí vrátit do svého domova v nebi.
Romulus pak vystoupil na nebesa, aby vládl na výsostech.
Plútarchos popsal každoroční veřejné obřady, které se konaly ještě v jeho době a které oslavovaly den Romulova nanebevstoupení.
Egyptský Horus je obzvláště zajímavý, protože Egypt a Palestina jsou si velmi blízké a spojují je mýty o Josefovi a Mojžíšovi (egyptské jméno).
Horus se narodil 25. prosince panně Isidě v jeskynních jeslích.
Dítě Horus a jeho panenská matka Isis byli původní „Madona s dítětem“.
Horus byl součástí trojjediného božstva: Osiris, Isis a Horus.
Hora pokřtil křtitel, který byl později sťat (stejně jako Jan Křtitel).
Horus byl popraven spolu se dvěma lotry a vstal z mrtvých.
Osiris byl Horovým otcem a součástí trojjediného božstva Osirise, Isidy a Hora.
Osiris byl nazýván Pánem pánů, Králem králů, Bohem bohů, Vzkříšením a Životem a Dobrým pastýřem.
Osiridův příchod ohlásili Tři mudrci: hvězdy Mintaka, Alnilam a Alnitak v pásu Orionu, které ukazují přímo na Osiridovu hvězdu na východě, Sírius (Sothis).
Osiris byl bohočlověk, který trpěl a zemřel, vstal z mrtvých a pak věčně vládl v nebi.
Osiris přiměl muže a ženy, aby se „znovu narodili“.
Jeho uctívači věřili, že stejně jako on zdědí věčný život.
Osiris byl pohlceným Hostitelem. Jeho tělo se jedlo v podobě koláčů pro přijímání.
Osirisův kult přispěl myšlenkami a frázemi do Bible. Například 23. žalm opsal egyptskou modlitbu k Osirisovi, dobrému pastýři, aby dovedl zemřelého na „zelené pastviny“ a „tiché vody“ země nefer-nefer, navrátil duši do těla a poskytl duši ochranu v údolí stínu smrti (Tuat).
Biblická „modlitba Páně“ byla ovlivněna egyptským hymnem na Osirise-Amena, který začíná: „Ó Amen, ó Amen, jenž jsi na nebesích.“ Amen se také vzývalo na konci každé modlitby, což je zdroj našeho „amen“.
Krišna se narodil z panny Devaki („božské“) 25. prosince v nízké jeskyni poté, co byl seslán z nebe na zem jako lidské vtělení trojjediného boha.
Jeho pozemský otec byl tesař, který v době Krišnova narození neplatil daně (odstíny Josefa a daně ze sčítání lidu).
Jeho narození ohlásila hvězda na východě a zúčastnili se ho andělé a pastýři, při čemž byl obdarován kořením.
Nebeské zástupy při jeho narození zpívaly.
Krišna musel utéct před tyranem, králem Kansou, který nařídil povraždit tisíce nemluvňat (stín Heroda).
Krišna byl stejně jako Ježíš pokoušen démony.
Jeho hlavu pomazala olejem žena, kterou uzdravil.
Krišna byl zobrazován, jak má nohu na hlavě hada.
Dělal zázraky a divy, křísil mrtvé, uzdravoval malomocné, slepé a hluché.
Pomocí podobenství učil lidi o dobročinnosti a lásce.
„Žil chudě a miloval chudé“.
Krišna pranýřoval duchovenstvo a obviňoval je z pokrytectví. Podle tradice se stal obětí jejich pomsty.
Jeho „milovaný učedník“ byl Ar-jouan (Jouhn).
Krišna se před svými žáky proměnil.
Krišna dal svým dvanácti učedníkům schopnost konat zázraky.
Jeho cesta byla „poseta ratolestmi“ (Ježíšova palmami).
Zemřel na stromě nebo byl ukřižován mezi dvěma lotry.
Krišna byl zobrazován na kříži s dírami po hřebech v nohou.
Zemřel kolem třicátého roku života a při jeho smrti se zatmělo slunce.
Vstal z mrtvých a vystoupil na nebesa „před zraky všech lidí“ (jeruzalémské nanebevstoupení před zástupem svědků).
Krišna byl nazýván „lvem z kmene Saki“, „Božím pastýřem“ a byl považován za „Vykupitele“, „prvorozeného“, „nositele hříchu“, „osvoboditele“, „univerzální Slovo“, „Božího Syna“ a „Pána a Spasitele“, který přišel na zem, aby zemřel za spásu člověka.
Jeho učedníci mu dali titul „Ježíš“ nebo „Ježíš“, což znamená „čistá podstata“.
Mezi další „Spasitele“ a „Boží syny“ s paralelou k Ježíšovi patří např:
Buddha (Siddhártha Gautama) se narodil 25. prosince panně Máje („královně nebes“). Jeho narození ohlásila hvězda a zúčastnili se ho mudrci, kteří mu věnovali nákladné dary. Při jeho narození zpívali andělé chvalozpěvy. Ve dvanácti letech vyučoval v chrámu a dokázal se vyrovnat náboženským učencům. Během půstu byl pokoušen Zlým, ale pokušení překonal. Uzdravoval nemocné a z malého košíku koláčů krmil zástupy. Přišel naplnit Zákon a kázal o království spravedlnosti. Od svých následovníků vyžadoval, aby se zřekli světa a žili v chudobě. Říkalo se o něm, že „rozdrtil hadovi hlavu“ a že se proměnil na hoře. Byl to Buddha, nikoli Kristus, kdo jako první řekl: „Když tě někdo udeří do pravé tváře, nastav i druhou.“ Chodil po vodě. Jeden z jeho učedníků ho chtěl slyšet kázat, a tak se vydal přes potok, ale zapochyboval a začal se potápět, ale znovu nabyl víry a dostal se přes vodu.
Attis z Frýgie se narodil 25. prosince panně Naně nebo Kybelém. Attis byl později zabit a vzkříšen. Attis byl Spasitel zabitý pro spásu lidstva. Jeho tělo bylo chlebem, který jedli jeho uctívači. Jeho kněží byli „eunuchové pro nebeské království“. Byl božským Synem i Otcem. Attis byl ukřižován na stromě na „černý pátek“ a jeho svatá krev stékala, aby vykoupila zemi. Na tři dny sestoupil do podsvětí, vzkříšen byl 25. března (jak se tradovalo u Ježíše). Stal se Nejvyšším Bohem.
Mithra z Persie se narodil 25. prosince, byl počat bez pohlaví a jeho narození se zúčastnili pastýři a mudrci. Zemřel, byl vzkříšen, vystoupil na nebesa a nabídl lidem spásu. Mithra byl zobrazován se svatozáří. Jeho uctívači byli pokřtěni a měli symbolický posvátný pokrm z chleba a vína, přičemž víno představovalo krev. Mithra zní jako Ježíš z Janova evangelia: je Stvořitelem vesmíru a projevem tvůrčího Logu neboli Slova. Mithra nabízel svým uctívačům nesmrtelnost.
Tammuz se narodil panně 25. prosince. Byl synem sumerského boha Enkiho. Tammuz byl dokonalý - jeho jméno znamená „Bezchybný mladý“. Stejně jako Ježíš byl Tammuz nazýván pastýřem. Tammuz byl spojován s datlovou palmou a před Ježíše byly při jeho triumfálním vjezdu do Jeruzaléma házeny palmy. Tammuz zemřel, odešel do podsvětí a byl vzkříšen. Tammuzův kult byl spojen zejména se ženami, které byly zodpovědné za oplakávání jeho smrti (ženy u Ježíšova hrobu). Tammuz byl také nazýván Dumuzid, Dumuzi a Adonis.
Adonis se narodil 25. prosince panně Myrhě.
Hermes se narodil 25. prosince panně Maii a byl členem svaté trojice Hermes Trismegistus.
Bakchus se narodil 25. prosince a byl ukřižován.
Prométheus se narodil 25. prosince, sestoupil z nebe jako vtělený bůh, aby zachránil lidstvo, byl ukřižován, trpěl, zemřel a vstal z mrtvých.
Héraklés byl zplozen bohem a narodil se 25. prosince panně.
Mojžíš musel být ukryt před egyptským faraonem. Podobné příběhy se vyprávěly mimo jiné o Alkidovi, Bakchovi, Kýrovi, Romulovi a Zoroastrovi.
Zoroaster byl na poušti pokoušen ďáblem.
Mudrci a andělé se zúčastnili narození Konfucia.
Fénický Baal
Alcides
Bakchus
Ra
Další věci, které měli tito „spasitelé“ a „synové Boží“ s Ježíšem společné, jsou např:
Dělání zázraků.
Ukřižování nebo jiná smrt jako oběť za hříchy světa.
Sestup do pekla.
Vzkříšení třetího dne.
Vystoupil do nebe, aby se připojil k Bohu-otci.
Závěrem lze říci, že z listů evangelisty Pavla víme, že takové „zázraky“ nebyly součástí nejstarší křesťanské víry. Pavel nevěděl nic o narození z panny, o masakru neviňátek, o Ježíšových pozemských „zázracích“, o APOKALYPSE ZOMBIE atd. Takové „zázraky“ byly přidány později, všechny nebo většina z nich byla převzata ze starodávnějších spasitelských mýtů.
Michael R. Burch
Pozoruhodné je, že trh s mocí, zlatem a lidmi ovládla, v konkurenci mnoha, tak pěkně katolická církev. Dokonce do té míry, že má na zeměkouli božího zástupce a svoje báchorky legislativně pojištěné i s majetky. Zrození božího syna z panny, jeho zabití a nakonec vzkříšení je samo o sobě nadpřirozeně božské. Od Boha by smrtelník očekával, že bude hromem a bleskem stíhat pozemské hříšníky a ne na kříži trápit svého syna. Metody kontroly a ovládání davu mají dávné kořeny.
U nás na Moravě jsou lidi, kteří umí ze švestek udělat slivovici a přitom nemají žádné nadpřirozené schopnosti. Alespoň to o sobě tvrdí. A já jim věřím, protože se o nich v žádných svatých knihách nepíše. A jsou i tací, kteří tvrdí, že dobré víno se dá udělat i z hroznů.
Matně si vzpomínám na jistou sci-fi povídku, v níž má tento konkrétní zázrak na svědomí nezodpovědný cestovatel v čase, který chtěl slavnou událost vidět na vlastní oči. Před místními lidmi se vydával za muže z Nazarethu, který tu hledá krajana - a vzal si sebou do minulosti láhev vodky. 😉
Napadlo mě, že ta Sémela říkala: Ne, ne, ne, ne, ne-přes-tá-vej!
A ve středověku přišel nějaký Foltýn a "ochránil lidi před dezinformacemi" a nechal to nepřestávej smazat.
Díky - zajímavé počtení! K zázrakům snad jen poznámka, že přeměnu vody ve víno zvládají i mnozí smrtelníci - jen v opačném směru:-)