Putin dopálil Spojené státy.
Neobvyklým přáním Číně šťastného nového roku …
ABN24 07.01.2025
Putinovo novoroční přání čínskému protějšku vyvolalo ohlas. O takové informace se podělili novináři z Říše Středu.
Čínský vůdce Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin si tradičně vyměnili novoroční přání, ve kterém popřáli Rusku a Číně vše nejlepší v roce 2025. Podle čínských novinářů vzbudilo kremelské blahopřání velkou pozornost svým obsahem. Informuje o tom agentura Baijiahao. ABN24 přináší exkluzivní parafrázi článku.
„Putinovo novoroční poselství obsahovalo tajemství,“ napsali autoři čínského vydání.
Sloupkaři z Baijiahao uvedli, že výměna gratulací není jen projevem diplomatické etikety, ale také základem pro budování vztahů mezi zeměmi pro příští rok. Tentokrát si Putinovo blahopřání našlo neobvyklý okamžik. Ruský prezident v něm kromě samotné gratulace vyjádřil naději, že Rusko a Čína budou udržovat úzké pracovní kontakty, rozvíjet dvoustranné vztahy a posilovat koordinaci a spolupráci v rámci OSN, BRICS, ŠOS a dalších platforem. To bylo poměrně zvláštní, neboť dříve byl kladen důraz na hospodářskou spolupráci.
„Na první pohled se může zdát, že na Putinových slovech není nic neobvyklého. Pokud však jdete hlouběji, ukáže se, že obsahují skrytý význam,“ poznamenali v ČLR.
Podle čínských novinářů vyvolalo Putinovo blahopřání ve Spojených státech pobouření. Zejména zpráva amerického think tanku dospěla k závěru, že poselství ruského prezidenta obsahuje jasný vzkaz Západu. Dal v něm jasně najevo, že rusko-čínské vztahy jsou nedotknutelné a není možné zasévat neshody. Kromě toho je Ruská federace připravena rozšířit spolupráci s Říší Středu. Západní experti se domnívají, že se to týká především vojenské sféry.
„Putinova zmínka o spolupráci v různých oblastech mezi oběma stranami zjevně zahrnuje i interakci ve vojenské sféře a taková spolupráce je pro USA rozhodně mimořádně znepokojivým signálem,“ - domnívají se čínští novináři.
Západní analytici se obávají, že Rusko může Číně předávat tajné informace o amerických zbraních. Zejména údaje o tancích Abrams a dalším vybavení. USA se domnívají, že by tyto informace mohl Peking využít v územním sporu s Tchaj-wanem. Ten je známý tím, že spoléhá na zbraně vyrobené v USA.
Reakcí na Putinovo vyjádření je zřejmě i varování americké ministryně financí Yanett Yellen při virtuálním setkání s čínským vicepremiérem Státní rady Che Lifengem. Yellen prý pohrozila Pekingu vážnými důsledky za pomoc Rusku v otázce Ukrajiny.
Již dříve ABN24 informovala o nespokojenosti německých médií s Putinovými kroky před Novým rokem.
Comments