Napoleonův odkaz
- Bavor V.
- 12. 4.
- Minut čtení: 2

Dne 11. dubna 1803, se odehrává jedno z největších překvapení v dějinách diplomacie - francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand učiní nabídku na prodej celého území Louisiany
Talleyrand nebyl žádný hlupák. Jako ministr zahraničí francouzského císaře Napoleona Bonaparta
byl jedním z nejmocnějších mužů na světě. O tři roky dříve Talleyrand přesvědčil Napoleona, že může v Severní Americe vytvořit nové francouzské impérium. Francouzi si dlouho dělali nejistý nárok na rozsáhlé území západně od řeky Mississippi známé jako území Louisiany. V roce 1800 Napoleon tajně podepsal smlouvu se Španělskem, která Francii oficiálně poskytla plnou kontrolu nad tímto územím. Poté začal připravovat mocnou francouzskou armádu, která měla obsadit New Orleans a posílit francouzské panství.
Když se prezident Thomas Jefferson v roce 1802 dozvěděl o Napoleonových plánech, byl pochopitelně znepokojen. Jefferson dlouho doufal, že se USA rozšíří na západ za Mississippi, ale mladá americká republika nebyla ve vojenské pozici, aby se mohla Francii o toto území postavit. Jefferson doufal, že jeho ministr ve Francii Robert Livingston by mohl alespoň vyjednat dohodu, na jejímž základě by Napoleon předal USA kontrolu nad New Orleans, vstupní branou k řece Mississippi.
Zpočátku vypadala situace bezútěšně, protože Livingstonovy první pokusy o dosažení diplomatické dohody selhaly. Počátkem roku 1803 vyslal Jefferson svého mladého přítele z Virginie (a budoucího prezidenta) Jamese Monroea do Paříže, aby Livingstonovi pomohl. Naštěstí pro USA se v té době situace Napoleona v Evropě změnila k horšímu. Hrozila válka mezi Francií a Velkou Británií a Napoleon již nemohl ušetřit vojenské prostředky potřebné k zajištění kontroly nad územím Louisiany. Napoleon si uvědomoval, že silné britské námořnictvo by pravděpodobně území obsadilo silou, a proto usoudil, že bude lepší prodat Louisianu Američanům, než aby padla do rukou jeho nepřítele.
Po měsících bezvýsledného vyjednávání o osudu New Orleansu se Livingston v tento den roku 1803 znovu setkal s Talleyrandem. K Livingstonovu nesmírnému překvapení se tentokrát vychytralý francouzský ministr chladně zeptal: „Co dáte za celek?“ Neměl na mysli celý New Orleans, ale celé území Louisiany. Livingston a Monroe si rychle uvědomili, že jde o nabídku, která může mít pro Spojené státy nesmírný význam, a začali diskutovat o ceně, kterou Francie za území navrhla. O několik týdnů později, 30. dubna 1803, podepsali američtí emisaři s Francií smlouvu o koupi rozsáhlého území za 11 250 000 dolarů.
O něco více než dva týdny později vyhlásila Velká Británie Francii válku. Prodejem území Louisiany se Napoleon vzdal svých snů o severoamerickém impériu, ale zároveň dosáhl cíle, který považoval za důležitější. „Prodej [Louisiany] navždy zajišťuje moc Spojených států,“ napsal později Napoleon, „a já jsem dal Anglii soupeře, který dříve či později pokoří její pýchu.“

Comments