Pátej autobus
- Bavor V.
- před 1 dnem
- Minut čtení: 1

Musel jsem dneska vstát hodně brzy, ale tak brzy, abych slyšel pátej autobus, to nebylo. Stačilo mi slyšet ten šestej. A to mne přivedlo na myšlenku zavzpomínat si na matematiku označování těch autobusových spojů.
Pátej autobus vozil lidi na ranní směnu, šestej pak ty, kteří dělali od sedmi. sedmej vozil školáky. Pak devátej pro ty, kteří jeli k lékaři, na úřady nebo jen tak nakoupit. Ti, pokud to stíhali, vraceli se desátým, jinak spíše jedenáctým nebo jedničkou. Trojkou se vraceli zaměstnanci z ranní, čtyřkou ti co odjeli šestým. Prodavači přijížděli sedmičkou. Z odpolední směny se jezdilo posledním autobusem. A aby to bylo trochu zamotanější, tak na odpolední se také jezdilo jedničkou.
Jste stále v obraze? To je dobře, protože tohle pojmenování sloužilo těm, kteří je používali denně. Ale ti, kteří jimi nemuseli pravidelně jezdit je znali zejména jako pomocný časový údaj. Jako děti jsme nenosili hodinky, takže jsme se řídili průjezdem autobusu. Proto pro nás byl rozhodující půlčtvrtej a půlpátej. A třetí měl jiný význam než trojka. Třetí byl totiž ten, který se stal čtyřkou a pro nás půlpátým.
Podobné to bylo i s vlaky.
Rozhodně to platilo na vsi, nevím, jak to fungovalo ve městech. Pokud jsem tam bydlel, chodil jsem buď pěšky, nebo jezdil autobusem čtyřkou, což tady skutečně znamenalo číslo spoje.
Pochopili jste tu autobusovou matematiku? Jen nevím, jestli tohle dělení platí dodnes, nebo to bylo součástí doby.
nějak se mi to blbě seřadilo, ale vy, Bavore, si už nějak poradíte, žejo?
pokračování Starce a vejprasku:
No zkrátím to, na konečný zavolal fakt vzteky třesoucí se autobusák borůvky (blahý paměti) :
(https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/140575132_4383735328434942_2419191625433935203_n.jpg?stp=dst-jpg_tt6&cstp=mx500x344&ctp=s500x344&_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=833d8c&_nc_ohc=npLUQ4rGCbMQ7kNvwFyZvMe&_nc_oc=AdmQtyE7aILuTTXfnwRYmreXHw1JK39kT6Jxv7pEBDEoaVwdsLUW3BwFaXhrBV1sMH7mlhoAG3lozkBz5b2SeN-N&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&_nc_gid=Z6jAuxgA4zaERTZhukHbaw&oh=00_AfOj2nCR2AEgxeyJcUWwlzpR2q2Pkr9kMbTV-xaCrkJqrA&oe=688A7AAB )
a ti nás, vosum výtečníků, nacpali do kombíka Š1201 a rozvezli nás po jednom dom, kde nás čekal vod rodičů docela velkej vejprask a zarachy. Ale abych řekl pravdu, příteli, ty vzalo dávno milostivý zapomnění, co ale zůstalo a co mi už nikdo nikdy neveme, je ten vítr ve vlasech a modrý nebe nad hlavou!
/*
no vidíte a dneska sem šel naší taky rozhicovanou dědinou, taky se vítr nehl a uprostřed louky můj vnouček, samotinký, znuděný a jen z povinnosti kopající do meruny, v dohledu žádnej kamarád, s kterým by .... třeba vylezl na střechu mýho hlemejždě a ... a odje…
Stařec a hlemejžď aneb modrý nebe nad hlavou a vítr ve vlasech
Příteli, my jako kluci čísla autobusů nepoužívali, nebylo taky proč, škola byla ve vsi a do města sme jezdili spíš nahodile. Ani jako už dospělej sem tohle neřešil.
A protože ste mi s tou fotkou dneska fakt udělal radost, tak i já Vám na oplátku taky udělám radost s fotkou autobusu mýho mládí, o kterým Vám chci psát, tady je:
https://www.cs-dopravak.cz/wp-content/uploads/2020/06/IMG_9941.jpg
Asi víte, nebo tušíte, proč mnohým lidem napříč genaracema učarovaly motorky. Já se domnívám proto, že jim učaroval ten nezapomentuelnej vítr ve vlasech, modrý nebe nad hlavou, tušený nekonečný dálavy a z toho všeho čouhající svoboda. Tehdy nebyly povinný přilby jako dneska, takže dnešní motorkáři přicházej…