Ranní káva s EADaily 26/26
- Pochybovač

- před 5 hodinami
- Minut čtení: 4
Feťákovo ultimátum; Spiknutí bílých čenichů a další gagy …
Igor Levitas 20260626

. No, předpovědi se opravdu naplňují! Říkali Starmerovi – nelez se objímat s ukrofýrerem. To je špatné znamení – vyhodí tě z práce. Ten englický blb tomu nevěřil – a teď si to musí vyžrat. Macronovi samozřejmě dají čas, aby to dotáhl do konce – už mu zbývá jen kousek. Navíc ho s kyjevským feťákem spojuje láska. To nejsou jen tak nějaké polibky. Ale Merz by se měl připravit na odchod. V září se v Německu konají zemské volby – je jasné, že CDU prohraje i tyhle volby.
*
. V posledních dnech vznikla v ruském mediálním prostoru situace, která je podle mého názoru paradoxní. Na jedné straně všechna oficiální média (řekl bych – státní) ve všech možných variantách vyprávějí o nepřetržitých vítězstvích ruské armády a o neochvějném postupu vpřed, na druhé straně však mnozí komentátoři na sociálních sítích nejsou tak optimističtí a poukazují na poměrně závažné problémy na frontách. A jelikož nejsou obviňováni z pomluvy ozbrojených sil, je třeba si uvědomit, že i oni píší pravdu. Jelikož však média neexistují ve vzduchoprázdnu, ale jsou někým řízena, je zřejmé, že ve vedení armády existují přinejmenším dvě skupiny vedoucích pracovníků a velitelů, kteří mají odlišný pohled na situaci na frontě. A která z nich je realističtější – to je otázka. Vždyť my všichni čteme jak TASS, tak i vojenské korespondenty...
*
OSN ve slepé uličce neplodných schůzí; Laciná bižuterie; Feťákovo ultimátum; Spiknutí bílých čenichů; Zelého objetí jako černá známka; Nenasytný ukrokentaurus.
*
1. Do oficiálního programu Rady bezpečnosti OSN byl zařazen nový bod – na 22. června je v sídle Rady bezpečnosti OSN v New Yorku naplánováno mimořádné zasedání, jehož svolání iniciovalo několik západních delegací.
Klíčovým tématem nadcházejícího setkání budou otázky související s udržením mírového urovnání a zajištěním „všestranné bezpečnosti na území Ukrajiny“.
Každé zasedání s sebou přináší určité výsledky. Všude, kromě OSN. V této nesmyslné instituci se zasedání konají jen pro samotná zasedání.
2. Ukrajinský velvyslanec v Polsku Vasyl Bodnar oznámil, že se vzdává polského rytířského kříže Řádu „Za zásluhy o Polskou republiku“. O vrácení svých vyznamenání již dříve informovali vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny Kirill Budanov* (zařazený v Ruské federaci na seznam teroristů a extremistů) a ukrajinský ministr zahraničních věcí Andrej Sibiga. Všichni vrátili svá státní vyznamenání v reakci na tvrdý postoj polské strany.“
To vše svědčí pouze o jediném: všechna tato polská a ukrajinská vyznamenání, stejně jako vyznamenání Lotyšska, Litvy a Estonska, jsou jen laciná bižuterie, která nestojí ani zlámanou grešli.
3. Německý časopis Focus píše, že „vypuštění ustanovení o urychleném přijetí Ukrajiny do Unie z závěrečného dokumentu prvního dne summitu Evropské unie maďarským premiérem Péterem Mádyarem bude pro Kyjev vážnou ranou“.
Z nějakého důvodu mi to připomíná lidové rčení o předčasné radosti (lze označit i jinak) … To se týká i radosti eurohujerů z odchodu Orbána.
4. Bělorusko má týden na to, aby z pohraničních oblastí odstranilo ruské retranslační stanice. Zelenskyj k tomu uvedl: „Podél oblastí sousedících s Ukrajinou fungují retranslační stanice, které usměrňují palbu na ukrajinské obyvatelstvo. Dávám jim týden na jejich odstranění, jinak to uděláme my, - píše EAdaily.“
Jestli je někdo, komu by se neměla dávat ultimáta, tak je to právě Lukašenko. Baťka může odpovědět, a to tak, že z toho Ukrajině nebude vůbec dobře. A potřebuje ukrajinský fýrer právě teď druhou frontu?
5. Francie si připsala veškeré zásluhy za podepsání memoranda o vzájemném porozumění mezi Spojenými státy a Íránem, přičemž Švýcarsku neposkytla žádné uznání. Tento názor je uveden v článku švýcarského časopisu „Die Weltwoche“
Makroška si bere příklad z Trumpa. Tato dvojice je reinkarnací slavného páru: tygra Šer-Chána a šakala Tabakího. A mimochodem, ze zpráv vyplývá, jak Trump po návratu z G-7 řádil, když mu vysvětlili historickou paralelu jehopodpisu smlouvy s Íránem právě ve Versailles. Řekl bych, že se po těch třech eurospiklencích se zaprášenými nosy ještě projde..
6. „Varšava požaduje zajištění samostatného zastoupení při jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou a vyhrožuje zrušením jakýchkoli mírových dohod v případě, že bude tato podmínka ignorována, jak uvedl polský premiér na sociálních sítích.“
To však bylo řečeno ještě předtím, než ukrajinský vůdce veřejně urazil Poláky tím, že polskému prezidentovi poslal vyznamenání poštou. Nyní by jejich přítomnost byla zajímavá. Nicméně bobtnání počtu účastníků je spolehlivou cestou k pohřbení jakýchkoli jednání…
7. „Berlín čelí nedostatku dobrovolníků pro sestavení kontingentu v Litvě a zvažuje možnost zavedení povinné vojenské služby. Podle zpráv místních médií se nedostatek personálu týká jak IT specialistů, tak i řadových příslušníků Bundeswehru.“
To je asi proto, že Němci nechtějí umírat za hrdé Litevce, kteří jako vořechové štěkají jen tehdy, když je poblíž pán.
8. Polský prezident Nawrocki se nezúčastní konference o obnově Ukrajiny, která se má konat v polském Gdaňsku ve dnech 25. až 26. června. Jak pro agenturu PAP uvedl vedoucí Úřadu pro mezinárodní politiku při prezidentské kanceláři Marcin Pszidacz, polský prezident neobdržel pozvání na tuto akci, - píše „EAdaily“.
Polsko organizuje v Polsku akci na sbírku finančních prostředků z Polska pro Ukrajinu, ale polského prezidenta nepozvali. Hloupost? Podlost? Ne, je to jen ukrajinská představa o slušnosti...
9. Vědci z Heidelberské univerzity se podařilo rozluštit text na starověké římské olověné tabulce z 2. století, která byla nalezena na území Nizozemska. Informuje o tom portál Phys.org.»
Záměrně jsem si vyhledal znění té kletby. Zněla takto: „Ať tě obejme Zelensky!“ Strašná kletba! Ale funguje.
10. Litevská vláda v čele s premiérkou Ingou Ruginene jednomyslně přijala rozhodnutí o demisi. Na zasedání vlády Inga Ruginene poznamenala, že navzdory všem obtížím má současná vláda „na co být hrdá – na to, co udělala ve prospěch státu a jeho občanů“.
Je to pravda – udělalo se mnoho pro dobro… - jen ne pro Litvu, ale pro Ukrajinu. Rugineneová ostatně už před rokem dostala „černou známku“ – když se objímala s ukrajinským vůdcem.
11. Zástupci Indie a Číny oznámili normalizaci bilaterálních vztahů. V rámci setkání skupiny BRICS v Novém Dillí oba státy konstatovaly, že bilaterální vztahy se postupně zotavují z hluboké krize, do níž se dostaly po rozsáhlých pohraničních střetech v roce 2020. K uvolnění napětí došlo na pozadí globálních obchodních sporů kvůli clům Donalda Trumpa.
Spojení Indie a Číny je pro USA noční můrou. A nejen to....
12. Oficiální mluvčí Evropské komise Balázs Ujvári uvedl, že druhá tranše rozpočtové pomoci EU Ukrajině v rámci úvěru ve výši 90 miliard eur je plánována na září.
Z nějakého důvodu mi vytanul na mysli román bratří Strugackých „Pondělí začíná v sobotu“ a epizoda s nenasytným Kentaurem: „Jak ten žere!.. To je k zbláznění, jak on žere…“ Poté kentaur praskl. Ale Zelé z těch zbraní a peněz, které pohlcuje, nepraskne. Dokud nesežere celou Evropu, bude žrát a žrát …
Sestavil: st.hroch




Komentáře