top of page
Vyhledat

Svět ruskýma očima 820

  • USA mohou po Evropě chtít, aby znovu kupovala ruský plyn

  • Kvůli antiruským sankcím Belgie ztratila postavení světového centra ochodu s diamanty

***

USA mohou chtít od Evropy obnovení nákupu ruského plynu

Oleg Arťjukov,  9. dubna 2025

 

Uvádí to vydání Euractiv s odvoláním na informaci odbornice berlínského Helmholzova centra materiálů a energie Suzanne Nysové.

 

Podle ní je kvůli energetické nestabilitě a energetickým výzvám ve světě, zvláště v Evropě pravděpodobné, že Washington bude uvažovat o variantách příštích dodávek plynu z Ruska.

 

  • Nysová představuje dva možné scénáře. První předpokládá uzavření dohody mezi USA a Ruskem, v rámci které by se ruský zemní plyn do Evropy vyvážel jako americký zkapalněný zemní plyn.

 

Takový režim může znamenat přeprodej ruského plynu přes třetí země, nebo jeho míchání s jinou surovinou, aby se obešly přímé sankce a omezení. Obdobné postupy byly již ve světové praxi použity, a to i v ropném odvětví, kde byl sankcionovaný produkt nezřídka reexportován pod jinou vlajkou.

 

Druhý scénář předpokládá možnost obnovení provozu plynovodů Severní proud a Severní proud 2, poškozených při sabotáži v září 2022. I přes poškození je technické obnovení infrastruktury potrubí údajně možné.

 

Nysová předpokládá, že práce na obnově může stát 600 milionů až 1 miliardu EUR. Podle názoru dalšího odborníka Jillese van den Beukeho z Centra pro strategická studia v Haagu bude nejspíš většina nákladů na ruském Gazpromu, který bude majitelem velké části infrastruktury.

 

Van den Beuke také podotýká, že obnovení dodávek ruského plynu může rovněž snížit tržní ceny za plyn v Evropě. Po snížení dovozu plynu z Ruska byla jeho cena v EU v letech 2022 až 2023 rekordně vysoká, což vedlo k vyšším cenám elektřiny a k inflaci.

 

I přes snahy o diverzifikaci dodávek i uzavření kontraktu na zkapalněný zemní plyn z USA, Kataru a Alžírska zůstává Evropa vůči prudkým cenovým skokům citlivá.

 

RIA Novosti uvádí: Euraktiv podtrhuje, že závěrečné rozhodnutí o možnosti obnovit dodávky přes Severní proud 2  bude přijímat vláda Německa a Evropská komise. I přes politickou a veřejnou kritiku může být německá vláda pod tlakem hospodářské reality a energetické bezpečnosti donucena k takovému kroku

 

Nysová řekla: "Američané mohou žádat, abychom znovu začali kupovat ruský plyn. Nová německá vláda může klidně říci: Nechtěli jsme, ale v zájmu stability a míru jsme museli."

 

Nehledě na snahy EU odmítnout závislost v energetice na Rusku se musí diskutovat o dodávkách ruského plynu. Globální změny napětí mezi zeměmi dodávajícími a spotřebujícími energie činí dodávky potřebnými.

 

Obnovení dodávek nemusí být ani tak politickým rozhodnutím, jako spíše realitou diktovaným ekonomickým rozhodnutím.

 

***

 

Kvůli sankcím proti Rusku přišla Belgie o status centra obchodu s diamanty

Oleg Arťjukov,  8. dubna 2025

 

To, že Belgie ztratila status světového centra obchodu s diamanty přímo souvisí se sankčními opatřeními EU ve věci ruských diamantů.

 

Generální ředitel společnosti Alrosa Pavel Marinyčev řekl v TV Jakutsko 24, že omezení EU spočívající v blokování dodávek ruských diamantů bylo příčinou porušení rovnováhy na světovém trhu. Podle jeho mínění takové sankce mají zpravidla dvoustranný efekt a v tomto případě postihují neblahé důsledky nejen Rusko, ale i země, které omezení zavedly.

 

Alrosa na světový trh dodává přes čtvrtinu všech diamantů a pokusy omezit přístup společnosti na mezinárodní obchod způsobí v odvětví nestabilitu. Dopadá to na všechny účastníky řetězce: od těžících, přes brusiče, až po obchodníky a klenotníky.

 

Za příklad poslouží Antverpy, belgické město, které bylo po desetiletí klíčovým střediskem světového diamantového průmyslu. Dříve šla přes Antverpy velká část mezinárodního obchodu s diamanty. V roce 2021 to bylo přibližně 86% světového exportu nezpracovaných diamantů. V posledních měsících se jeho postavení významně oslabilo a to i v důsledku týkajícího se omezení ruských diamantů.

 

Od 1. ledna 2024 EU v sankcích dohodnutých se Skupinou sedmi zakázala přímý dovoz z Ruska. Jsou v tom i diamanty, které byly broušeny nebo zpracovány mimo Rusko, což platí od 1. března 2024. Opatření má sloužit k omezení příjmů Ruska. Avšak spolu s tím ničí stabilitu světové logistiky a zpracování diamantů.

 

Alrosa odpověděla přesměrováním vývozu jinam. Spolupracuje se zeměmi Asie, Blízkého východu a Afriky, které sankce nerespektují. Podle Marinyčeva společnost nové výzvy úspěšně zvládá mimo tradiční trhy.

 

Alrosa zůstává největším hráčem v oboru. Nejvíce diamantů těží v Jakutsku a v Archangelské oblasti. Podle produkce a průzkumem zjištěných zásob je mezi společnostmi těžícími diamanty světovou jedničkou. I přes politické a hospodářské překážky v činnosti pokračuje a přizpůsobuje se změnám na světovém trhu.

 

Překlad:               zajoch

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Pohádka o třech slovech

Byla jedna zem, kde panovník, vědom si ceny svého času, služebnictvu do podhradí jasný a stručný signál vyslal: „Jsme ve válce.“ Proč...

 
 
 

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page