top of page
Vyhledat

Už je to zase tady. Strašidlo oživené stávkou v ČT

Zaměstnanci České televize budou stávkovat a důsledky pocítí i diváci. ParlamentníListy.cz kromě přehledu umělců, kteří stávku podporují, přinášejí také vzpomínku Petra Žantovského na televizní krizi. Podle něj si tehdy stávkující rovněž přivlastnili Českou televizi pro sebe.


(..) Protestní shromáždění před hlavní budovou tak vždy začínala „za pět minut dvanáct“ v 11.55. Problematičtější je, že se ve stejný čas zastavilo i vysílání a diváci byli nuceni sledovat tento happening v přímém přenosu.


Podle mediálního analytika Petra Žantovského, nově zvoleného člena Rady Českého rozhlasu, toto vysílání ukazuje přesně to, s čím je u protestů z Kavčích hor největší problém.


„To je již známo ze zimy 2000/2001, tzv. krize v ČT. Tehdy si část zaměstnanců přisvojila vysílací čas, techniku, dokonce i billboardy za peníze ČT, aby vystavila své zájmy,“ připomíná.


Televizáci sice operují s tím, že „jejich“ znamená „koncesionářů“ nebo „občanů“, které staví proti „politikům“. Reálnými beneficienty této veřejnoprávní konstrukce jsou ale redaktoři a spolupracovníci televize, kteří jsou za tvorbu pořadů odměňováni. A pokud se veřejnost, jejímž jménem se zaštiťují, o výši jejich odměn začne zajímat, obvykle nastupují ustanovení o ochraně osobních údajů nebo o ochraně obchodního tajemství.


Etický kodex České televize k tomu uvádí: „Česká televize poskytne na vyžádání informace o hospodaření s televizními poplatky i dalším majetkem v rozsahu údajů, které je povinna sdělovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.“


Veškeré snahy o změnu tohoto svérázného pojetí veřejnoprávní transparentnosti historicky dopadly neúspěšně. Legendou se staly smlouvy, ve kterých byly začerněny celé stránky, nebo dopisování občanů s právním oddělením ohledně platu Václava Moravce. (..)


(..) Podle mnohých tento sporný přístup začal už ve chvíli, kdy si zaměstnanci prostřednictvím veřejnoprávních prostředků vymohli konec Jiřího Hodače a Jany Bobošíkové. A přežívají i nadále.


„To, že to nikdo nikdy nenesl odpovědnost, je chyba tehdejších politiků, kteří se polekali domnělého vlivu novinářů. To zadělalo na situaci, v níž jsme dnes,“ myslí si Petr Žantovský. 


Zaměstnanci České televize se k ní podle něj chovají jako ke svému majetku.


V této logice jim nepřijde divné, že propagaci vlastních zájmů prezentují jako nestranné zpravodajství a zcela stírají mediální kategorie autora a šiřitele zprávy.


V Zákoně o České televizi se přitom jasně uvádí, že hlavním úkolem veřejné služby v oblasti televizního vysílání je „poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.


„Takové chování se míjí s posláním veřejnoprávních médií,“ uzavírá docent Žantovský. (..)


 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentáře

Hodnoceno 0 z 5 hvězdiček.
Zatím žádné hodnocení

Přidejte hodnocení

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page