Zemské ledovce existují díky šťastné náhodě - a nemusí to trvat dlouho
- Bavor V.
- před 2 dny
- Minut čtení: 3

By University of Leeds February 23, 2025

Současný stav zalednění Země je anomálií, která závisí na vzácných geologických podmínkách, a vědci varují, že nadměrné oteplování nemusí přirozeně vést k návratu k chladnějšímu klimatu.
Nový výzkum ukazuje, že chladné podmínky nezbytné pro vznik ledových čepiček na Zemi jsou v historii planety vzácné a závisí na složité souhře faktorů.
Tým vědců z univerzity v Leedsu zkoumal, proč Země strávila většinu své historie ve „skleníkovém“ stavu - bez ledových čepiček - a proč jsou současné podmínky s ledovou pokrývkou tak neobvyklé.
Jejich zjištění naznačují, že současné zemské klima je anomálií, kterou umožnila šťastná souhra okolností.
K vysvětlení známých chladných intervalů v historii Země bylo již dříve navrženo mnoho myšlenek. Patří mezi ně snížené emise CO2 ze sopek nebo zvýšené ukládání uhlíku v lesích či reakce CO2 s určitými typy hornin.
Vědci podnikli vůbec první kombinovaný test všech těchto procesů ochlazování v novém typu dlouhodobého 3D modelu Země, který byl poprvé vyvinut na univerzitě v Leedsu. Tento typ „modelu vývoje Země“ byl umožněn teprve nedávno díky pokroku ve výpočetní technice.
Došli k závěru, že žádný jednotlivý proces nemůže být hnací silou těchto chladných klimatických podmínek a že ochlazování ve skutečnosti vyžaduje kombinované působení několika procesů najednou. Výsledky jejich studie byly nedávno zveřejněny v časopise Science Advances...
Tato zjištění pomohou urovnat debatu v komunitě vědců o Zemi o tom, které procesy byly zodpovědné za vznik těchto chladných období.
Proč je ledová Země vzácná
Vedoucí autor studie, Dr. Andrew Meredith, který výzkum prováděl během svého působení na Škole Země a životního prostředí na Univerzitě v Leedsu, uvedl, že studie pomáhá vysvětlit, proč jsou ledové stavy tak vzácné.
„Nyní víme, že důvodem, proč žijeme na Zemi s ledovými čepičkami - a nikoli na planetě bez ledu - je náhodná kombinace velmi nízké míry globálního vulkanismu a velmi rozptýlených kontinentů s velkými horami, které umožňují velké množství globálních srážek, a tím zesilují reakce, které odstraňují uhlík z atmosféry,“ vysvětlil.
„Důležitým důsledkem je, že přirozený mechanismus regulace klimatu na Zemi zřejmě upřednostňuje teplý svět s vysokým obsahem CO2 a bez ledových čepiček, nikoliv částečně zaledněný svět s nízkým obsahem CO2, jaký máme dnes.
„Domníváme se, že tato obecná tendence k teplému klimatu pomohla zabránit ničivému globálnímu zalednění 'sněhové koule Země', ke kterému docházelo jen velmi zřídka, a proto pomohlo životu k dalšímu rozvoji.“
Na projekt dohlížel Benjamin Mills, profesor evoluce zemského systému na leedské Fakultě Země a životního prostředí. Dodal, že výsledky výzkumu mají důležité důsledky pro globální oteplování a nejbližší budoucnost.
„Je zde důležité poselství, které spočívá v tom, že bychom neměli očekávat, že se Země vždy vrátí do chladného stavu, jako tomu bylo v předindustriálním věku,“ řekl.
„Současný stav zalednění Země není pro historii planety typický, ale naše současná globální společnost na něm závisí.
„Měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom jej zachovali, a měli bychom být opatrní s předpoklady, že se chladné podnebí vrátí, pokud budeme řídit nadměrné oteplování před zastavením emisí. Během své dlouhé historie má Země ráda teplo, ale naše lidská společnost ne.“
Odkaz: „Zprávy o stavu klimatu na Zemi v roce 2015: Andrew S. Merdith, Thomas M. Gernon, Pierre Maffre, Yannick Donnadieu, Yves Goddéris, Jack Longman, R. Dietmar Müller a Benjamin J. W. Mills, 14. února 2025, Science Advances: „Phanerozoic icehouse climates as the result of multiple solid-Earth cooling mechanisms“.
Comentarios