Aspoň káva #119 aneb Kam se ztrácejí peníze?
- Bavor V.

- 17. 6.
- Minut čtení: 3
Mnohokrát za dobu od plyšáku se státní rozpočet ocitá v deficitu. V podstatě jsou známy jen dva opačné případy, a to za ministra Babiše roku 2016 a ministryně Schillerové roku 2018. K tomu je nutno ještě připočítat období ministra Kočárníka v letech 1993 až 1995. V ostatních letech byl rozpočet vždy deficitní. Byly tu tři významné faktory, které působily nepříznivě na státní rozpočet. Prvním byla světová krize, ze které se nemohl dostat ministr Kalousek. Po něm právě nastoupil ministr Babiš a za tři roky vytáhl propad na přebytek. Další vliv měla covidová epidemie, kdy z různých důvodů došlo k poklesu výroby a zvýšení finanční pomoci podnikatelům, což představovalo schodek na tehdejší dobu nevídaný. A nakonec Fialova vláda, která nedokázala uhlídat ani rozpočet, ani astronomickou inflaci. Takže teď jsme v situaci, kdy se jen těžko dostáváme na částky jakkoli rozumné.
Asi všichni vědí, že kromě mandatorních výdajů, tedy výdajů téměř neovlivnitelných, je tu ještě značná část výdajů, které by se mohly nazvat černými dírami. Jsou to určité sociální dávky. Jednou z nich je doplatek na nájemné. Ano, jsou některé rodiny, které z různých objektivních důvodů tuto dávku brát potřebují. Ale je zde veliká část těch, kteří opravdu berou víc, než je vůbec pochopitelné. Samozřejmě většina z vás pochopí, že se jedná a nadměrné, až lichvářské nájmy za místnosti, které lze nazvat „bytem“ jen s velikým sebezapřením. A majitelé těchto prostor, kde často není ani tekoucí voda, si neváhají říkat o částky, které přesahují nájmy v mnohem luxusnějších bytech. Tam je jeden z otevřených finančních kohoutků pro podporu lichvy a zároveň podporu vyčleňování části obyvatel mimo běžnou společnost.
Jinou sociální dávkou, kterou nikdo dosud nehlídal, je pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Nic proti pomoci, ale i ta má své určité hranice. Zejména ty státní. V posledních dnech se odkrývají případy, kdy si někteří Ukrajinci udělali z našeho státu dojnou krávu tím, že si sem jenom jezdí pro ty dávky, jinak v pohodě žijí doma na Ukrajině. A dosud se tím nikdo nezabýval. Právě až v posledních dnech.
Velká část peněz se ztrácí ve vojenských zakázkách. Jistě si pamatujete na jistého Dalíka, který měl shrábnout nějaké peníze za ovlivňování zakázek pro armádu. Tak si to za Topolánka odseděl, a víc o něm nikdo neví. Ale předražené vojenské zakázky kvetou dál. Máme vojenské kuchyně, které svět neviděl. A není ani moc jisté, zda je vůbec uvidí. A poslední případ, který se provalil, je 660 milionů za zprostředkování nákupu vrtulníků pro hasiče. Místo toho, aby se nakoupily přímo od výrobce za jeho cenu, zaplatíme prostředníkovi téměř sedm set milionů. Navíc prostředníkovi, který je úzce svázaný s presidentem Pavlem.
Další černou dírou je doprava. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, jak se zvýšily ceny za jeden kilometr dálnice od doby Havlíčka po dobu Kupky. Navýšení dělá zhruba 80 procent. Ano, proběhla tu jistá hodně vysoká inflace, takže podle mého soudu by ten rozdíl mohl být asi čtyřicetiprocentní, odborníci z úřadu tvrdí, že by to mělo být maximálně třicet procent. Takže opět se nám někam ztrácejí nemalé částky. A nikdo neví, kam se ty peníze vlastně mohly zatoulat.
Máme veliké množství neziskových nevládních organizací. Ano, jsou mezi nimi ty, které jsou opravdu prospěšné. Různé pečovatelské organizace, které se starají o staré či nemocné spoluobčany, sportovní kluby na venkově a podobné spolky si zaslouží pozornost a finanční pomoc. Jenže velká část těch neziskovek je tu zbytečná až škodlivá. Markantním případem je spolek „Děti země“. Lidé z tohoto spolku neustále blokují jakýkoli rozvoj jakéhokoli území tím, že neustále podávají stížnosti, odvolání i organizují protesty. A stát je za to ještě platí. A nejsou jediní. Takzvaně charitativní spolek zvaný „Člověk v tísni“, který vznikl se záměrem pomoci lidem kdekoli, kde se opravdu ocitnou v nějaké těžké životní situaci, se změnil v politického agresora. Tahání politiky do škol, pomoc teroristům v cizích zemích pod záminkou humanitární pomoci a další jeho činnost přímo ohrožuje demokracii v naší zemi.
Takže tady je jen malý výčet toho, kam se ztrácejí naše peníze. Doufám jen, že se aspoň části toho chytne současná vláda a zarazí to plýtvání.
No a já si v klidu uvařím za své peníze dobrou kávu.

Komentáře