CO BYLO DNES …?
- Pochybovač

- 17. 6.
- Minut čtení: 3
„Děd Banzay“ 17.06.2026

Vítejte u dopolední části Dědkova deníčku!
1.Text memoranda o vzájemném porozumění mezi USA a Íránem zveřejňuje Al Arabiya:
„1. Úplné ukončení války na všech frontách (včetně Libanonu) s okamžitým upuštěním od jakýchkoli nepřátelských akcí a použití síly.
2. Vzájemné respektování suverenity a územní celistvosti, nezasahování do vnitřních záležitostí.
3. Do 60 dnů (s možností prodloužení) se strany zavazují uzavřít plnohodnotnou konečnou dohodu.
4. USA okamžitě zruší námořní blokádu, obnoví lodní dopravu na předválečnou úroveň a do 30 dnů po uzavření konečné dohody stáhnou své síly z regionu.
5. Írán zajistí obnovení plavby obchodních lodí přes Perský záliv do Ománského moře v předválečném rozsahu (do 30 dnů).
6. USA a jejich partneři vypracují plán hospodářské obnovy Íránu s financováním ve výši nejméně 300 miliard dolarů.
7. USA se zavazují zrušit všechny sankce (včetně rezolucí Rady bezpečnosti OSN, MAAE a jednostranných amerických sankcí) podle harmonogramu dohodnutého v konečné dohodě.
8. Írán potvrzuje, že nikdy nebude vyrábět jaderné zbraně. Veškeré jaderné otázky (včetně obohaceného materiálu) budou vyřešeny v konečné dohodě.
9. Do uzavření konečné dohody zůstává zachován status quo: Írán nemění svůj jaderný program, USA nezavádějí nové sankce a nezvyšují vojenskou přítomnost v regionu.
10. USA okamžitě vydají výjimky pro vývoz íránské ropy, petrochemických produktů a souvisejících služeb (bankovnictví, pojišťovnictví, doprava).
11. Všechna zmrazená íránská aktiva a prostředky budou odblokovány a stanou se plně dostupnými.
12. Bude zřízen společný mechanismus pro kontrolu plnění dohody.
13. Po provedení prvních kroků (čl. 4, 5, 10, 11) budou zahájena plnohodnotná jednání o zbývajících otázkách.
14. Konečná dohoda bude schválena závaznou rezolucí Rady bezpečnosti OSN“.
Všimněte si bodu 6:
„USA a jejich partneři vypracovávají plán hospodářské obnovy Íránu s financováním ve výši nejméně 300 mld. dolarů“.
Opravdu donutí Trumpa zaplatit reparace ve výši 300 miliard? No tak, tomu nevěřím.
Samotné USA prohlašují, že nedají ani cent, ale svou verzi „memoranda“ nezveřejňují.
Vypadá to, že v pátek to bude velmi zajímavé.
***
2. Existence společnosti Volkswagen je ohrožena — Der Spiegel
Mezi členy představenstva proběhl anonymní průzkum ohledně situace ve společnosti: šest z devíti uvedlo, že společnosti hrozí zánik. Ostatní označili situaci za napjatou.
Na jednu stranu na továrnu tlačí Čína se svými levnými auty, na druhou stranu USA se cly.
A drahé energetické zdroje tomu také nepomáhají.
Nicméně si nemyslím, že by společnost nechali zavřít.
Je na to příliš velká, takže stát ji bude muset zachránit, kdyby se něco stalo.
***
3. Na Ukrajině byl mobilizován majitel největšího zpravodajského kanálu na Telegramu

Jedná se o kanál „Trucha“, který má 3 miliony odběratelů.
Pokud máme věřit majiteli, je pod tlakem kvůli vyšetřování korupčních schémat při nákupu dronů, do nichž je osobně zapleten ukrajinský ministr obrany.
Kanál vede zcela „prozelenovskou“ politiku, takže situace je podivná.
Ach... Tyhle ukrajinské hadince,… kde všichni kradou a snaží se navzájem sežrat.
***
4. Konstantinovka

A když už jsme se dostali k ukrajinským kanálům na Telegramu, jak bychom mohli nezmínit deepstate, který nadále šíří dezinformace ohledně ruského útoku. Citujeme:
„Situace kolem Konstantinovky se vyvíjí podle nejhoršího scénáře, protože nepřítel se doslova ze všech stran dostal na okraje města, vyvíjí aktivní tlak a proniká hlouběji do osady. Jsou zaznamenány pohyby nepřátelské pěchoty z východní části přes Novodmitrovku a neustálé pohyby ze strany Bereška a Illinovky...
Konstantinovka je „bránou“ k otevření aglomerace Slavjansk–Kramatorsk. Nepřítel to ví, uvědomuje si to a zohledňuje to při svých dalších útočných akcích. Až Konstantinovka padne (a to je jen otázka času), bude na řadě Družkovka, která nyní hraje neuvěřitelně důležitou logistickou roli, a po ní už Kramatorsk“.

„Jakmile Konstantinovka přejde pod kontrolu nepřítele, logistika pro obranné síly v této oblasti se radikálně změní, vzniknou další potíže s jakýmkoli přesunem a pobyt dokonce i v Kramatorsku se stane mimořádně nebezpečným, kde začnou působit nepřátelští piloti. Dále budou Muskovité muset otevřít další „bránu“ do Slavjanska a Kramatorska.
A pokud to dříve byl Liman, kde nyní probíhá aktivní tlak, nyní to mohou provést jižněji na úseku od Nikolajevky po Malinovku, přičemž nasadí brigády, které mají problémy zejména s personálem, protože prioritou při doplňování vojsk jsou bohužel i nadále útočné jednotky“
Není náhoda, že jsem vás včera upozorňoval na postup ruských ozbrojených sil v Limanu. Jak správně poznamenali diplomaté, jedná se o „bránu“ do Slavjanska.
Zdá se, že Kreml skutečně chce letos obsadit tuto aglomeraci a připravuje útok ze dvou směrů.
***
A to je pro dopoledne vše – o ostatním snad večer !
Komentáře