CO BYLO DNES …?
- Pochybovač

- před 6 dny
- Minut čtení: 4
„Děd Banzay“ 19.06.2026

Ahoj všichni! A zase tu máme jednání:
1. Ukrajina a USA diskutují o zmrazení války podél frontové linie — The Economist s odvoláním na zdroje
Zelensky nadále prosazuje svůj postoj k míru podél frontové linie.
„Jednou z diskutovaných myšlenek je příměří ve dvou fázích: nejprve omezení bojových operací na pásmo 50–70 km po obou stranách frontové linie a poté širší dohoda.“
Může mi někdo vysvětlit, že pokud jsou dálkové údery Ukrajiny účinnější než údery Ruska, proč právě Kyjev trvá na „vzdušném“ příměří a omezení války na „pásmo 50–70 km na obou stranách frontové linie“?
Z toho vyplývá, že buď jsou to idioti, kteří se vzdávají své jediné výhody, nebo údery Ruska přece jen způsobují ukrajinské ekonomice velké problémy.
Tak velké, že jsou ochotni vzdát se úderů na ropné rafinerie, jen aby to přestalo?
*
A co se týče jednání, The Economist píše, že:
„Rusové budou hrát o čas až do příštího jara, přičemž počítají s tím, že ničivá zimní kampaň raketových a dronových útoků na energetickou infrastrukturu Ukrajiny ji donutí k ústupkům“.
No jo, pokud se nedohodnou do podzimu, je rozumné přejít do zimy a znovu Ukrajinu zmrazit.
Mimochodem, Zelensky znovu zopakoval svou mantru:
„Chceme ukončit válku ještě před zimou“.
Tak tedy udělejte požadované ústupky...
***
2. Jednání mezi USA a Íránem, plánovaná na dnešek ve Švýcarsku, byla zrušena — Reuters

No vidíte, celý týden jsme čekali a nic z toho.
Nicméně „memorandum“ zatím funguje, i když Izrael opět ostřeloval Libanon.
Podle údajů libanonského vládního štábu pro mimořádné situace zahynulo v důsledku ostřelování nejméně 16 lidí.
***
3. Výměna úderů

Ukrajinské ozbrojené síly se dnes znovu pokoušejí dostat se k Moskvě.
Zatím však nedosáhly žádných znatelných úspěchů. (Kameramanovi se podařilo zachytit zásah protiraketou)
*
Ruské ozbrojené síly naopak v noci zaútočily plachtícími bombami FAB na Charkov:

Byl zasažen vlak s palivem a zbraněmi. Úder zasáhl také technickou zónu vojenského institutu tankových vojsk. Vyhořel sklad celně-logistického komplexu Unit.
Útoky zasáhly také Oděsu a Sumy.
Kromě toho byly zasaženy i lodě:
*
Ukrajinský vicepremiér Kuleba:
„Ruské bezpilotní letouny zaútočily na dvě plavidla, která se nacházela ve vodách Černého moře a plula ukrajinským námořním koridorem.
V důsledku útoku na civilní plavidla zahynul člen posádky lodi plující pod panamskou vlajkou, další dva námořníci utrpěli zranění, z nichž jedno je vážné.
Útoku se nevyhnula ani loď plující pod vlajkou Svatého Kryštofa a Nevisu, kde tři členové posádky utrpěli lehká zranění.
Námořní obchod je zatím pozastaven“.
***
4. Zasedání centrální banky Ruska
Dnes se tedy dozvíme, zda se nějak změnila politika banky ohledně úrokových sazeb a jak to vypadá s Nabiullinou. (P.S. – už to víme: - snížili ze 14,5 na 14,25% - což není nic revolučního a nic to neřeší – pozn.překl.)
Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina dočasně zmizela z veřejného života kvůli těžké respirační infekci, což vyvolalo spekulace o možných personálních změnách a změně měnové politiky.
Podle údajů Financial Times vynechala v červnu několik významných akcí, ale již se vrátila do práce a podle zdrojů i nadále drží kurz „boje proti inflaci“ a vystupuje proti umělému oslabování rublu, a to navzdory nespokojenosti části podnikatelské sféry.
Nyní lze téměř s jistotou říci, že všechny zvěsti o odvolání Nabiullinové jsou lež.
Centrální banka nadále udržuje vysokou základní sazbu, a to i přes silný rubl a inflaci blížící se cíli (5,6 % při cíli 4 %)
„Cítíme se jako brankáři bránící před inflací. Je asi mnoho zápasů, v nichž o výsledku rozhoduje právě spolehlivost brankářů, a někdo tu bránu bránit musí,“ — řekla Nabiullinová.
A to je samozřejmě všechno v pořádku, ale potlačovat inflaci za cenu „zpomalení/zmrazení“ ekonomiky a díry v rozpočtu (v době války!) – to je podle mého názoru silně přehnané…
„Celkově je to zklamání. Doslova včera a v předchozích dnech, mimo jiné i na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, jsem vyzýval k agresivnějšímu snižování sazby, aby se do konce roku dosáhlo jednociferné hodnoty základní sazby, tedy pod 10 %,“ — uvedl předseda Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů.
Podívejte, třeba USA nechaly inflaci vyletět na dvojnásobek cíle (4 % oproti 2 %) a nic – drží sazbu na 3,75 %. A Trump ještě řve na sociálních sítích a požaduje její snížení. *)
To znamená, že v USA je reálná sazba (sazba – inflace) = -0,25, zatímco u nás (14,25 – 5,6) = 8,65 %
Zkrátka, to je přehnané.
***
2. Zelenského ultimátum
Ukrofýrer ydává silnou výhrůžku vůči Lukašenkovi:
„Podél hranic Ukrajiny (s Běloruskem) je rozmístěna technika, která zaměřuje palbu na ukrajinské obyvatelstvo. Dávám týden na její stažení, jinak to uděláme my“
No to je ale něco. Co takhle si promluvit o letadlech NATO nad Černým mořem? Nebo o Starlinku?
„Běloruský ropný průmysl je jedním z hlavních dodavatelů paliva pro ruskou armádu. Jsem přesvědčen, že Lukašenko to může zastavit“, — dodal Zelensky.
A co takhle si promluvit o evropských zbrojních továrnách?
No dobře, uvidíme, co ten šílenec za týden udělá.
Pokud by skutečně zaútočil na Bělorusko, byla by to pořádná hloupost. Ale všichni přece chápeme, že Zelensky to neudělá, že?
Spíš si tím jen vylepšuje popularitu.
***
3. Americká rozvědka varuje Trumpa, že Netanjahu s největší pravděpodobností zmaří jednání s Íránem
Tady to stále vře.
Írán požaduje příměří v Libanonu, zatímco Izrael pokračuje v ofenzivě.
No a Trump šílí:
„My jsme neudělali ústupek ze zoufalství, ale Írán ano. Je s nimi KONEC! Počkáme, až uplyne 60 dní. Nedostanou ani kopějku, ani jediný cent“ …
Hned je vidět, že jednání probíhají úspěšně.
No dobře, podíváme se na tenhle „pís dýl“ dál.
***
4. A na závěr: Psychologové varují – život v stísněných studiích a jednopokojových bytech může zvyšovat úroveň stresu, vyvolávat konflikty a dokonce vést k rozvodům. 😔
Lidi! Teď budeme žít na ulici.
No dobře, dělám si legraci.
Abychom si „dobili baterky“, odborníci doporučují alespoň dvakrát týdně strávit 20 minut na čerstvém vzduchu bez elektroniky.
***
Tak to je pro dnešek vše! Přeji všem příjemný večer a nezapomeňte častěji dýchat čerstvý vzduch 😊.
***
*) Pozn.překl: - zde si dovolím s autorem polemizovat stran inflace v USA. Uvádí inflaci oficiálně vykazovanou, zatímco reálná inflace je silně vyšší, protože jen vývoj průmyslové inflace v USA napovídá cosi jiného: Průmyslový index (za všechno průmyslové zboží) - 3,5%poč.roku,,8%v březnu; 9,4% v dubnu; ale v květnu už 13,1% - to odpovídá v ročním vyjádření přes 1% měsíčně!
No, možná by „Khaki triko“ opravdu mohlo na Bělorusko zaútočit. Zvlášť když britský lord protektor, francouzský císař a říšský kancléř signalizují, že budou dál fedrovat zbraně, munici a prachy, jen když válka bude pokračovat. A strýček Donald už zase vybalil z naftalínu tu knihu pohádek o mnohonásobně vyšších ruských ztrátách. Z útoku na Bělorusko by ze začátku určitě byla spousta skvělých videí, jak něco hoří, nebo někde vlaje fangle Nové demokratické Ukrajiny. „Seriózní“ média by měla žně.. a to je přeci hlavní - informovat, že vítězíme! 🤯