CO BYLO DNES …? II.
- Pochybovač

- 17. 6.
- Minut čtení: 2
„Děd Banzay“ 17.06.2026

Vítejte u večerní části Dědkova deníčku!
1. Evropa zahájila jednání s Kremlem o Ukrajině, — Bloomberg
Podle informací tohoto média již hlavní poradce předsedy Evropské rady António Costa vedl dva rozhovory s vysokým ruským úředníkem, který je blízký prezidentu Putinovi.
EU pokračuje ve svých snahách zapojit se do jednání. To by samo o sobě nebylo na škodu, ale místo konstruktivního přístupu vyvíjejí tlak dalším „plánem vítězství“:
1. Okamžité zastavení bojových operací
2. Záruky bezpečnosti pro Ukrajinu
3. Zmrazení ruských aktiv (čti: reparace)
4. Ochrana evropských bezpečnostních zájmů
5. Přímý dialog za účasti USA a Evropy
Návrh je sice lepší než v minulých letech (tehdy EU požadovala úplné stažení ruských vojsk, NATO atd.), ale stále není dostatečně lákavý, aby na něj Kreml přistoupil.
***
2. „Krym se v nejbližší době promění v ostrov“. — ukrajinský ministr obrany Fedorov.
A já stále připomínám, že Kyjev považuje Krymčany za „Ukrajince“.
Na druhou stranu, své vlastní občany vůbec neberou vážně a strkají je do minibusů. Takže Krymčané ještě vyvázli lacino.
No a když vážně, Lavrov už na toto prohlášení odpověděl:
„Moc jsem nepochopil, jak to hodlá udělat, protože se odvolával na bezpilotní letouny.
No, proti každému bezpilotnímu letounu existuje protijed, právě na tom teď velmi aktivně pracujeme.
On [Fedorov] je ve funkci teprve krátce, musí se ještě zaučit.“
Ach, kéž bych měl jeho optimismus. Zatím se drony jeví jako ultimátní zbraň, ať už v rukou Ruska, nebo v rukou Kyjeva.
***
3. Ukrajinská armáda zaútočila v Brjanské oblasti na autobus s dětským fotbalovým týmem z Běloruska.

Při útoku zahynula jedna žena, zraněno bylo pět dětí a tři dospělí.
Minsk samozřejmě požadoval od Kyjeva oficiální vysvětlení, ale co vlastně chtějí slyšet?
„Útočíme na všechna civilní vozidla, protože jsme zrůdy“?
***
4. Trump: „Toto je memorandum o vzájemném porozumění. Pokud jednání nebudou úspěšná do 60 dnů, nic se neděje, vrátíme se k bombardování“.
Jak vidíte, Donnie má všechno pod kontrolou. Zvláště mě překvapuje jeho odpověď ohledně 300 miliard „investic“:
„No, oni potřebují investice, protože jsme jim způsobili škodu ve výši jednoho a půl bilionu, možná i dvou bilionů dolarů.
Takže někdo jim bude muset pomoct — ehm, není žádná záruka, že jim někdo pomůže, a možná jim jejich sousedé trochu pomohou, to nevím, ale jde o opravdu obrovské peníze. Tolik peněz nemá skoro nikdo – taková škoda byla způsobena“.
Velmi podivná situace.
No, uvidíme, Donald slibuje, že dohodu podepíše už zítra. Nejpozději pozítří.
***
5. „Musí si promluvit, ale nevědí, jak na to“, – Trump o Zelenském a Putinovi
„Obě strany ztrácejí mnoho vojáků, Rusko ztrácí více, protože jsou útočící stranou, a když jste v [potyčce] útočící stranou, ztrácíte více, je to docela jednoduché.
Myslím, že obě strany chtějí něco udělat, jen prostě nevědí, jak na to“.
Je hned vidět, že to Zelensky a spol. Trumpovi pořádně nandali.
Donald však zatím žádné kroky nepodniká a omezuje se na obvyklou slovní kaši.
Od slibů sankcí a raket až po „kdyby Rusko zůstalo v ‚osmičce‘, možná by k válce na Ukrajině nedošlo“.
Zkrátka, obvyklý trumpovský „šum“ v pozadí.
***
A to je pro dnes vše – přeji příjemný večer!
Komentáře