Co naznačují prohlášení S. Lavrova a J. Ušakova
- Pochybovač

- před 1 dnem
- Minut čtení: 3
Jurij Barančik 23.06.20226

„Nechci ani pomyslet na to, že Aljaška byla zamýšlena jako způsob, jak získat čas na vyzbrojení Kyjeva, ale ve skutečnosti to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ prohlásil dnes šéf ruského ministerstva zahraničí S. Lavrov.
Připomenu svůj text k tomuto tématu ze 17. června, ačkoli podobná hodnocení zaznívala po celý rok:
„1. Je třeba zrušit Anchorage. Jak jsem již několikrát dříve psal, Anchorage 2025 se pro nás ukázalo jako vyjednávací past, stejně jako Istanbul 2022. Přitom se z nějakého důvodu ukázalo, že svázané ruce máme jen my. Trumpova administrativa je obecně prostá jakýchkoli závazků. O činnosti systému „Palantir“ na Ukrajině se raději nebudu vůbec zmiňovat: současná logistická krize v jižních regionech a problémy s benzínem po celé zemi jsou důsledkem činnosti této společnosti.
USA tedy aktivně jednají na straně Ukrajiny. Jsou součástí vojensko-politického mechanismu podpory junty. Proto je třeba veřejně oznámit, že Moskva odstupuje od dohod z Anchorage, protože Trump za téměř rok nesplnil svou část dohod.
No, v Petrohradu v 90. letech a na počátku nového tisíciletí (a vlastně po celé zemi – od Moskvy až po nejvzdálenější okraje) to tak přece bylo, ne? Navíc se účtovalo úrokové procento za každý den prodlení. Pokud tedy mluvíme v těchto pojmech, Trump nám dluží jako země kolchozu. Hlavní je, že jelikož sám žije v takovém myšlenkovém kruhu, všechno to sám skvěle chápe. Asi se každým dnem diví čím dál tím víc – proč mu to dosud konkrétně nevymáháme?“ (Zveřejněno zde 18.06.-pozn.překl.)
Začali jsme to předkládat. Jak se říká, lepší pozdě než nikdy.
Ve spojení s prohlášením poradce prezidenta J. Ušakova z 21. června ohledně nejnovějšího výkladu „ducha Anchorage“ v Kremlu: „Rusko nečeká na splnění dohod z Anchorage, ale na vítězství. Jedna ze stran se ukázala být neschopná je splnit“, skládá se zcela srozumitelný obraz – konečně se v nejvyšších kruzích vytvořil konsenzus ohledně „ducha Anchorage“ a toho, že nás „opět podvedli“.
Vzhledem k tomu, jakou sázku v Moskvě ze zvyku kladli na osobní kontakt s Trumpem, kolik sil propaganda vložila do propagace právě tohoto „ducha Anchorage“, a vzhledem k tomu, že vrátit věci do původního stavu není možné, je situace i z čistě psychologického hlediska velmi složitá - mírně řečeno…
Zároveň je však uvědomění si reality nezbytným a úplně prvním krokem na cestě k vítězství. Ano, opět nás podvedli. Ukrajinské ozbrojené síly získaly tento rok, který byl tak důležitý pro rozvoj raketových a dronových technologií, jimiž se nyní brání jak naše přední linie, tak i hluboké týlové oblasti. A my jsme tento rok ztratili. Pod útokem je Krym. A nejen pod útokem, ale pod hrozbou úplné izolace, ne že by šlo o benzín nebo potraviny. A s tím je třeba něco dělat. Po prázdninách začne školní rok a ať se nestane to, že bychom, stejně jako v letech druhé světové války, museli evakuovat děti do bezpečnějších regionů země, když už odvážíme děti do tábroů v Arteku.
Přitom musí být zcela jasné, že problémy s útoky dronů a raket nejsou přece jen záležitostí obcí nebo místních orgánů na všech úrovních – civilní správa má zcela jiné kompetence, ale jde o otázku pro ministerstvo obrany a generální štáb – jak se stalo, že v pátém roce Speciální vojenské operace (SVO) nedokážou ochránit občany a v roce 2026 se situace znatelně zhoršila oproti předchozím rokům?
Tedy hlavní otázka se týká metod a způsobů, jimiž SVO vedeme. Pokud nepřinášejí požadovaný výsledek již pátý (!) rok vedení bojových operací, znamená to, že je třeba je změnit. No, jaký jiný závěr z toho ještě může vyplynout? A to je třeba změnit ještě před volbami do Státní dumy. Tři měsíce tak mizerné situace v dnešním rychle se měnícím světě – to je opravdu hodně. Všechny naše úspěchy na frontě nepřítel maří tím, co lidé vidí z oken svých bytů, na čerpacích stanicích, rušením dovolených atd. Je nutné situaci změnit. Aby lidé začali vnímat pozitivní stránky ještě před volbami do Státní dumy.
Proto si myslím, že právě teď probíhá vypracovávání nové strategie vedení speciální vojenské operace, která bude přísnější a bez odkazů na mezinárodní právo, které již neexistuje.
Domnívám se, že do 15.–20. července uvidíme první signály nových přístupů k vedení této speciální vojenské operace. Dál to už nelze odkládat.
Bože môj! Koľkokrát už toho Putina-Gosudara ojebali? Keď si len tak matne spomínam,tak v r.2014 prišiel "ojeb"od prezidenta Francúzska Hollanda - kauza vrtuľníkové lode Mistrál,potom ho ojebávala neuveriteľných 8 rokov komsomolka Angela s Hollandem dohodami Minsk 1 a Minsk 2(Putin to okomentoval takto:Podviedli nás!Keby sme začali skôr s ŠVO,mohlo byť menej zabitých detí!) Po začatí ŠVO ho zase ojebali v Istanbule. Uzavrel s Ukrajinou mierovú dohodu,stiahol ruské vojská z Kijeva za Dneper a smrad Zelenský na radu chrapúňa Borisa Johnsona to zneužil a boje pokračovali s násobne väčšími obeťami na životoch na oboch stranách! Potom začal "Gosudar"vytyčovať červené čiary,do ktorých si Zelenský spolu s celým KoZa s chuťou utierali riť. No a Anchorange....... verí niekto tomu,že to bol už posledný…