Lavrov označil otázku, která vyvstala po rozhovoru Scholze a Putina
Tatiana Plotnikova 16.11.2024
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek 15. listopadu okomentoval rozhovor mezi německým kancléřem Olafem Scholzem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem, který se uskutečnil poprvé od roku 2022 z iniciativy Berlína.
Jak Lavrov poznamenal, úřad německého kancléře po tomto rozhovoru uvedl, že „odsuzuje ruskou agresi“, „Německo bude s Ukrajinou tak dlouho, jak bude třeba“. Nicméně „to stejně veřejně říkají Němci a další představitelé EU a NATO“.
V komentáři pro RBC diplomat uvedl, že když zazní formulace „budeme s Ukrajinou tak dlouho, jak to bude nutné“, vyvstává otázka: „Komu to prospěje?“. Ruský politik zdůraznil, že „rozhodně ne ukrajinskému lidu – to ani náhodou“.
Již dříve se k reakci polských úřadů na rozhovor Scholze s Putinem výmluvně vyjádřila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Úřednice poznamenala, že Varšava projevila „pekelný cynismus“.
Lavrov mezitím vyjádřil skepsi ohledně očekávání změny politiky Spojených států vůči Ukrajině v důsledku zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sdělil, co lze od nového amerického vůdce vlastně očekávat.
K telefonátu se vyjádřila i tisková služba Kremlu, která konstatovala, že:
Dotkli jsme se také situace v rusko-německých vztazích. Vladimir Putin konstatoval jejich bezprecedentní zhoršení ve všech směrech v důsledku nepřátelského kurzu německých orgánů,“ uvádí se v prohlášení.
Putin během rozhovoru se Scholzem navíc poznamenal, že konflikt na Ukrajině je přímým důsledkem dlouhodobé agresivní politiky NATO. Vedení aliance záměrně vytvořilo na ukrajinském území protiruské předmostí, ignoruje zájmy Moskvy v oblasti bezpečnosti a porušuje práva ruskojazyčného obyvatelstva.
Někdo nedávno řekl, že Němci nedělají malé chyby a vždy na to doplatí. Něco na tom bude. Bohužel to odneseme i my.