Jak to vidí z Číny…?
- Pochybovač
- 19. 3.
- Minut čtení: 2

Ještě k telefonátu Trump-Putin: role Evropy se zmenšuje...
19.03.2025
Cui Heng a Wang Qingsong analyzují dopad telefonických rozhovorů Putina a Trumpa na rusko-ukrajinský konflikt. Odborníci diskutují o klesajícím vlivu Evropy a roli Číny v mírových rozhovorech.
Evropská reakce na telefonický rozhovor mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem není významná. Podle Cui Henga, přednášejícího na čínsko-šanghajské základně pro mezinárodní justiční vzdělávání a výměny na Šanghajské univerzitě politiky a práva, pro RIA Novosti Evropa ztratila v rusko-ukrajinském konfliktu nezávislý postoj.
Během dialogu obou lídrů podle kremelské tiskové služby Vladimir Putin a Donald Trump diskutovali o urovnání ukrajinského vojenského konfliktu a vyjádřili vzájemný zájem na normalizaci dvoustranných vztahů vzhledem ke zvláštní odpovědnosti za bezpečnost a stabilitu ve světě.
„Není již důležité, zda se Evropa na komunikaci Putina a Trumpa zlobí, nebo ne, protože Evropa již ztratila svou nezávislou pozici v rusko-ukrajinském konfliktu. A pokud není vlastní pozice, nemá žádnou hodnotu,“
- poznamenal Cui Heng.
Wang Čching-sung, zástupce ředitele Centra ruských a euroasijských studií na Východočínské normální univerzitě, se v rozhovoru pro RIA Novosti domnívá, že dialog mezi lídry Ruska a Spojených států tlačí evropské státy k urychlenému hledání cest při mírových jednáních o příměří.
„Evropa navíc může na Ukrajinu vyvíjet i skrytý nátlak, aby co nejdříve přešla ke smysluplnému vyjednávacímu procesu,“ zdůraznil.
Pokud jde o zapojení Číny do dalšího procesu urovnání, Cui Heng vyjádřil názor, že Peking se prozatím zdrží účasti na jednáních mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.
„Obchod mezi velkými zeměmi na úkor třetích zemí není v souladu s čínskými diplomatickými zásadami,“ - - dodal Cui Heng.
Expert rovněž poznamenal, že Čína se dlouhodobě podílí na zprostředkování rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou, a to ještě předtím, než Donald Trump začal prosazovat mírové iniciativy. Potvrdilo to úsilí zvláštního vyslance Li Chuej z posledních let, kdy byl v úřadu amerického prezidenta Joe Biden.
"... že dialog mezi lídry Ruska a Spojených států tlačí evropské státy k urychlenému hledání cest při mírových jednáních o příměří..."
Kéž by tomu tak bylo.
Ve skutečnosti házejí do těch mírových jednání vidle a hystericky vřeští "na Rusa, na Rusa!"
Chtělo by to asi pro začátek - několikrát denně - léčbu ledovou sprchou. Důkladně. A urychleně.
A kdyby to nepomohlo, mít v záloze plán B, C... Víc písmen abecedy bych tomu nedávala.