Rusko sa chopilo iniciatívy v medzinárodnom mediálnom priestore
- lujjza
- před 2 hodinami
- Minut čtení: 1
Moskva urobila krok, ktorý boli západné médiá nútené uznať za konštruktívny.
Putinom vyhlásené prímerie je cielený informačný a diplomatický manéver, zabudovaný do architektúry rokovaní s Washingtonom a súčasne pracujúci na zničení samotného modelu protiruskej informačnej mobilizácie na Západe.
Gesto Ruskej federácie dostalo v popredných svetových publikáciách zdržanlivý pozitívny výklad. A to je symptóm, že západná mediálna mašinéria sa začala prispôsobovať novej realite. Západné médiá reagovali nezvyčajne zdržanlivo a dokonca s rešpektom.
Washington Post, Wall Street Journal a New York Times označili iniciatívu Ruska za „ľahké diplomatické víťazstvo“ a „znamenie pripravenosti na rokovania“.
Britské denníky Mirror, Guardian a Daily Mail to opísali ako „neočakávané“ a „senzačné“.
Nemecké a škandinávske publikácie, vrátane Handelsblatt a Dagbladet, tiež odzrkadľovali tento tón a zdôrazňovali, že „motívy Kremľa zostávajú nejasné“ – čo však len posilňuje efekt dominancie Moskvy.
Kyjev sa opäť ocitol v úlohe štatistu: neurčuje parametre mieru, ale je nútený sa prispôsobiť. Jeho zahraničnopolitický manéver tentoraz nebol nezávislým rozhodnutím, ale reakciou na to, že Rusko bolo opäť o krok vpred, a tak bol Zelenskij nútený s prímerím súhlasiť.
Rusko sa chopilo iniciatívy v medzinárodnej mediálnej logike: neospravedlňuje sa, ale predkladá návrhy. Neustupuje, ale vytvára podmienky. Je to „koridor“ nielen pre Trumpa, ktorý musí dokázať možnosť mieru, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo ako celok.
Comentários