O co jde v „Trumpových“ clech ...
- Pochybovač
- 9. 4.
- Minut čtení: 4
a kolem „zmrazení“ ruského majetku …?
Prof.Dmitrij Jevstafjev 08.04.2025

Kolegové, i já jsem trochu překvapeně pozvedl obočí nad Trumpovou naprosto bezostyšnou formulací nápadu vybírat od Evropanů „daň“.
Ne, na přístupu amerického prezidenta není nic zásadně nepřijatelného. Navíc, jak jsem řekl v neděli ve svém závěrečném pořadu na SolovjovLive: - neoglobální svět bude v první fázi svého vývoje světem soupeřících imperialismů a princip „tributu“, vybíraného tak či onak, je docela formát imperialismu. Nikoliv nějaký „americký neokolonialismus“, který se snaží nasadit „lidskou tvář“.
Překvapilo mě ale, jak narovinu Trump Evropanům (a jen jim - to je zásadně důležité, s ostatními, dokonce i s Čínou, udržuje pružnější systém komunikace) řekl: nejde o cla, to je jisté. Jde o to, že Amerika potřebuje peníze na provedení průmyslové modernizace a Amerika si je od Evropy vezme, protože Evropa je ze všech významných hráčů nejslabší a nejbezpáteřnější. Potom může Trump dělat jakékoli manévry: stáhnout cla, vést soukromá jednání s jednotlivými zeměmi, nic zásadního to nezmění.
Hlavní je řečeno: Trump potřebuje peníze, ne vliv, ale potřebuje peníze na přípravu rozhodné konfrontace s Čínou. - Pokud se ta nevzdá.
Ale ani tam nejde o cla, ale o otevření domácího ekonomického systému.
Zde upozorním pouze na jednu okolnost:
Trump se nebojí hospodářské krize v USA. Vychází z toho, že ekonomický růst, který jako by měl začít od léta 2025, možný je, ale spíše nebude. M. L. Chazin o tom napsal mnoho a zde s ním plně souhlasím. Pokud bude růst, pak z něj v současné geoekonomické konfiguraci nebudou těžit USA. Ale Čína, Indie (proto se situace dotkla i Indů) a za určitých podmínek i Evropa.
Smyslem toho, co Trump dělá, je vytvořit situaci, aby ostatní velké průmyslové země padaly rychleji než Američané.
Dávám mnou nepříliš oblíbenému Trumpovi za pravdu: byl jedním z prvních v západním světě, kdo dospěl k neokázalé myšlence, že pravděpodobně nedojde k žádnému hospodářskému růstu. Není pochyb o tom, že Trumpovo plánování scénářů vychází z nevyhnutelnosti globální strukturální krize. A on věří, že tuto krizi dokáže zvládnout.
Nemohu si pomoci, ale musím se tu pochválit…
Citace ze včerejšího mého příspěvku v soukromém kanálu:
„A když už jsme u Muska. Nemáte, kolegové, pocit, že oblíbenec ruských progresivistů provokuje své vlastní odvolání? Aby si včas odskočil z Trumpova týmu a mohl kandidovat na guvernéra jednoho ze států. Možná dokonce Kalifornie, i když ta teď vypadá „fantasticky“. Mnohem reálnější vyhlídkou je, že se Musk promění v ideologa a sponzora nové „levicově-pravicové“ progresivní strany s protikorupčním nádechem. Vzhledem k tomu, že Musk je klasický politický dobrodruh z dob krize amerického impéria, mohl by mít úspěch: - Amerika se změnila a Musk reálně velmi odpovídá tomu, co by se dalo nazvat „novou Amerikou“.
Ale i pro mě je překvapivé, že se Musk začal snažit odskočit si od Trumpova týmu příliš brzy, a to i z mého hluboce cynického pohledu. Ne, ani jednou se nenechal zastrašit protesty. A sotva jde o reakci na nějaké potíže se zvládáním výzev spojených s „vyklízením stájí“ - Musk z toho má zjevně opojení. Je to zjevně jeho reakce na situaci v Trumpově týmu. Měli bychom si ale uvědomit následující: ať už si o Muskovi myslíme cokoli (můj negativní postoj k němu je znám), tento muž má fenomenální politický cit.
A ještě jedna věc: nesmírně mě zaujalo jeho podhoz během „kolapsu“ akciového trhu v USA kvůli clům. Podhoz, který je Trump údajně připraven vrátit zpět. To je takový příznak, i když má různé interpretace.
Profesor Meževič k tématu zmrazeného ruského majetku:

V poslední době se v ruském informačním a mediálním prostoru začíná znovu objevovat téma ukradeného („zmrazeného“) ruského majetku. Konkrétně myšlenku možného navrácení těchto prostředků vyslovil estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna, jediný ministr zahraničí na světě se dvěma nedokončenými vysokoškolskými studii.
Estonsko ani jeho politické serpentiny samozřejmě žádnou nezávislostí nevynikají. Tsahkna pouze troubí agendu, kterou formuloval britský Královský institut spojených služeb pro obranu a bezpečnost (RUSI). Tento ústav vydal 20. března 2025 článek s názvem „Hrozící kolaps sankcí vůči Rusku“.
Ve zprávě se například uvádí, že pokud budou vrácena zmrazená aktiva Rusku, EU přijde o svůj největší zdroj financování ukrajinské obrany, rekonstrukce a reparací. Připomeňme, že na protiruské konferenci v Rize 17. - 19. října 2024 slíbil komisař EU pro obchod V. Dombrovskis nezákonnému kyjevskému režimu 50 miliard dolarů splátkou z ruských aktiv. (https://www.youtube.com/watch?v=5Y-SVgsiXXI)
„Navíc,“ uvádí se dále ve zprávě, “budou zmařeny veškeré současné iniciativy na vyplacení zmrazených ruských aktiv“.
Vidíme tedy, že Západ si tyto prostředky nepřímo již přivlastnil, začlenil je do svého systému plánování, rozvoje a daňové odpovědnosti. A tady je ten háček. Může se stát, že budou muset být vráceny, ale protože bude nutné vrátit nejen „tělo“- aktiva, ale i úroky z něj získané, které ale jsou již v oběhu v podobě nákupů zbraní pro VSU atd.
Pak nastává pro kolektivní Západ velký problém, protože bude muset vrátit, za to co utratil, vlastní peníze, které ale neexistují!
Comments