top of page
Obrázek autoraPochybovač

Prozření deníku Berliner Zeitung:

Jak ministerstvo zahraničí USA manipuluje západním tiskem…

EurAsia Daily 04.12.2024.


Je investigativní žurnalistika manipulována? Činnost Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu - OCCRP - je financována z Washingtonu. Píše o tom sloupkař listu Berliner Zeitung Simon Zeise s odkazem na vyšetřování francouzského listu Mediapart.

 

Podle něj je „nezávislá“ americká síť investigativní žurnalistiky OCCRP ve velkém měřítku financována vládou USA. S OCCRP spolupracují i německá média, včetně Der Spiegel, Süddeutsche Zeitung a NDR. Podle Mediapartu jsou tato odhalení výsledkem několikaměsíčního vyšetřování, které vedlo konsorcium nezávislých evropských zpravodajských médií, včetně italského Il Fatto Quotidiano a řeckého Reporters United, a také amerického média Drop Site News. Pozoruhodné je, že mediální společnost Norddeutscher Rundfunk (NDR) údajně pomohla iniciovat vyšetřování, ale poté od jeho zveřejnění na nátlak OCCRP upustila.

 

Náhlý zvrat: vyvíjely USA nátlak na NDR?

V pondělí francouzské internetové noviny zveřejnily podstatu věci: OCCRP, která je zodpovědná zejména za zveřejnění Panama Papers a archivu Pandora (zveřejnění různých úniků informací), je z velké části financována americkým ministerstvem zahraničí. V letech 2014 až 2023 poskytla (americká) federální vláda 52 % prostředků, které byly OCCRP skutečně přiděleny. Od svého založení v roce 2008 dostala tato údajně nezávislá a nezisková zpravodajská redakce nejméně 47 milionů dolarů. Vyplývá to ze seznamu výročních auditních zpráv OCCRP, které byly porovnány s dokumenty státního rozpočtu USA, v nichž jsou uvedeny výdaje.

 

Před zveřejněním článku obvinil zakladatel OCCRP Drew Sullivan novináře z použití metod, které označil za „zlomyslné a neprofesionální“. Sullivan označil reportéra NDR Johna Goetze za „možného ruského agenta“. Poté, co se NDR dozvěděla o rozsahu financování svého vyšetřování americkou vládou, rozhodla se pozastavit další spolupráci s OCCRP, uvádí se ve vyšetřování. Vyvíjel OCCRP nátlak na NDR?

 

Na žádost deníku Berliner Zeitung

NDR na dotaz deníku Berliner Zeitung (jak naivní Simon Zeise. - pozn. EADaily ) vysvětlila:

 

NDR odmítá obvinění, že redakce podlehla nátlaku. Toto obvinění nemá žádné opodstatnění a v žádném případě neodpovídá skutečnosti“.

Autoři NDR začali vyšetřovat OCCRP a dlouhodobě v tom pokračovali.

 

Několik redakčních týmů NDR Publications se nezávisle a vědomě rozhodlo v tomto vyšetřování nepokračovat a nezveřejňovat ho.“ – dodala vysílací společnost.

Podle redakčních týmů a odpovědného právního oddělení NDR stav vyšetřovacího materiálu nesplňoval požadavky na zveřejnění.

 

V té době nebyly k dispozici žádné texty ani videozáznamy připravené ke zveřejnění.“

Útvary NDR, které pracují na vyšetřování OCCRP, spolupráci s touto organizací na čas pozastavily. Po kritickém šetření autorů NDR k OCCRP se vysílání již na žádných projektech OCCRP nepodílí.

 

Dostupné výsledky vyšetřování byly předány dalším zahraničním redakcím. Možnost pokračovat ve vyšetřování byla dána i dalším médiím.“

Na otázku ohledně obvinění šéfa OCCRP Sullivana, že zaměstnanec NDR John Goetz je ruským agentem, NDR odpověděla záporně. Americký investigativní novinář Lowell Bergmann (kterého hrál Al Pacino ve filmu Michaela Manna The Insider z roku 1999) sdělil agentuře Mediapart, že v roce 2015 odstoupil z představenstva OCCRP, částečně kvůli obavám o financování:

 

V té době jsem se také dozvěděl o zapojení americké vlády. Jelikož se zjevně jednalo o obtížnou záležitost, vyjádřil jsem své obavy Drew Sullivanovi a dalším kolegům a s lítostí jsem z představenstva odstoupil.“  - prohlásil Bergmann a dodal: „V této chvíli jsem se rozhodl, že budu pokračovat v práci“.

 

Ačkoli novinářské sdružení OCCRP již dříve uvedlo, že „mimo jiné využívá veřejné prostředky“, v takovém rozsahu je dosud nevyužívalo. Novinářské zásady mohly být porušeny, když se OCCRP zavázala, že výměnou za finanční prostředky ministerstva zahraničí nebude vyšetřovat Spojené státy.

 

„Naše politika je taková, že neděláme zprávy o zemi za její peníze,“ řekl šéf OCCRP Drew Sullivan, jak uvedl Mediapart. – „Nemyslím si, že by to americká vláda dovolila“ – dodal.

 

USA trvají na ustanovení quid pro quo (něco za něco)

Financování ze strany USA vedlo k tomu, že se činnost OCCRP shoduje se zájmy americké zahraniční politiky:

 

Nejenže se americká vláda do značné míry vyčlenila ze zpráv OCCRP, ale také řídí práci této nevládní organizace tím, že přiděluje finanční prostředky, které musí OCCRP použít na vypracování vyšetřování pro jednotlivé země,“ - uvádí Mediapart. – „Mezi ně patří Rusko a Venezuela, kde vládne autokracie (to je obzvláště nápadné na pozadí gerontokracie v USA - EADaily), kterou Washington považuje za svého nepřítele.“

 

V e-mailu zaslaném novinářům OCCRP v roce 2023 Sullivan připustil, že je „do značné míry pravda“, že investigativní síť „v prvních letech nepokrývala události v USA [...]“, protože celý její rozpočet hradil Washington a nadace Open Society Foundations, kterou založil miliardář a filantrop George Soros.

 

Nemohli jsme použít americké vládní nebo Sorosovy fondy k tomu, abychom vytvářeli vyšetřování o USA.“  - říká Sullivan v rozhovoru pro Mediapart.

Financování ze strany americké vlády není pro OCCRP překážkou. Podle Mediapartu neměl Washington na přípravu materiálů žádný vliv.

 

V rámci všech grantů OCCRP potvrzuje, že poskytovatelé finančních prostředků nemají právo zasahovat do redakční politiky,“ -  zdůraznila rada OCCRP ve své písemné odpovědi.

Rada OCCRP však odmítla poskytnout Mediapartu kopie takových dohod. Podle ní Shannon Maguireová, mluvčí USAID, která podléhá americkému ministerstvu zahraničí, vysvětlila, že USA nezasahují do redakčních rozhodnutí OCCRP.

 

Jsou stoprocentně nezávislí.“

 - Maguireová poznamenala v rozhovoru pro Mediapart: - „Nemáme žádný vliv na obsah materiálů, na kterých pracují.“

Šéf OCCRP Drew Sullivan vyšetřovatelům řekl, že: - americká vláda „se chová profesionálně a nesnaží se ovlivňovat média, na rozdíl od špatných hráčů, jako je Rusko“ (zde se rozesmál i Simon Zeise - EADaily).

 

Zprávy jako zbraň amerického ministerstva zahraničí?

Zmínka o Rusku není náhodná. OCCRP opakovaně přijímá granty od americké vlády, které má vynakládat na vyšetřování v zemích, které Washington považuje za „prioritní téma“. V letech 2015 až 2019 poskytlo ministerstvo zahraničí OCCRP 2,2 milionu dolarů na misi nazvanou „vyvažování ruské mediální sféry“.

 

Mediapart také poznamenává, že v letech 2021-2022 OCCRP řídila mezinárodní vyšetřování médií s názvem Russian Asset Tracker. V rámci projektu byla vytvořena největší nevládní databáze majetku, který patřil ruským oligarchům a celebritám. „Americká vláda využila výsledky vyšetřování OCCRP v rámci projektu nazvaného Globální protikorupční konsorcium (GACC),“ píše Mediapart.

 

GACC se objevilo v roce 2016 na základě výběrového řízení ministerstva zahraničí USA. GACC je spolufinancováno třemi vládami a soukromými investory. Největším sponzorem je vláda USA. Dosud převedla na OCCRP celkem 10,8 milionu dolarů.

 

GACC čelí dvěma výzvám. Jednou z nich je zahájení stíhání korupce a ukládání sankcí na základě vyšetřování zveřejněných OCCRP a zapojení občanské společnosti do těchto otázek. Druhým je přesvědčit státy, aby zpřísnily zákony proti korupci a praní špinavých peněz. (Kuriózní – s ohledem na aktuální míru korupce ve vysokých patrech samých USA – pozn.překl.)

 

V květnu 2024 vypracovala skupina novinářů OCCRP zprávu o obcházení sankcí proti Rusku.

 

Zpráva byla vypracována ve spolupráci s britským think tankem Royal United Services Institute (RUSI) a byla financována britským ministerstvem zahraničí“  - Informovala o tom agentura Mediapart.

 

Jedním z viceprezidentů RUSI je americký generál David Petraeus, bývalý ředitel CIA. Podle Mediapartu skutečnost, že novinářská organizace provádí takové aktivity z iniciativy a za finanční podpory USA, vyvolává vážné etické otázky. A to i v případě, že se jedná o „spravedlivý důvod“. Šéf OCCRP Sullivan to ovšem vidí jinak:

 

Ačkoli někteří zpočátku považovali tento přístup za kontroverzní, od té doby jej podpořila i další média. Domníváme se, že GACC se etabloval jako velmi úspěšný projekt.“

 

A toto vyjádření zřejmě nepotřebuje další komentář …

 

102 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Cizí peří vítr sfoukne

Aspoň káva Skoro každý den nás teď z božího dopuštění premiér krmí svými bludy o tom, co vláda pod jeho vedením dokázala. A každý den se...

Naše hodnoty a lidská práva

Podkast  na Seznamu se zabýval otázkou, zda pád komunistického režimu způsobila Gorbačovova pěrestrojka. Historik Jan Rychlík se uchýlil...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page