top of page
Vyhledat

Růst napětí v Kašmíru

Západní služby chystají Rusku a Číně další ohnisko.

Nikolaj Vavilov   25.04.2025

 

USA zatím nevyhrávají a Británie se snaží o iniciativu:

Peking slaví prozatímní vítězství nad USA, Global Times: USA přecenily své síly ve snaze odříznout ČLR od světového obchodu

 

"Přestože USA využívají své výhody největšího spotřebitelského trhu a hodlají donutit a zmanipulovat desítky vyjednavačů hrozbami i pobídkami, tito vyjednavači jasně vidí, že USA opakovaně porušily své sliby a nedodržely svá slova. Jasně také vidí, jak se Čína tvrdě staví proti hegemonii a brání spravedlnost“.

 

Tentokrát se USA chytily návnady v podobě "celních ústupků" a požadují, aby jejich obchodní partneři omezili obchod s Čínou.

 

Tím přecenily své vlastní schopnosti, podcenily Čínu a špatně vyhodnotily situaci."

 

Jak zdůrazňuje úvodník, Washington tím, že nutí vyjednavače, aby si vybrali stranu, a otevřeně se snaží omezit Čínu, porušuje globální hospodářský a obchodní řád.

 

"Reakcí Číny je nejen hájit své národní zájmy a důstojnost, ale také se postavit za mezinárodní hospodářský a obchodní řád a mezinárodní čestnost a spravedlnost.

 

Zároveň je postoj Číny jasný: mezinárodní obchod by se nikdy neměl vrátit k ‚zákonu džungle‘, kde se silní přiživují na slabých."

 

"Čína je přitom stabilizační kotvou světové ekonomiky, globální výroby a dodavatelských řetězců, takže oddělit se od Číny se rovná dobrovolnému opuštění tohoto otevřeného trhu plného příležitostí, což povede pouze k jejich postupné marginalizaci na vlně globálního hospodářského rozvoje.

 

Proto je snaha USA přerušit hospodářské a obchodní vazby Číny se zbytkem světa nečím jako jíst polévku vidličkou -

a nevyhnutelně skončí neúspěchem."

 

Si Ťin-pching prý zavolal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby s ním projednal obchodní cla uvalená Bílým domem. Americký vůdce to uvedl v rozhovoru pro časopis Time.

 

"Uskutečnil telefonát. Nemyslím si, že je to z jeho strany známka slabosti," poznamenal Trump. Dodal, že diskutovali o "uzavření [obchodní] dohody".

 

Soudě podle toho, že Čína nic nezveřejňuje - rozhovory skončily nulou. A Trumpovo zveřejnění rozhovoru naznačuje, že se Američané dostali do slepé uličky.

 

Patová situace

Trumpova administrativa se ocitla v patové situaci: na jedné straně není možné pokračovat ve financování Ukrajiny z vnitropolitických důvodů, což povede nejpozději za pár let k její strategické porážce, a na druhé straně je předání Ukrajiny Rusku hlavním trumfem Trumpova týmu pro Rusko, které by ustoupilo od úzké spolupráce s Čínou a Íránem. A velikost tohoto trumfu se nám zmenšuje před očima, protože Ukrajina prohrává a EU odmítla vyslat vojáky. (Koalice ochotných čítá pouhých 6 zemí: - Británie, Francie, 3 Pobalti a …Česko – pozn.překl.)

 

Trump má tedy na výběr, zda za rok prohraje ve velkém, nebo se Ukrajiny vzdá hned a něco získá. Demokraté, jak jsem již dříve napsal, zvedli hlavu a začínají se připravovat na volby do Kongresu v roce 2026 - tam republikáni prohrají s velkou razancí a prezidenta pak vynesou z Kapitolu.

 

Začít financovat Ukrajinu pak bude znamenat porážku i pro republikány - a nepomůže jim to vyhrát kongresové volby.

 

Jediné, co umožní, aby se na Ukrajinu zapomnělo, je nový velký konflikt: to je logika Trumpova týmu, který generuje hlavní zprávy a také podporuje Indii. To znamená, že Ukrajina skončí prostě bez ničeho, visící ve vzduchu, zatímco ve světě vypukne nový střet.

 

Předpokládá se, že místem příštího ozbrojeného střetu bude Blízký Východ - Irán-Izrael. Součástí přípravy tohoto nebezpečného střetnutí je nepochybně i vyhrocení situace mezi Indií a Pákistánem, potažmo s Čínou.

Po dalším ze série teroristických akcí v oblasti Džamů a Kašmír, v němž zahynulo kolem 30 lidí a z něhož Indie obviňuje Pákistánskou tajnou službu, Indie uzavřelas Pákistánu „kohout“ v podobě všech čtyř propustí na řece Indus, což by mohlo podstatnou část Pákistánu nechat bez vody.

 

Konflikt v tomto regionu by byl velmi citelný pro Čínu, pro níž je Kašmír jednou z mála blízkých přístupů do blízko a středněvýchodní oblasti, ale i pro Rusko – m.j. s ohledem na jeho úzké vazby a bezpečnostní smlouvu s Iránem.

 

Odhodlání Číny bojovat s USA částečně závisí i na tom, že mezi Moskvou a Washingtonem chybí konečné dohody.


De facto to vypadá tak, že Moskva a Peking účinně útočí na Washington z obou stran.

 

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Z Webů 28.04.2025

Čína dala Trumpovi šach – počas americko-filipínskych vojenských cvičení obsadila strategický ostrov Jevstafjev: O různých věcech různými...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page