Ultimátum Washingtonu Moskvě?
- Pochybovač
- 8. 4.
- Minut čtení: 6

Zakázali Američané Rusku útočit?
Tsargrad.tv Ilja Golovňěv 08.04.2025
Washington vyslovil Moskvě přímé ultimátum a obvinil ji z protahování vyjednávacího procesu. A to není abstraktní komentář, ale přímé ultimátum. Američané nám pohrozili sankcemi, pokud nesedneme k jednacímu stolu. Spojené státy navíc vyslovily zvláštní požadavek, aby Rusko neprovádělo útočné operace. A to na pozadí skutečnosti, že ukrajinská armáda má vážné problémy. Přijme Putin ultimátum Washingtonu?
Tak americký ministr zahraničí Marco Rubio řekl, že případná ofenziva ruských ozbrojených sil by znamenala, že Moskva nechce mír:
„Pokud se zítra probudíme a uvidíme, že Rusové zahájili nějakou útočnou operaci, pak bude jasné, zda chtějí mír, nebo ne. Pokud ne, musíme to vědět předem, abychom mohli upravit naši politiku“.
To znamená, že máme výslovně zakázáno útočit.
O něco později se na téma naší rozhodné akce rozhodl promluvit i jeho „velký šéf“ Donald Trump:
„V tuto chvíli jednáme s Ruskem. Chtěli bychom, aby přestalo. Bombardování se mi nelíbí. Bombardování pokračuje a pokračuje a pokračuje. Každý týden jsou zabíjeny tisíce mladých lidí“, - řekl a znovu zopakoval, že „tato hrozná událost by nikdy nezačala“, kdyby byl prezidentem on“. (Trump v roce 2022)
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na to poznamenal, že:
…“prezident Vladimir Putin „podporuje myšlenku, že příměří je nezbytné, ale předtím je třeba zodpovědět řadu otázek“.
Tyto otázky visí ve vzduchu, zatím na ně nikdo nedal odpověď. Souvisí to s nekontrolovatelností kyjevského režimu a neschopností kyjevského režimu kontrolovat akce řady extremistických a nacionalistických jednotek, které Kyjev prostě neposlouchají. S tím souvisí i plány na další militarizaci Kyjeva atd.
A co je nejdůležitější, to vše se děje v podmínkách, kdy Kyjev ignoruje vyhlášené moratorium na vzájemné údery na energetická zařízení. Takové útoky provádí denně. Navíc jsou to právě ukrajinské ozbrojené síly, které se snaží proniknout do Belgorodské oblasti. Proč o tom Bílý dům nemluví?
„Vidíme politiku dvojího metru. Toto vidím ji zde, a nevidím to tady. V první řadě bychom měli myslet na naše národní zájmy, a pak teprve na to, kdo o čem bude přemýšlet“, - upozornil German Vladimirov, zakladatel Leningradské dobrovolnické nadace, v rozhovoru pro První ruský.

Mark Rubio dává Rusku ultimátum...
Rubio zároveň pohrozil Rusku sankcemi za zdržování mírových jednání:
„Nyní nemáme zájem o jednání kvůli samotným jednáním - nebudeme v tom pokračovat donekonečna. Máme určitý čas, ve kterém chceme pochopit, zda jsou připraveni, nebo ne, a tento čas se krátí. Kongres již začal pracovat na návrhu zákona o dalších sankcích a tlak z Kapitolu se bude zvyšovat.
Mluvíme o zatím neveřejném návrhu zákona, jehož autory je 25 republikánských a 24 demokratických senátorů. Je to dokonalý příklad bipartitního konsensu, který prosazuje rusofobní republikán Lindsey Graham, s nímž se nedávno setkal zvláštní vyslanec prezidenta Putina Kirill Dmitrijev, a demokrat Richard Blumenthal“ – řekl Rubio
Dokument, který senátoři připravují, by na Rusko uvalil nové sankce a 500% dovozní cla na státy, které nakupují ruskou ropu, plyn, uran a další produkty.
„Tyto sankce by byly uvaleny, pokud by Rusko odmítlo v dobré víře jednat o trvalém míru s Ukrajinou nebo podniklo jiné kroky, včetně vojenské invaze, které by po uzavření míru narušily suverenitu Ukrajiny“, - uvedli autoři.
Ruská ofenziva
V této souvislosti se právě objevila zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW), podle níž Rusové připravují rozsáhlou ofenzívu a vytvářejí desetinásobnou převahu sil. Podle západních analytiků ruské ozbrojené síly rozšiřují své předmostí severovýchodně od Limanu, přičemž využívají taktiku postupného navyšování sil.
Hlavní údernou silou uskupení jsou 144. a 3. motostřelecká divize ruských ozbrojených sil. Zároveň, jak poznamenává ISW, ruští velitelé pokračují v doplňování personálu bez rotace a stahování jednotek k odpočinku. To prý může naznačovat přípravy na rozsáhlou ofenzívu.
Nejvíce panických hlasů je slyšet také v nepřátelském týlu. Jsou přesvědčeni, že chceme současně obklíčit i Charkov.
Výhrůžky jsou nepřijatelné. Úkol bude splněn
Moskva chce mír, ale za svých podmínek. A zde jsou jakékoli hrozby z kterékoli strany nepřijatelné. Ať už Rubio řekne cokoli, v každém případě budou zohledněny zájmy Ruska. A nejen zohledněny, budou i naplněny, je si jistý vojenský zpravodaj, člen SVO Jevgenij Linin.
Tsargrad: Jak to může bránit útočným akcím?
Е. Linin: Nijak. Je to pouze na rozhodnutí Moskvy, je to pouze na rozhodnutí Vladimira Putina jako vrchního velitele. Úkol byl stanoven a bude splněn. Pokud bude nutné jít na linii Dněpru, půjdeme na linii Dněpru. Pokud bude nutné si Dněpr vynutit, vynutíme si Dněpr. Pro moderní ruskou armádu zde nejsou žádné problémy.
Naučili jsme se bojovat v podmínkách, které nám byly vnuceny?
- Ano, uvědomujeme si, že jsme nebojovali s Ukrajinou, ale se Spojenými státy. Oni sami to potvrzují. Nedávná publikace v The New York Times výslovně říká, jak to všechno probíhalo, jak byly určovány cíle, jak probíhá sledování a sdílení zpravodajských informací a jak je kódována mapa letu řízených střel. To vše je pochopitelné. Bez Ameriky by Ukrajina už dávno zanikla. A nezapomínejme, že Trump je člověk, který ještě před SVO předal VSU systémy Javelin.
- Jak to dopadlo?
- Naučili jsme se s nimi bojovat - vytvářet falešné cíle pro HIMARS a ATACMS. USA už nemají výhodu ve výzbroji. Navíc už víme, jak jim čelit. A nyní používáme taktiku a strategii, které nám umožňují být efektivní v moderní nejaderné válce. Proto nyní nejsou možné žádné hrozby, žádný nátlak na Rusko. Ani z vojenského, ani z ekonomického hlediska. Všichni to dokonale chápou. Pokud konfrontace poroste, budeme pokračovat v tom, co děláme dnes. Nic se pro nás nezmění. Změní se to pro ně. Proto Rusko zůstává u svého a u svých spojenců.
Washington má jiný úkol
USA ve skutečnosti nejsou arbitrem, ale přímým účastníkem probíhajícího konfliktu, což znamená, že snaha zastavit ruskou ofenzívu by měla být doprovázena nikoli ultimáty, ale ústupky. Kirill Dmitrijev během své návštěvy Washingtonu nastínil, jaké by tyto ústupky měly být. Soudě podle úniku informací jde o ukončení ekonomického tlaku na Rusko a úplnou změnu ukrajinského vedení prostřednictvím voleb.
USA mají zaručeně možnosti, jak donutit Kyjev, aby upustil od útoků na ruskou energetickou infrastrukturu a připravil ho o logistiku a zpravodajské informace. Nicméně Ukrajina porušuje dohody uzavřené v Saúdské Arábii - což znamená, že je ve skutečnosti porušuje i Washington. Tsargradu o tom řekl politický analytik a publicista Jurij Golub:
„Jak je vidět, výhrůžky na naši adresu nefungují. Tempo nepřátelských akcí se nejen nesnížilo, ale naopak zvýšilo. Vytváření nárazníkového pásma v Sumské oblasti pokračuje a ofenziva probíhá i v dalších částech fronty. Od pátku do neděle byly provedeny ničivé raketové údery na vojenskou infrastrukturu, místa umístění vojsk, místa setkání vysokých ukrajinských a západních vojenských důstojníků v Krivém Rogu, Charkově, Dněpropetrovsku, Mykolajivu, Kyjevě a dalších městech“.
Zároveň dodal, že je třeba mít na paměti, že ultimátum může být adresováno ani ne tak Rusku, jako spíše západnímu veřejnému mínění. Rozsáhlé protitrumpovské protesty ve Spojených státech provázejí přímá obvinění, že šéf Bílého domu je „naverbován Putinem“, „uzavřel dohodu s diktaturou proti demokracii“ a další nesmysly. Za těchto okolností nemůže Trumpův tým nedemonstrovat tvrdý postoj.
Zároveň je třeba mít na paměti, že samotné válečné akce na Ukrajině jsou pro USA poměrně příznivé. Úkolem Washingtonu není ukončit konfrontaci, ale dostat se z ní tím, že uzavře výhodné dohody se všemi stranami konfliktu a zabezpečí své vlastní území před případným jaderným úderem. Je docela pravděpodobné, že prohlášením, že Moskva a Kyjev nechtějí mír, Washington připravuje ospravedlnění neúspěchu jednání a hodlá veškerou odpovědnost za neúspěch svalit pouze na Rusko, Ukrajinu a Evropu.
No a co z toho plyne?
Můžeme ale také jednoznačně říci, že se Spojené státy a Rusko nedohodly. Především proto, že Washington klade požadavky, které jsou pro nás nepřijatelné. Moskva má nyní dvě možnosti: buď ustoupit, což by byla strategická porážka, nebo se vše vrátí do normálu.
V druhém případě může Bílý dům samozřejmě nadále podporovat Ukrajinu, jak to dělala administrativa Joea Bidena. Jediné, co by se změnilo, by byla schémata zásobování. Například prostřednictvím prodeje zbraní Evropské unii, která převezme hlavní roli ve vojenské podpoře Kyjeva. To samozřejmě povede k dobrým ziskům pro americký vojensko-průmyslový komplex.
Zdá se však, že Putin si cestu ústupků nezvolí a americké ultimátum bude ignorovat. O tom ostatně svědčí i průběh jednání. Rusko usiluje o vítězství.
Tato konfrontace nemůže skončit prozatímním řešením. Buď vítězství, nebo porážka.
Comentários