Z teletextu ČT-09 (18. 6. 2026)
- oh
- 18. 6.
- Minut čtení: 5
Rutte: ČR nesplnila závazek 2 % HDP
Generální tajemník NATO Mark Rutte potvrdil, že Česká republika a rovněž Slovinsko a Albánie loni nesplnily závazek vydávat na obranu 2 % HDP.
Podle Rutteho ale česká vláda tvrdě pracuje na tom, aby se jí podařilo dvouprocentní závazek splnit letos. Rutte to uvedl na tiskové konferenci v Bruselu před čtvrtečním jednáním ministrů obrany zemí NATO.
Rutte uvítal předběžnou mírovou dohodu mezi USA a Íránem s tím, že zlepšuje bezpečnost všech členů NATO. Evropané mohou pomoci zejména s odminováním.
Nejvyšší papoušek NATO brutálně rozšlapal Signálu I. Fialovi bábovičky, když oznámil že ani fialová signální vláda loni nesplnila 2 % HDP na mírumilovné zbrojení tohoto agresivního obranného paktu.
Signál I. Fiala se ovšem usilovně drží přísloví „Věř a víra tvá tě uzdraví!“ a pustil se do hledání výmluv o měnící se metodice NATO.
Podle manuálu ČT-09: Ke každé zprávě nebo informaci poškozující „liberálně“ demokratické strany a politiky je třeba přidat sdělení, že Babiš to ale dělá úplně špatně.
Fialova vláda věřila, že 2 % HDP plní
Bývalá vláda dělala vše, aby plnila závazky vůči NATO, a věřila, že obranné výdaje 2 % HDP splnila. Expremiér Fiala (ODS) reagoval na vyjádření šéfa NATO.
Podle Fialy se metodika NATO pro výpočet proměňuje, je potřeba tomu přizpůsobovat i strukturu výdajů. Jeho vláda pro letošek schvalovala výdaje 2,35 % HDP, aby ČR měla jistotu, že závazky splní. Fiala vytkl premiéru Babišovi (ANO), že výdaje snížil o 21 mld.Kč.
Babiš řekl, že se bude snažit cíl splnit. Nedávno pro Financial Times ale řekl, že letos nejspíš 2 % HDP nesplní.
Nejasná valorizace důchodů od ledna
Zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, volební slib současné vlády, bude splněn během 4 let jejího období, nyní se na to nemusí spěchat, řekl v ČT24 ministr práce Juchelka (ANO).
„Uvidíme, zda se to stihne,“ uvedl k dotazu, zda se od ledna 2027 spustí zamýšlená valorizace důchodů o inflaci a půlku mzdy, namísto jedné třetiny. Dále věří, že u superdávky zbudou ministerstvu peníze, aby pak mohlo podpořit provozovatele sociálních služeb. Pokud nezbudou, budou si muset kraje a obce pomoci ze svých účtů samy, nebo jednat s ministerstvem financí, uvedl.
Po ministru Plagovi se do bourání voličské podpory ANO,šéfe! odhodlaně pustil i ministr nezaměstnanosti a asociálních věcí Juchelka. Jemu totiž chodí plat včas a na všechno ostatní je času dost.
Senát žádá vládu o dodržení závazku
Vláda A.Babiše (ANO) by měla podle Senátu dodržet státní kompenzaci 12 miliard korun pro Jihomoravský kraj a Vysočinu a dotčené obce kvůli rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany, jak to předpokládá Akční plán Dukovany schválený bývalým kabinetem P.Fialy (ODS).
Senát o to požádal vládu v zájmu zachování právní jistoty a stability přípravy projektů. Kabinet chce původní rozhodnutí revokovat, což vicepremiér Havlíček (ANO) senátorům potvrdil. Kompenzovány by podle něj měly být jen skutečně vynaložené náklady.
Někdo by asi měl ministru Havlíčkovi šetrně vysvětlit, že fráze „kompenzovat jen skutečně vynaložené náklady“ je velice nebezpečná. Asi by nebyl problém skutečně vynaložit i dvojnásobek těch 12 miliard, nemluvě o tom, že by to pak musel někdo kontrolovat a to také nebývá zadarmo.
V pondělí stávka v ČT a ČRo
Do jednodenní výstražné stávky v ČT a ČRo se v pondělí 22.června zapojí stovky zaměstnanců obou veřejnoprávních médií, kteří nesouhlasí se záměrem vládní koalice změnit jejich financování.
Stávka se projeví ve vysílání s výjimkou dětských stanic, neohrozí ale klíčové funkce médií veřejné služby, oznámila iniciativa Veřejnoprávně.
Ministr kultury Klempíř (za Motoristy)respektuje stávku, chápe ji jako nesouhlas s tím, kolik mají média z rozpočtu dostat. Premiér Babiš (ANO) odmítl, že by vláda chtěla předpisem zasahovat do obsahu ČT a ČRo.
Spacákoví revolucionáři mají zvýšenou pohotovost. Agent PePa107 jim vyslovil podporu. Redakce naší jejich ČT-09 i našeho jejich ČRo budou výstražně stávkovat na obhajobu veřejnoprávní daně z internetu. Bohužel jenom jeden den a podle všeho obvyklý příděl propagandy hodlají odvysílat normálně.
ÚS řešil zkrácenou náhradu škody
Soud v Plzni se musí znovu zabývat náhradou škody pro muže, jemuž zloděj ukradl dodávku. Nárokoval jeden milion, získal jen 100.000 korun, a to kvůli tomu, že na státním zastupitelství při zpracování podkladů pro dohodu o vině a trestu vypadla z čísla jedna nula. Nikdo si toho včas nevšiml. Muže se zastal Ústavní soud (ÚS).
Suma 100.000 korun se jako náhrada škody pro okradeného objevila v dohodě, kterou si pachatel sjednal se státní zástupkyní. Okradený muž to nevěděl, protože okresní soud o schvalování dohody neinformoval jeho zmocněnce.
Kdybych byl absolutistický monarcha, vyřešil bych to snadno:
zloděj by poškozenému zaplatil 100.000 Kč, přesně jak je uvedeno ve schválené dohodě.
o zbylých 900.000 Kč by se podělila státní zástupkyně s příslušným soudcem, aby si pro příště pamatovali, že odvádět nekvalitní práci je hodně drahá sranda..
USA a Írán podepsaly memorandum
Poté, co prezidenti USA a Íránu ve středu elektronicky podepsali memorandum o porozumění otevírající cestu k mírové dohodě, začala platit všechna jeho ujednání.
Podle Pákistánu, který jednání mezi oběma stranami zprostředkoval, má Írán okamžitě otevřít blokovaný Hormuzský průliv a USA ukončit blokádu íránských přístavů.
Po podpisu nadále panují nejasnosti ohledně oficiální ceremonie, která se měla za účasti vysokých představitelů obou zemí konat ve Švýcarsku.
USA a Írán podepsaly memorandum, o jehož obsahu nikdo neví nic jistého. Vzhledem k minulým zkušenostem by se plánovaná podpisová ceremonie měla odehrávat bezpečně mimo dostřel amerických a izraelských raket a dronů. Přiměřeně bezpečná by snad mohla být oběžná dráha Marsu.
Osobně soudím, že strýčku Donaldovi se nebude chtít vracet Íránu jeho peníze, i když o tom mluví. A šance na mír Izraele s okolními muslimskými zeměmi bude nepřímo úměrná snaze Izraele neustále někoho v sebeobraně přepadat.
Jediná genocidní demokracie Blízkého východu mezitím pokračuje v sebeobranných útocích na jihu Libanonu a prokazuje svou nekonečnou mírumilovnost prohlášeními, že nejmorálnější armáda světa si musí zachovat kontrolu nad veškerým územím, které ovládá. Samozřejmě jen kvůli vlastní bezpečnosti.
Izrael útočil na jih Libanonu
Izrael ve středu ráno několikrát zaútočil na jih Libanonu, uvedla agentura AFP. Stalo se tak navzdory nedělní dohodě mezi USA a Íránem, která má být zásadním krokem k ukončení války v Íránu. Teherán po oznámení dohody opakovaně zdůrazňuje, že její součástí musí být i ukončení bojů v Libanonu.
Írán navzdory dohodě s USA každou noc vysílá několik dronů směrem k nákladním lodím v Hormuzském průlivu, řekl pro NBC News americký činitel. Armádě se je podle něj daří sestřelovat dříve, než by mohly ohrozit komerční či vojenské lodě v oblasti.
G7: Sankce na Rusko a podpora Ukrajiny
Představitelé ekonomicky vyspělých zemí G7 se na summitu ve Francii shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení vojenské podpory Ukrajiny. Vyplývá to z prohlášení USA, Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady, které bylo zveřejněno v noci na středu.
Prohlášení zmiňuje ukrajinský pokrok na bojišti v posledních měsících a hovoří o nové dynamice. „Abychom tuto novou dynamiku podpořili a urychlili, souhlasíme s navýšením dodávek prostředků protivzdušné obrany, dalších systémů a záchytných prostředků a také prostředků s dlouhým doletem,“ stojí v textu.
Group of Seven Idiots se dohodla, že třetí světovou válku chtějí a nutně potřebují a proto musí pro její rozpoutání udělat ještě víc než dosud. „Khaki triko“ si může odškrtnout další splněný úkol - peníze na zlatá sanitární zařízení budou ze Západu i nadále proudit. A strýček Donald opět potvrdil, že se jeho řečem ani slibům nedá věřit i ve chvíli, kdy je vyslovuje. A deset minut na to už neplatí.
Polsko-Německo: Dohoda o obraně
Polsko a Německo podepsaly bilaterální obrannou dohodu. Týká se například kybernetické bezpečnosti, společného velení v Pobaltí či vojenské mobility, rozvoje infrastruktury či společných cvičení. Neobsahuje však vzájemné bezpečnostní záruky podobné těm, které byly obsaženy v polsko-francouzské smlouvě uzavřené loni, píše agentura PAP.
Dokument byl podepsán při příležitosti 35. výročí uzavření polsko-německé smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci. Polsko už podepsalo obranné smlouvy s Francií a Velkou Británií a pracuje na dohodě s Itálií.
Jednu dohodu už Polsko s Německem kdysi podepsalo - v minulém století - inspirováno skrytou touhou po společném tažení na východ. Nedopadlo to zrovna moc dobře.
Komentáře