top of page
Vyhledat

Z teletextu ČT-09 (21. 6. 2026)

  • oh
  • před 4 dny
  • Minut čtení: 3

Praha si za půl miliardy pořídila zbrusu nový tepelný ostrov.

Otevřeno náměstí Jiřího z Poděbrad

Rekonstrukce pražského náměstí Jiřího z Poděbrad za zhruba 471,1 milionu Kč bez DPH je dokončena. Prostranství bylo ve středu slavnostně otevřeno.

Na náměstí přibyly stromy, má nové povrchy, zprovozněna byla kašna a prostranství má podle zástupců města propracovaný systém hospodaření s dešťovou vodou. Práce začaly na počátku r.2024.

Jeden z autorů návrhu M.Cikán řekl, že úpravy měly pomoci naplnit vizi architekta kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Josipa Plečnika a zároveň přizpůsobit náměstí výzvám daným klimatickou krizí.

Nic totiž nepomůže vypořádat se s klimatickou krizí lépe než víc kvalitní dlažby místo trávníku, nevzrostlé stromy a absurdně navržené chodníky a poněkud nepraktické červené lavičky, které nezapadají do schválené podoby pražského mobiliáře. Nějaká zeleň? Pche! Možná za deset let, jestli opravdu vyrostou ty nové stromy, které ovšem v Praze většinou rychle uschnou.

Sice nevím, jakou vizi měl architekt Plečnik, ale já teď rozhodně jednu vizi mám: architektonický ateliér MCA důkladně zalitý do betonu.


Jednání o dohodě USA-Írán ve Švýcarsku

Diplomaté z různých zemí ve švýcarském letovisku Bürgenstock jednají o naplnění memoranda o porozumění USA a Íránu. Švýcarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v zájmu diskrétnosti a důvěryhodnosti žádné další informace o rozhovorech a účastnících sdělovat nebude.

Memorandum, které ve středu na dálku podepsali prezidenti Trump a Pezeškján, otevírá cestu ke konečné mírové dohodě.

Americký viceprezident Vance přiletěl do Švýcarska v neděli ráno. Řekl, že doufá v pokrok v jaderné otázce a otázce příměří v Libanonu.

Diplomaté různých zemí jednají o tom, jak přesvědčit k jedné dohodě dva státy, když každý chce něco jiného a jeden z nich je navíc nekompromisně ovládán třetím státem, který naopak žádnou dohodu nechce.


Írán: Hormuzský průliv uzavřen

Íránské vojenské velitelství v sobotu oznámilo, že Hormuzský průliv je znovu uzavřený kvůli izraelským útokům v Libanonu a kvůli „zlé vůli“ USA. Teherán rovněž uvedl, že pokud bude izraelská agrese pokračovat, podnikne další kroky. Americká armáda však tvrzení Íránu odmítla a uvedla, že tato důležitá námořní trasa zůstává otevřená a americké síly situaci sledují.

Plavba Hormuzským průlivem zůstane bezplatná i po uplynutí stávající 60denní lhůty, uvedl americký prezident Donald Trump. Írán naopak tvrdí, že chce od komerčních lodí vybírat poplatky.

Írán sice oznámil uzavření Hormuzského průlivu, ale pomocný sbor izraelské armády přezdívaný US Army opáčil, že to není pravda. Průliv je přece otevřený a zadarmo.. Plavba Hormuzským průlivem je a zůstane bezplatná, slibuje strýček Donald a ujišťuje, že nebude vybíráno žádné mýto „pokud nebude uloženo Spojenými státy a pro Spojené státy“.

Jj, Padišáh Imperátor Vesmíru promluvil.


Izraelské útoky v Pásmu Gazy

Izraelské útoky v Pásmu Gazy v sobotu zabily navzdory příměří nejméně devět lidí, včetně dítěte. Podle agentur AFP a Reuters to uvedli místní zdravotníci.

Katarská televize Al-Džazíra sdělila, že při jednom z útoků zahynul i její kameraman. Izraelská armáda zabití novináře potvrdila, tvrdila ale, že to byl "terorista z Hamásu".

Izrael a teroristické hnutí Hamás se téměř denně vzájemně obviňují z porušování klidu zbraní, který vstoupil v platnost loni v říjnu. Od začátku příměří bylo v Gaze zabito nejméně 1012 Palestinců.

Nejmorálnější armáda světa mezitím pokračuje v rozhodné sebeobraně a odvážné likvidaci nebezpečných teroristů v Libanonu i v Gaze, kde se nejmorálnější armáda světa neochvějně drží osvědčeného pravidla »neizraelský novinář=terorista Hamásu«.



P.S.

Komentář o potřebě jednoho metru

Když byla u moci vláda Petra Fialy, poslouchali jsme téměř denně, a velice mentorským hlasem, jak je důležité plnit spojenecké závazky, být důvěryhodným partnerem a stát pevně po boku našich spojenců. O to větší pozornost si zaslouží současná debata o tom, zda Česká republika skutečně splnila alianční závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP. (..) Fialova vláda si po právu připsala zásluhu na drobném zvýšení obranných výdajů.. ..To je fakt, který nelze popřít. Stejně tak ale nelze přehlížet, že mezi politickou prezentací a mezinárodně uznanými výsledky může být rozdíl. A právě tento rozdíl dnes vychází najevo. Což je pro ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN nepříjemné. Pirátů se věc netýká, ti přece v žádné vládě nikdy nebyli a za nic nemohou.

Pod britským lordem protektorem sirem Keirem se židle houpá čím dál víc. Alespoň tak to tvrdí „seriózní“ média. Naštvaní už nejsou jen voliči, které lze pominut a zpacifikovat policií a soudy za šíření nevhodných komentářů na sociálních sítích. I vládním poslancům začíná docházet, že se rodí problém. Problém, který by je mohl dostat z poslaneckých křesel, jakmile se ten nezodpovědný a dezinformacím podléhající lid dostane k volebním urnám. Je tedy třeba odhodit zátěž.. aby lid obecný měl do voleb dost času na zapomínání.

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Z teletextu ČT-09 (25. 6. 2026)

Brněnská předběžná cestovní kancelář Ústavní soud v rámci probíhající předběžné akce „last minute“ zajistila generálnímu prezidentčíkovi gratis výlet do Turecka. ÚS:Zajistit účast prezidenta na summit

 
 
 
Taková media jsou k zachování

Martin Kupka mluvil 23.6. 2026 ve Sněmovně o veřejnoprávních mediích. Ve svém předlouhém projevu řekl: "Hlasuje se tu o tom, jestli si tahle země udrží médium, které si smí dovolit položit vládě nepří

 
 
 

2 komentáře

Hodnoceno 0 z 5 hvězdiček.
Zatím žádné hodnocení

Přidejte hodnocení
jiri.otto
před 4 dny

Kromě Článku 1 Washingtonské smlouvy, který požaduje řešení problémů mírovými prostředky, žádné jiné povinnosti k NATO neexistují. Dokonce ani v Článku 5. NATO pouze doporučuje určité procento HDP na zbrojení (mylně vydávané za "obranu.") Je známé, že než se fašounci začali probouzet, Německo vydávalo <1,5 % HDP. Ještě za Fialy naši slouhové ta 2% uzákonili. Proto teď na nás zvenčí útočí, že nedodržujeme vlastní zákon. Ve hře je co se do těch 2% smí započítat. Jako věkem "přesluhující " bych chtěl místo stíhaček F-35 vidět kryty pro nás 200000 staříků a naše čtyřnohlé mazlíčky. Chtěl bych, aby naši politici mluvili o míru a postavili se proti Německu, které chce mít nejsilnější armádu v Evropě a nejspíš chystá nový …

To se mi líbí
oh
před 4 dny
Reakce na

„Šílených generálů je všude dost“ ..a jeden z nich nám sídlí na Hradě a velmi špatně předstírá nadstranického prezidenta. A jako na potvoru, ani šílených politiků nemáme nedostatek.

Upraveno
To se mi líbí

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page