CO BYLO DNES …?
- Pochybovač

- před 2 dny
- Minut čtení: 2
„Děd Banzay“ 22.06.2026

Ahoj všichni! Další odešel:
1.Starmerova kancelář zahájila přípravy na předání moci – The Guardian

Premiér se velmi nechtěl vzdát funkce, ale nakonec ho přesto sesadili.
Důvod: totální propad ekonomiky a pokles popularity.
Ale jak se to mohlo stát, vždyť toho tolik udělal! Poskytl Ukrajině úvěr, zastavil ruský tanker s ropou, navýšil státní dluh na 100 % HDP.
Co víc si ještě přát?
Doufám, že ten příští bude rozumnější. Ale moc tomu nevěřím.
***
2. Ztroskotání rozhovorů
Včera se Donald rozhodl zastrašit íránskou delegaci ve Švýcarsku:
„Zavřete ho (průliv) – a už nebudete mít žádnou zemi. Ani se nestihnete vrátit do své zasrané země“.

-No jo, no jo. To je už po osmé opravdu strašidelné. Nebo po deváté?
Je to překvapivé, ale ani Íránci se nevyděsili a demonstrativně opustili jednání.
Nicméně katarským a pákistánským zprostředkovatelům se přesto podařilo s USA na něčem dohodnout, takže Hormuzský průliv je otevřený (i když provoz tam je zatím velmi slabý) a Íránu byla uvolněna část peněz.
„Neúnavné zprostředkování ze strany Pákistánu a Kataru vedlo k významnému pokroku při ukončení války v Libanonu. Rovněž byly pozastaveny sankce na vývoz ropy a petrochemických produktů, zrušena námořní blokáda, uvolněna některá zablokovaná aktiva a realizován rozsáhlý plán na obnovu a hospodářský rozvoj Íránu.
První skutečná zkouška: jednotka pro urovnání konfliktů v Libanonu“ – íránské ministerstvo zahraničních věcí
-Zkrátka, USA slibují Teheránu spoustu peněz a ukončení války v Libanonu. Zatím tento slib vypadá pochybně (zejména ta částka 300 miliard) a myslím, že to chápe i Írán.
Teherán se nicméně snaží odblokovat své zmrazené aktiva a zatím se mu to daří.
Až se to podaří úplně – uvidíme, co bude dál.
Včera Írán znovu prohlásil, že neplánuje vzdát se kontroly nad Hormuzským průlivem.
***
3. Výměna úderů

Dnes v noci ruské ozbrojené síly zaútočily na turecký nákladní člun VICTRESS ve vodách Ukrajiny.
Další úder proti ukrajinskému námořnímu obchodu.
Je překvapivé, že se ještě někdo odváží plavit se pro jejich obilí. Vždyť to přece není ropa.
Kromě toho byly napadeny přístavy v Oděse a také ropný sklad „Kanceročka“ v Záporožské oblasti.
*
Ukrajinské ozbrojené síly se zase pokoušejí dostat se k Moskvě a zaútočily také na energetická zařízení na Krymu.

A zatímco útok na poloostrov ještě chápu, tak touha zaútočit na nejlépe chráněné místo Ruska (viz snímek sestřelu), kde se efektivita PVO pohybuje kolem 98% – to mi hlava nebere.
Copak si Zelensky opravdu myslí, že to vyvolá protesty v hlavním městě nebo donutí Putina k dohodě?
***
4. Ofenzíva ruských ozbrojených sil

Lze opatrně předpokládat, že útok na Konstantinovku se chýlí ke konci.
Zopakuji, že jsem od ukrajinských ozbrojených sil očekával větší odolnost. Jaksi velmi náhle ztrácejí jak Liman, tak Konstantinovku i Raj-Alexandrovku, které drželi celé měsíce.
Kde je tedy jejich zeď dronů?
***
То je, zřejmě pro dnešek vše… - přeji všem příjemný večer!

Komentáře