Aspoň káva #120 aneb Babiš nám zavedl daně
- Bavor V.

- před 3 hodinami
- Minut čtení: 3

Od prvního července začne u nás platit nová daň. Ale jen pro některé. Ministryně Schillerová, spolu s ostatními ministry financí Errorunie odsouhlasila clo na všechny výrobky, které se sem dovážejí ze zemí mimo Errorunii. Samozřejmě je to namířeno proti čínským zásilkovým obchodům, které sem dovážejí nekvalitní a zdravotně závadné zboží. A tím clem se z nekvality stane kvalita a zmizí zdravotní závadnost.
Jaký to bude mít vliv na finance jednotlivých zemí, těžko odhadnout. Dá se očekávat, že se přestanou kupovat takové ty různé a až zbytečné vychytávky do dílny či do domácnosti a objednávat se budou spíš věci dražší a v menším množství. Ale přesto bude nákup v Temu stále levnější než v českých e-shopech.
Co se týká té kvality, tak mám osobní zkušenost. Přestala mi fungovat kamera v autě, a tak jsem si koupil novou. Kvalitní, s opravdu vysokým rozlišením. A jako dárek jsem k tomu dostal flashku. Když jsem ji chtěl vyzkoušet, zjistil jsem, že tom jejím USB portu něco chybí. Asi všichni víte, jak ten port vypadá. Má na jedné straně pevný díl zakrytý právě tou elektronickou částí. A tím je i dáno, jak se do opačného portu má zastrčit. No a zrovna u této flashky byla jen ta kovová část uprostřed. Takže samozřejmě nefunkční šmejd. Z českého zavedeného obchodu. Žádné Temu či jiný laciný e-shop. No a kdo to vyrábí? Samozřejmě Číňan. Jen to je to prý kvalitní zboží koupené tady. Takže tolik k té kvalitě.
Obchodníci se radují, že se jim zvednou tržby. Možná, ale hlavně potečou peníze do černé díry zvané Ukrajina, protože tři čtvrtiny výběru půjdou přímo na unijní účet a jen čtvrtina do rozpočtu jednotlivých států. I tak se to odhaduje na čtyřicet miliard.
Teď jde jen o to, jak tohle bude fungovat v případě, že výrobek bude expedován z Irska, Polska, Německa a kdož ví z jakých ještě evropských skladů. Protože v tomhle případě už výrobek v té Unii bude a její hranice nebude překračovat. Kromě toho mnoho evropských výrobců už dnes spolupracuje s čínskými e-shopy, takže se jedná o výrobky evropské, tedy nic, co by mělo kdy unijní hranice překročit. Tady se pozná rozdíl místa výroby podle toho, že je účtována i doprava. Což u Temu od určité částky není.
Mám osobní zkušenost i s jiným výrobkem koupeným v českém obchodě, ale dostupným i na Temu. Jedná se o štěpkovač. Naprosto stejný, jaký jsem si koupil, jsem pak našel na Temu. Cenově už to bylo jen o něco mále výhodnější. Ale bylo.
Teď mi ale napadlo, jak to bude s clem v případě, že se bude muset z jakýchkoli důvodů ten výrobek vracet. Znáte to. Chybná velikost, špatný popis, jiná funkčnost i pochopitelně vadný výrobek. Vrátí nám někdo to zaplacené clo?
No, uvidíme.
A to nás ještě čeká jakýsi manipulační poplatek. Zatím se o jeho výši moc nemluví, ale rozhodně bude také výrazným příspěvkem do bezedné unijní kasy.
A jak to je s tím Babišem? No to je přece jasné. To určitě on si vymyslel zavedení toho cla, jeho ministryně to na radě ministrů odsouhlasila a Babiš bude mít bezpracný příjem do rozpočtu. Tedy podle myšlení některých antiBabišovců. Takže se máme na co těšit. Už od prvního července. Jen jsem nepochopil, jak se to bude proclívat u těch nákupů, které už jsou na cestě, ale do Unie dorazí až po tomto datu. Protože předpokládám, že Číňan to clo jinak zahrne do ceny produktu. Ale tady?
Mám chuť to vyzkoušet, ale nějak už mi v mém rozpočtu nevycházejí volnější peníze. Takže si musím počkat na další měsíc. A to už bude nákup asi za jiné ceny.
Snad aspoň ta káva bude chutnat stejně jako dnes.

Komentáře