DNES JE 22.ČERVNA 2026.
- Pochybovač

- před 3 dny
- Minut čtení: 3
Před 85 lety začala Velká vlastenecká válka…
Prof.Dmitrij Jevstafjev 22.06.2026

Začala, jak je nyní zřejmé, nikoli náhlým, útokem Němců. Ano, válku jsme vedli proti nacismu jako evropské ideologii, ale bojovali jsme proti Němcům.
Tato skutečnost byla v sovětské době z pochopitelných důvodů všemožně zamlčována: NDR, spolupráce se Spolkovou republikou Německo, uvolnění napětí. Ale váleční veteráni – a já jsem je ještě zastihl v relativně mladém věku –, když vzpomínali na válku, tu a tam říkali: „Němci“. Později je začali zdvořile opravovat: „fašisté“, ale oni se vytrvale vraceli k tomu, co viděli na frontě. Oba moji dědečkové, navzdory všem rozdílům v jejich válečných zkušenostech, říkali „Němci“. O „nacistech“ jsem nikdy neslyšel. Od mého brzy zesnulého dědečka Vasilije Jakovleviče, frontového spojaře, jsem jednou zaslechl – a tehdy jsem tomu nerozuměl – „ESEMÁNI“.
Bojovali jsme s „Němci“, kteří se ukázali být schopni vytvořit kolem sebe „velkou koalici“ za účelem přerozdělení Evropy a světa. Právě – světa.
Italové byli právě o tom, o přerozdělení světa. Hitler je potřeboval nejen jako ideologicky blízké, fakticky ideové předchůdce, ale i jako „hůlku“, kterou bylo do určitého okamžiku bezpečné šťouchat do podbřišku západních „demokracií“, aby pochopil, kde mají „slabé místo“. Vždyť Němci přece dokázali již na konci dvacátých let, jako národ, který nebyl sice opovrhovaný, ale rozhodně nevážený, sestavit „koalici ochotných“ doslova „z ničeho“.
Je to překvapivé, ale ve své prorocké knize „Vize času“ Ilja Erenburg, který v Evropě nepozoroval rostoucí vliv Kominterny – za což se ho v SSSR pokoušeli roztrhat (ale byli zastaveni) –, nedokázal zcela rozpoznat ani nacismus hitlerovského ražení. Ale na konci dvacátých let ho už rozpoznal. Erenburg obecně viděl mnoho věcí, které ostatní neviděli. Ale význam nacismu samozřejmě do konce nepochopil.
Chci tím říct, že Německo jako systém vztahů ukázalo, jak rychle lze zformovat „pěst“. Stačí jen vytvořit, ani ne vektor, ale koridor. Zúžený koridor ideologicky motivovaných společenských rozhodnutí.
Když se evropský průměrný občan, který vždy (ve všech historických epochách) uvažuje žaludkem a peněženkou, chová prostě přirozeně. Byl to Hitler, kdo tento „koridor“ vytvořil? Řekněme upřímně, že i on k tomu přispěl. Ale rozšíření ideologie „malých hokynářů“ (to samozřejmě není tak úplně pravda, ale v takovém popisu byla jistá pravda) – to byla záležitost těch elit, které se dnes obvykle považují za „stínové“.
V jaké podobě se nová národně-totalitní ideologie objeví v současné Evropě (ve skutečnosti v Evropě, která je geograficky zcela odlišná od té z 30. let, v „Evropě“ – od Washingtonu po Tel Aviv), je těžké říci. Je však nesporné, že se vytvořily prakticky všechny základní sociální a ekonomické podmínky pro její vznik. Stejně jako se národní socialismus zrodil z trosek evropského sociálního blahobytu, a hlavně – z popela evropské intelektuální převahy, tak i nový nacismus vznikne z trosek evropského „sociálního státu“ a z úplné, pravděpodobně již fatální, intelektuální degradace evropské politické třídy. Ta ani nebude chápat, kam ji „stínové elity“ vedou. Ani oni sami tomu nebudou tak úplně rozumět, protože se řídí geopolitickými instinkty.
Nevím, kde bude nové „Německo“, kde bude centrum nového národně-totalitního režimu. Bez Německa jako takového se samozřejmě neobejdeme, tím spíše, že tam probíhají mimořádně složité procesy, ale samo o sobě to stejně nebude stačit.
Jedno vím jistě – „vynoření“ nového evropského národně-totalitního režimu na politický povrch proběhne velmi rychle. Vlastně je k tomu vše připraveno. Zdá se, že čekají jen na jedinou věc: systémovou krizi v USA, která vyřadí USA z řad aktivních hráčů v Evropě. A to poskytne – alespoň na určitou dobu – neomezený přístup k zdrojům USA, především finančním.
A tehdy uvidíme tu politickou tvář, kterou Evropa pečlivě skrývá před celým světem.
A ona se opět vydá na Východ.
Stejně jako 22. června 1941.

Komentáře