PŘEŽÍT DO LISTOPADU …
- Pochybovač

- 16. 6.
- Minut čtení: 3
Prof. Dmitrij Jevstafjev 16.06.2026

Kolegové, dnes se vracíme k příspěvku „hypotézy, domněnky a drobnosti“, který jsme přesunuli z pondělí. A ještě – nějak se mi nedaří přepnout na „letní režim“.
Dokud definitivně nevyřešíme situaci s převodem účtů a „překryvem odběrů“ z soukromého telegramového kanálu na Rustu, budu se snažit pokračovat přibližně stejným tempem, i když je to těžké. V každém případě plánuji zachovat pondělní příspěvek v dosavadním formátu.
Začnu jednou důležitou úvahou:
Když u nás diskutujeme o úspěchu či neúspěchu Trumpovy politiky (a hodnocení jsou diametrálně odlišná), snažíme se i nadále stavět rovnítko mezi Trumpem a Amerikou. Pravděpodobně kdysi platila formule: co je dobré pro „Boeing“ (nebo „Ford“, to je jedno), je dobré pro Ameriku. Ale ve světě finančně-spekulativního kapitalismu to v zásadě není reálné. Tím spíše v situaci nejen mozaiky, ale i polarizace zájmů největších obchodních skupin USA, která se názorně projevila v inscenaci setkání s ropnými magnáty a plynulém přechodu k rozhovoru o „tanečním sále“. A když u nás píšou, že: „Amerika vydělala na obchodu s ropou“, vždy je třeba upřesnit, kdo konkrétně v Americe vydělal. Upozorním na článek D. V. Lekucha pro „Speciálně pro RT“,*) kde se vysvětluje, díky čemu bylo dosaženo špičkových prodejů ropy.
A zde vyslovím svou první hypotézu:
Trump vydělává peníze, jako by to byl jeho poslední den. Smířil se s tím, že možná nemá politickou budoucnost. Ale snaží se bojovat o ekonomickou budoucnost – svou a své rodiny. Tím přivádí vnitroelitní rozpory v USA na krajně nebezpečnou hranici.
A zde vzniká vážná výzva pro Rusko: musíme jasněji než kdy jindy pochopit, jménem koho nám jsou předkládány určité „návrhy na dohody“. Jménem USA jako státu, nebo jménem té či oné skupiny v americké elitě. Moje hlavní hypotéza: v současné době se několik sil tak či onak snaží zapojit Rusko do vnitřního boje v euroatlantickém prostoru (včetně USA) za různými účely, včetně těch negativních vůči Rusku. Získání jakýchkoli návrhů od USA jako státu je však v současné době velmi nepravděpodobné.
První „perlička“. Zajímavý náčrt z americké strany (Tulsi Gabbard) o biologických laboratořích na Ukrajině. V této historii je několik „vrstev“.
*
Zde si dovolím uvést malé odbočení (překl.):

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki (vlevo), 9. března 2022:
„Rusko již v minulosti vymýšlelo podobné zjevné lži. Například o tom, že v USA údajně existuje program vývoje chemických a biologických zbraní. Nebo že takový program existuje na Ukrajině pod vedením USA. Naším cílem je vyvrátit dezinformace, které se snaží šířit.“
Ředitelka Národní zpravodajské služby USA Tulsi Gabbard, 12. června 2026:
„Dnes zveřejňuji informace o dlouhodobém financování více než 120 biologických laboratoří v více než 30 zemích ze strany vlády USA. Včetně Ukrajiny, což s sebou nese rizika v souvislosti s probíhající válkou mezi Ruskem a Ukrajinou“.
*
První a nejviditelnější vrstva:
Američané (přesněji Trumpova administrativa) se distancují od této velmi citlivé záležitosti, protože tyto biologické laboratoře jsou nyní spíše pod kontrolou Britů, a to, jak předpokládám, nikoli státu, ale určitých „soukromých“ struktur.
Druhá vrstva je také zcela zřejmá: Tulsi Gabbard se snaží zanechat Trumpovi jakési „dědictví“ – pardon, „pošpinit“ mu jeho vztah k ní. A to je také důležité: Trumpův tým byl postaven na principu osobní loajality, kterou Trump vždy vykládal výlučně jedním – svým – směrem. Ukázalo se, že tuto hru lze hrát ve dvou. A „loajální demarš“ Gabbardové vytváří vzor pro ostatní členy Trumpova týmu, kteří jsou připraveni „odejít“: jak bez vnějších projevů neloajality vůči Trumpovi udělat to, čemu by se on konkrétně chtěl vyhnout.
„Předpoklad“, který zatím nechám „na okraj“:
Vedení Izraele a osobně Netanjahu potřebují v nejbližší době provést vážný geopolitický manévr. Jinak se dostane do izolace kolosálních rozměrů. A tento manévr je třeba provést v USA. Je jasné, že po listopadových volbách v USA se situace s největší pravděpodobností změní ve prospěch Izraele, ale ne nutně ve prospěch Netanjahua. A zdá se, že ne v takové míře, jak se to dříve zdálo.
Ale hlavní je – do listopadu je ještě třeba přežít…
*) RT (Russia today) je u nás blokován, takže nemohu sloužit….
Díky za doporučení... - zkusím angažovat v tomto směru mládež :-))
Blokace Russia today je stále na úrovni DNS. K jejímu obejití stačí v nastavení sítě změnit DNS servery z výchozího nastavení (server poskytovatele) na cokoli mimo pravomoc Error unie (Google, Cloudflare, OpenDNS) buďto přímo v počítači, nebo v nastavení routeru, pokud do něj máte přístup. Je žádoucí nastavení změnit 2x: jednak pro starý protokol IPv4 a také pro nový IPv6. Pokud poskytovatel IPv6 umí a poskytuje, moderní systémy ho používají přednostně.
Blokování RT se mi párkrát povedlo obejít. Dá se použít VPN, ale ne každý ji umí, chce nebo smí použít (např. pracovní počítače). Já zkusil zkopírovat odkaz na RT, v překladači strejdy Tůůůůdle na záložce "weby" jsem ten odkaz vložil a nechal přeložit. Tak v 90 % případů to strejda přeložil, kromě nějakých opravdu citlivých věcí, kde asi banuje nějaká klíčová slova.