top of page
Vyhledat

Z teletextu ČT-09 (22. 6. 2026)

  • oh
  • před 3 dny
  • Minut čtení: 4

Zážitková cestovka Pražský hrad asi bude muset shánět náhradní program. Vypadá to, že prezidentský výlet do Ankary na mejdan starých zbrojnošů se odkládá na neurčito.

Vláda s Pavlem na summit NATO nepočítá

Ministři obrany Zůna (za SPD) a zahraničí Macinka (Motoristé) připravili na pondělní zasedání vlády jen jednu verzi složení delegace na červencový summit NATO, a to s premiérem Babišem (ANO)v čele. S účastí prezidenta Pavla nepočítá.

Premiér v neděli rozhodnutí předjímat nechtěl. Pavel uvedl, že jde hlavně o to, jestli kabinet může bránit hlavě státu v ústavní pravomoci zastupovat stát navenek. Prezident na zasedání kabinetu tentokrát nepřijde.


Babiš odmítl vyjádření Nerušila

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pořadu Partie televize CNN Prima News osočil předchozí vládu, že to ona ovlivňovala veřejnoprávní média.

Znovu také odmítl vyjádření poslance SPD Josefa Nerušila pro ČRo Plus, podle něhož se chce koalice po změně financování zaměřit na posílení kontroly obsahu ČT a ČRo. Uvedl, že Nerušila nezná.

„Psal jsem (předsedovi SPD Tomiu) Okamurovi, aby si tam udělal pořádek, protože to samozřejmě je úplná blbost,“ řekl.

Babiš se samozřejmě mýlí. Fialová signální vláda nepotřebovala veřejněnesvéprávná média ovlivňovat. Propagandisté redakcí zpravodajství pětidemoliční vládu podporovali zcela dobrovolně a s vynaložením maximálního úsilí. Žádné ovlivňování by odhodlanou podporu fialové signální vlády už nemohlo posílit.


Demonstrace na podporu ČT a ČRo

Před sídlo České televize na Kavčích horách v Praze přišli v neděli odpoledne lidé z různých částí Česka na podporu veřejnoprávních médií. Protestující nesouhlasí s úmyslem vlády převést financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.

„Nebudeme nic lakovat narůžovo. Ta situace je vážná. Zároveň můžeme říct, že naděje je v tom, že naše země je plná lidí, kteří se s tím nehodlají smířit a budou hlasitě vzkazovat politikům, že tohle není normální a že uděláme vše pro to, aby média do rukou politikům nepatřila,“ řekl M.Minář z uskupení Milion chvilek, které akci organizuje.

Milión chvilek pro demagogii sváží demonstranty z celé republiky na Krkavčí hory, aby tam podpořili zachování veřejnoprávní daně z internetu a také „nezávislost“ a „objektivitu“ ČT-09. Podle očekávání akci demagogických chvilkařů podpořila i umělecká fronta..

Padala silná slova a dokonce i výzva „Pojďme si za pravdu připlatit, ať nebereme lež zadarmo.“ Právě tady ale mám pro demonstranty velmi dobrou až vynikající zprávu: Připlatit si vám samozřejmě nikdo nebrání - i když budou veřejnoprávní sdělovadla financovaná z rozpočtu, vy klidně můžete svůj koncesionářský poplatek platit i nadále dobrovolně - jako sponzorský dar. Stačí jen zadat v bance trvalý příkaz a je to!


Kdyby snad někdo stále neměl jasno, co že je ta „politická neziskovka“, má zde názorný příklad.

Milion chvilek svolal 28.9. demonstraci

Spolek Milion chvilek svolává do Prahy na 28.září demonstraci na Staroměstské náměstí. Deset dnů před volbami chce motivovat lidi, aby nepodpořili do Senátu kandidáty ANO premiéra Babiše a v komunálních volbách nevolili populisty a extremisty. Mikuláš Minář ze spolku vyzval Babiše, aby se s ním střetl v televizní debatě.


Jednání o dohodě USA-Írán ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku skončilo jednání USA s Teheránem. Americký prezident Trump chce, abychom ve vztazích s Íránem obrátili list, prohlásil viceprezident Vance.

Vance avizoval, že chtějí dosáhnout pokroku i v otázce íránského jaderného programu. Zástupci Teheránu ale řekli, že se chtějí předně zaměřit na křehké příměří v Libanonu, které je podle nich klíčovým předpokladem pro úspěch navazujících jednání.

Člen íránského vyjednávacího týmu řekl, že se podařilo dokončit návrh týkající se výjimek ze sankcí na íránskou ropu.

Pokud si vzpomínám, když Američani oznamovali pokrok v jednání minule, prakticky hned poté spolu s jedinou genocidní demokracií Blízkého východu podnikli „v sebeobraně“ „překvapivý útok“, aby povraždili íránské vedení.

Po strýčku Donaldovi, oznamujícím šťastnému světu, že plavba Hormuzským průlivem bude zdarma, dokud nezačnou vybírat mýto USA, se k této tezi přihlásil i militantní sankcometný senátorský jestřáb Lindsey Graham.


Izr. vojáci zůstanou na jihu Libanonu

Izraelští vojáci zůstanou v bezpečnostní zóně na jihu Libanonu, aby ochránili obyvatele severního Izraele před útoky proíránského hnutí Hizbulláh. Přislíbil to izraelský premiér Netanjahu. Vůdce Hizballáhu Kásim naopak odmítl jakoukoli izraelskou bezpečnostní zónu v jižním Libanonu. Izrael a Hizballáh se o víkendu ostřelovaly, o život přišlo několik izraelských vojáků a skoro 30 Libanonců. Vedení Izraele nicméně nařídilo armádě „zastavit palbu“, a to údajně pod silným tlakem USA, které se obávaly krachu rozhovorů s Íránem, poznamenal ToI.

Jediná genocidní demokracie Blízkého východu prost musí kvůli své bezpečnosti okupovat blíže neurčenou část Libanonu. Tím se také vysvětluje, proč si je Lindsey Graham tak jistý, že diplomacie selže, i když diplomacie pro něj zjevně znamená bombardování, intervence, invaze a sankce na každého, kdo při tom hlasitě nejásá.



P.S. Mráz tentokrát nepřichází z Kremlu, ale z Brusele.

„Každý zkušený novinář už někdy ve své kariéře slyšel od tiskového mluvčího tohle varování: ‚Já vám nevyhrožuji, ale pokud ten článek vydáte…‘ Před mým loňským příjezdem do Bruselu bych případy, kdy jsem taková ultimáta dostal, spočítal na prstech jedné ruky (a v tomto oboru se pohybuji už přes 30 let). Od té doby už mi na to prsty nestačí.“ (..) „Kromě hrozeb, abychom články nepublikovali, jsme ze strany mluvčích vystaveni časté agresi, a to jak po telefonu, tak osobně.“ Výsledkem jsou dokonce zákazy přístupu na brífinky komise.   „Ačkoli von der Leyenová verbálně deklaruje důležitost svobodného a nezávislého tisku, v praxi uplatňuje velmi přísnou kontrolu nad mediálními výstupy.“ „Exkluzivní zprávy se rozdávají těm, kteří jdou komisi na ruku, zatímco ti, kteří odmítají spolupracovat, jsou trestáni tím, že je jim omezen nebo zcela odepřen přístup k informacím.“ „Brusel je už dlouho místem, kde novináři mocné spíše hýčkají, než aby je hnali k odpovědnosti. Usnadňuje to život. Mnoho zdejších reportérů je navíc závislých na dotacích EU a jsou ochotni vyměnit novinářskou integritu za přístup k informacím – zkrátka držet krok, aby neměli problémy.“

Všechna tahle ošklivá pomlouvačná slůvka nepronesl Vladimír Putin, Sergej Lavrov nebo některý z jimi dobře placených dezinformátorů. Napsal je Matthew Karnitschnig, šéfredaktor proevopského webu Euractiv a bruselský dopisovatel deníků Politico a Wall Street Journal.


 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Taková media jsou k zachování

Martin Kupka mluvil 23.6. 2026 ve Sněmovně o veřejnoprávních mediích. Ve svém předlouhém projevu řekl: "Hlasuje se tu o tom, jestli si tahle země udrží médium, které si smí dovolit položit vládě nepří

 
 
 
Taková media jsouk zachovánívládě

Martin Kupka mluvil 23.6. 2026 ve Sněmovně o veřejnoprávních mediích. Ve svém předlouhém projevu řekl: "Hlasuje se tu o tom, jestli si tahle země udrží médium, které si smí dovolit položit vládě nepří

 
 
 

Komentáře

Hodnoceno 0 z 5 hvězdiček.
Zatím žádné hodnocení

Přidejte hodnocení

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page