top of page
Vyhledat

CO BYLO DNES  …?    

„Děd Banzay“                    23.06.2026 

 

     

Ahoj všichni! Zelensky vytáhl svůj poslední trumf:

 

1. Raketový útok

Včera ukrajinské ozbrojené síly zaútočily raketami na Voroněž, přičemž zabily 5 lidí v továrně na polovodiče „VZPP-S“.

Dnes bylo vyhlášeno raketové nebezpečí v několika oblastech země, včetně předměstí Moskvy.

Jak vidíte, Kyjev nashromáždil zásoby západních raket a začal je používat (proti Voroněži britské Storm Shadow). S největší pravděpodobností jde o poslední pokusy Zelenského zvrátit průběh války, protože nic silnějšího už nemá.

[A vlastně ne. Na RB ještě slíbil, že tento týden zaútočí. To bude určitě vrchol eskalace.

*

Na druhou stranu ani ruské ozbrojené síly odpovídají také raketami.

Dnes ráno zasáhly cíl v Kryvém Rogu  a v noci ostřelovaly Záporoží

Kromě toho vyhodily do vzduchu sklad munice v Pavlohradu v Dněpropetrovské oblasti.

*

Celkově to zatím vypadá tak, že Ukrajinci budou v zimě sedět bez elektřiny, zatímco Rusové budou mít omezení spotřeby paliva na 10–20 litrů denně.

Kde je vlastně Trump a jeho „peace deal“?

***

2. Lavrov: Snaží se vtáhnout Bělorusko do ukrajinského konfliktu.

Tohle je od Zelenského opravdu velmi podivný tah. Teď mu nezbývá než prodlužovat frontovou linii, když už tak ukrajinská armáda z Donbasu nikoho neodváží.

Na druhou stranu, co jiného mu zbývá? Peníze i lidi už mu docházejí a dál to bude jen horší. Je třeba tu válku nějak ukončit (podle vlastních podmínek), a k tomu se často využívá maximální eskalace (vzpomeňte si na Trumpovy hrozby, že vyhladí íránský národ a tak podobně).

***

3. Ofenzíva ruských ozbrojených sil

Mimochodem, k Donbasu. Zde ruské jednotky pokračují v tlaku na Konstantinovku a Krasnyj Liman.

Podotýkám, že ze strany ukrajinských ozbrojených sil nedošlo k žádným významným pokusům o protiútoky.

Zdá se, že ustupují a připravují se na obranu v závěrečné fázi této bitvy – v aglomeraci Kramatorsk. Ruskéletectvo bombardovalo těžkými řízenými bombami centrum Kramatorska (aktuálně liduprázdné)

Obrovské území s 500 tis. obyvatel před válkou a hustou zástavbou.

Na druhou stranu – nízká účinnost dronů kvůli množství úkrytů.

Připravujeme se na sledování hlavní bitvy roku a celé této války.         

Snímek zásahu řídícího střediska ukrajinských dronů plachtící leteckou bombou FAB-500 ****                                                                        

1. Rusko je připraveno k mírovým jednáním s Ukrajinou na základě istanbulských dohod, — Putin.

U nás je situace stále stejná: Zelensky se chce setkat s Putinem, aby prosadil mír na frontě, zatímco VVP je ochoten jednat pouze za podmínek z Istanbulu/Aljašky.

A každá strana se ze všech sil snaží prosadit svůj postoj:

Rusku se prostřednictvím různých kanálů přímo říká, že Kyjev chce svými údery ovlivnit energetické zdroje a turistickou sezónu„ – Putin

Ne, ropa ještě ne, ale turistická sezóna – to už je přehnané. Nic není svaté.

*

Rusko mezitím prostě postupuje:

To asi víte, ale pokud ne, tak vám to řeknu. Jejich chápání LBS (linie bojového střetu – pozn. TASS) se ještě velmi liší. Naši hoši teď prakticky dobývají Konstantinovku. Ale tam ještě někdo sedí ve sklepech, schovává se a střílí. Říkají: to je šedá zóna. No skvělé, šedá zóna.“ – Putin

Mimochodem, je to legrační, ale ukrajinský „deep state“ zcela ignoruje situaci v Limanu:

„...V samotném Limanu, stejně jako dříve, přetrvává aktivita a zaznamenávají se pohyby ve východním předměstí, které je vyznačeno žlutou barvou a má odpovídající šedou zónu. Zaznamenány byly také pohyby v modré zóně, ale zatím nejsou systematické, a proto zatím neexistují důvody pro šedou zónu“….

To znamená, že tam pobíhají ruští vojáci s vlajkami, ale „zatím to není systematické“, a proto tam není šedá zóna. Tvrdá kontrola ukrajinských ozbrojených sil, tečka.

No to je přece nesmysl!

Zdá se, že Kyjev se velmi zdráhá přiznat problémy na frontě.

***

2. Rusko zvýšilo vývoz ropy po moři na maximum od listopadu 2025 — BBG

Pokud Zelensky plánoval nechat ruský rozpočet bez peněz, pak zjevně dělá něco špatně.

Ano, cena ropy teď klesla, ale před íránskou krizí jsme měli jiný problém – tankery stály plné na moři, protože nikdo nechtěl riskovat sankce.

Teď se však průliv Hormuz ještě nezotavil, takže poptávka po ruské ropě existuje, čehož země využívá.

***

3. Limit pro přepravu paliva přes Krymský most se zvýší na 200 litrů na vozidlo

Už bylo na čase. To alespoň trochu sníží nedostatek benzínu na poloostrově.

Hlavní je teď most ochránit. Všichni víme, že pro Ukrajinu je to cíl číslo 1.

***

4. TCC


  

Stále řádí.

Je to jen můj dojem, nebo jich je čím dál víc na jednoho „vybočujícího“?

***

Tak to je pro dnešek všechno – přeji všem příjemný večer!

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Z teletextu ČT-09 (23. 6. 2026)

Vláda nepočítá s Pavlem na summitu NATO Vláda nedelegovala prezidenta Pavla na červencový summit NATO. Delegaci povede premiér Babiš (ANO) a budou v ní i ministři obrany Zůna (za SPD) a zahraničí Maci

 
 
 

Komentáře

Hodnoceno 0 z 5 hvězdiček.
Zatím žádné hodnocení

Přidejte hodnocení

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page