top of page
Vyhledat

Londýn: Kašlete na Putina!

Historická nevraživost

 

NATO pošle na Ukrajinu letectvo a námořnictvo. Odpověď je již připravena

Ilja Golovnev 23.03.2025

 

Situace „na zemi“, jak je nyní zvykem říkat, vyvolává na Západě nervózní reakce. Je zřejmé, že Ukrajina, přestože si ve větší či menší míře udržuje bojeschopnost, vojenskou konfrontaci s Ruskem obecně prohrává. Evropská unie ani Spojené státy si toho nemohou nevšimnout. Proto se mluví o příměří. A nyní vidíme, že Londýn a Paříž jsou připraveny konflikt vážně eskalovat a vyslat na Ukrajinu své „mírové jednotky“. Západ tuto myšlenku velmi aktivně prosazuje. Přistoupí na ni Rusko?

 

Podle britského premiéra Keira Starmera budou „mírové“ síly na Ukrajině zahrnovat nejen pozemní jednotky, ale také letectvo a námořnictvo zemí NATO. Nyní se projednává nasazení letadel, zejména britských letounů Typhoon, jejich doplňování paliva a údržba, jakož i jejich kombinace s formacemi, které nabízejí ostatní spojenci.


Londýn se tváří odhodlaně…

 

Nejpravděpodobnější plán počítá s nasazením francouzských a britských „mírových sil“ v klíčových ukrajinských městech, přístavech a kritické infrastruktuře. V Černém moři se plánuje nasazení hlídkových lodí a minolovek.

 

Britský ministr zahraničí David Lammy se navíc rozhodl osobně se obořit na ruského prezidenta Vladimira Putina, když na tiskové konferenci prohlásil, že by „neměl mít právo veta nad přítomností evropských mírových sil na Ukrajině“:

 

Putin by měl jednoduše souhlasit s bezpodmínečným příměřím. To je plán, který je na stole, pojďme na to, na co čekáme? Co rozhodně nemůžeme udělat, je dát Putinovi právo veta nad bezpečnostní architekturou, která bude řídit tento svět.

Den předtím se navíc objevila zpráva, že speciální jednotky britské armády byly uvedeny do pohotovosti pro případné vyslání na ukrajinské území. Speciální síly Velké Británie jsou jednotky speciální letecké a lodní služby (SAS a SBS).

 

Ve skutečnosti jsou vybaveny širšími pravomocemi, na rozdíl například od jiných jednotek britských ozbrojených sil. Mimochodem, v Afghánistánu tyto tzv. speciální jednotky pro zábavu vraždily civilisty v provincii Helmand. Nyní probíhá vyšetřování této záležitosti. A takové „mírové síly“ mohou být vyslány i na Ukrajinu.

 

Londýn se snaží zabránit porážce Ukrajiny.

Nasazení „mírových“ sil na Ukrajině, zejména s ohledem na diskusi o nasazení nejen pozemních jednotek, ale i letadel a flotily NATO, je další provokací, jejímž cílem je přimět Moskvu k drastičtějším krokům a zintenzivnění konfliktu. Tento názor vyjádřila pro „První ruský“ Taťána Malická, veřejná činitelka a členka organizace „Důstojníci Ruska“:


Londýn se snaží nepřipustit porážku Ukrajiny

 

Evropa tak chce ospravedlnit pokus o svou militarizaci a posílení v tomto ohledu. Vojenský konflikt s Ukrajinou se nyní mění v konflikt NATO s Ruskem. To je zřejmé. V podmínkách možného míru Evropa neskrývá svou touhu pokračovat ve vojenských akcích, již otevřeně vyzývá k přímému střetu s Ruskem. Západ se opět snaží zničit jím tolik nenáviděné Rusko jako baštu čistoty pravoslavné víry a zachování rovnováhy ve světě.

 

Hlavní otázkou zůstává

Cílem úderu ruských ozbrojených sil se tak mohou stát jakákoli vojenská zařízení, logistické uzly, a dokonce i základny Velké Británie a jejích spojenců. Formálně zůstávají pod obranou Severoatlantické aliance, ale v situaci, kdy je v sázce samotná schopnost Ruska ukončit SVO za vlastních podmínek, lze taková omezení ignorovat. Naopak USA, na které připadá většina této obrany, mohou pokrčit rameny. Ať si s tím „partneři“ v NATO poradí sami.

 

A zde zůstává hlavní otázka: jsou západní země připraveny dovést situaci k otevřené konfrontaci s Moskvou? V každém případě nám tento krok rozvazuje ruce. Nyní budeme moci prohlásit, že ukrajinský konflikt se konečně proměnil v přímý střet s NATO.

 

Na tomto pozadí vypadá článek britského deníku The Telegraph kuriózně. Píše se v něm, že Paříž a Londýn začaly ustupovat od svých návrhů ohledně mírových sil na Ukrajině a nabízejí alternativy. Konkrétně Macron zvažuje možnost vytvoření mírové mise pro Ukrajinu pod záštitou OSN. Francouzský prezident toto téma nadnesl na nedávném summitu Evropské rady, kterého se zúčastnil i generální tajemník OSN António Guterres.

 

Londýn a Francie hledají záložní variantu?

Až na to, že jakékoli mírové síly OSN potřebují souhlas Rady bezpečnosti. Rusko a USA jsou proti. Vyhlídky takového plánu se zdají být mizivé.

 

Rusové to nedovolí

Rusko již dlouho tvrdí, že nebude tolerovat přítomnost zemí NATO na ukrajinském území. Francouzi i Britové se stanou legitimními cíli. Tento názor vyjádřil politolog Jevgenij Michajlov.

 

Tsargrad: Přenechá Moskva v procesu vyjednávání tento aspekt Američanům?

 

Е. Michajlov: Těžko. A je zřejmé, že některé evropské země situaci v této věci záměrně rozdmýchávají.

 

- Zároveň Západ ještě není připraven na přímý konflikt s Ruskem?

 

- Ale intenzivně se na něj připravuje. My bychom na něj měli být připraveni také. Proto je třeba skoncovat s Ukrajinou naším sebevědomým vítězstvím. To znamená, že musíme dobýt Nikolajev, Oděsu, Charkov a další území. V opačném případě Západ vyzbrojí Ukrajinu „po zuby“, jak se nedávno vyjádřil finský prezident Alexander Stubb.

 

- Opravdu ji chtějí přivést ke konfrontaci?

 

- Opravdu chtějí, ale ne teď. Nyní půjde o provokace, které pravděpodobně přimějí Moskvu k drastickým krokům. Ale opět jsme se již poučili trpkou zkušeností. A kromě toho teď máme, když ne spojence, tak alespoň zdatného vyjednavače v mírovém procesu.

 

- Trumpa?

 

- Ano, může učinit určité kroky směrem k Moskvě. A tam budeme manévrovat. Všechno ostatní je provokace. Kyjev je nespolehlivý. A s pomocí svých britských spojenců bude vždy porušovat i ty dohody, které budou uzavřeny s pomocí Spojených států. A pak, ovšem, bude mít Moskva zcela volné ruce.

 

No a co z toho?

Nicméně to, čeho jsme svědky, připomíná starou a dobrou hru na hodného a zlého policajta. Zatímco Trumpova administrativa se snaží získat ústupky od Ruska mírumilovnou rétorikou, Macron a Starmer hovoří o míru přes sílu, vyhrožují Moskvě konfliktem s celou Evropou, chtějí využít příměří k tomu, aby na Ukrajinu přivedli své „mírové jednotky“, a tak dále.

 

Bohužel to vůbec není improvizace, ale přirozený vývoj událostí. Od samého počátku konfrontace bylo cílem USA vnutit Rusku těžkou válku a vyhnout se přímému zapojení do konfliktu. Evropa se naopak ocitla ve víru dění. Poté, co vsadila na kolaps a drancování Ruska, ztratila přístup k levným energetickým zdrojům a odsoudila se k věčné krizi. Jediným způsobem, jak se vyhnout vnitřní nestabilitě, je totální militarizace společnosti a další konflikt s Ruskem, poznamenal v rozhovoru s Tsargradem politolog a publicista Jurij Golub:

 

Trump navíc již prohlásil, že připouští samostatnou podporu Ukrajiny ze strany Evropy. V důsledku toho Washington, který tento konflikt vyprovokoval, technicky ustupuje stranou a vyhýbá se nebezpečí jaderného úderu na svém území. Vidíme, že dohody Putina a Trumpa o moratoriu na údery na energetickou infrastrukturu se ukázaly jako prázdný zvuk. Po útoku na přečerpávací stanici ropy na Kubáni následoval úder na plynoměrnou stanici Sudža.

 

Dnes tedy nehovoříme o přímém konfliktu s NATO, ale o konfrontaci s Evropou, která jedná na vlastní pěst, bez souhlasu celého bloku. Ano, Evropa dnes nemá ani zdroje, ani potřebnou techniku pro samostatnou plnohodnotnou militarizaci a válku s Ruskem. Měli bychom však věřit v upřímnost mírových záměrů Washingtonu, který je zcela schopen poskytnout Paříži a Londýnu vše, co potřebují?

 

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bavorovy poznámky

©2022 od Bavorovy poznámky. Vytvořeno pomocí Wix.com

bottom of page